Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

Binali Yıldırım: Komşularımızla ilişkilerimizi tamir etmek için uğraşıyoruz

Başbakan Binali Yıldırım, AKP Genel Merkezi'nde, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeleriyle iftarda bir araya geldi. Yıldırım, komşu ülkelerle olan ilşkilerin kötü durumda olduğunu itiraf ederek, 'komşularımızla ilişkilerimizi tamir etmek için her türlü gayreti gösteriyoruz' dedi.

Başbakan Binali Yıldırım Ankara'da iftar programında konuştu. Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle: 

Dün İngiltere'de bir referandum oldu. Konusu İngiltere'nin AB'de kalacak mı, yoksa ayrılacak mı? Çok sert kampanyalar yapıldı ve hatta bir milletvekili de hayatını kaybetti.

Ne yazık ki İngiltere gibi NATO'da müttefikimiz olan bir ülkenin başbakanı, sadece referandumda "evet" oylarını arttırabilmek adına, Türkiye'yi kampanyasının merkezine koydu. Abuk sabuk laflar etti. Doğrusu bu millet olarak bizi üzdü, canımızı da sıktı ama İngiltere'nin seçmenleri onun söylediği lafların tersine karar verdi. Bir anlamda kendi iradelerini ortaya koydular, bir anlamda da Türkiye'nin sayın Cameron'un düşündüğü gibi bir millet olmadığını teyit etmiş oldular. 

AB buradan çok önemli dersler çıkarması gerekiyor. İngiltere gibi birliğin çok önemli bir üyesinin neden bu noktaya geldiğini derinlemesine incelenmesi gereği ortaya çıkıyor. AB son zamanlarda kucaklayıcı ve kuşatıcı olmak yerine, duvarlarını tahkim ederek kendi içinde kapanma yolunu tercih etmiştir. 

Mülteci dramında gördüğümüz manzara budur. Avrupalılar maalesef burada sınıfta kalmışlardır. AB ile bu anlamda biz bir anlaşma yaptık. Bu anlaşmanın iki tane önemli maddesi var; biri geri kabul anlaşması, diğeri de vize muafiyetinin Haziran sonuna çekilmesi, bir diğeri de Türkiye'nin üstlendiği mülteciler nedeniyle mali yükün hafifletilmesi. Ne yazık ki Avrupa bir kez daha samimiyet sınavını geçemedi. 

Avrupa Birliği, birçok yasal düzenlemeyi de yapmamıza rağmen, gün yaklaştığında yeni şartlar ortaya sürmeye başladılar. Türkiye'nin birliğinden beraberliğinden, toprak bütünlüğünden daha önemli bir şey yoktur. Hiçbir kolaylık, vize muafiyeti, asla ve asla terörle mücadele konusundaki kararlılığımızla müzakere konusu yapılamaz. Avrupalı dostlarımız artık gerçeği görmelidir.

Türkiye büyük bedel ödedi ve terörle mücadelede de elhamdülillah ciddi bir merhale kat ettik. Bütün o ilçelerimizdeki, illerimizdeki işgalleri sona erdirdik. Biz Ramazan başından beri bölgeye gidiyoruz. Millet nefes alıyor. Tehditten, baskıdan, ölüm korkusundan kurtardınız bizi, diyor. 

Kürt kardeşlerim, bölgedeki vatandaşlarım rahat olsun. Bundan sonra yeni hedeflerle artık bir daha terörü ne bölgede ne Türkiye'de gündeme gelmesini sağlayacağız.

'KOMŞULARIMIZLA İLİŞKİLERİMİZİ TAMİR ETMEK İÇİN...'

Konuşacak çok şey var ama şunu ifade etmek isterim, Türkiye bulunduğu bölge itibariyle sadece kendi halkının meselesini takip etmek, çözüme kavuşturmak gibi bir sorumluluğu yok. Aynı zamanda aynı coğrafyayı paylaştığımız 1,5 milyar insanın da geleceği ile yakından ilgilidir. 

Bunun bilincinde hareket ediyoruz ve bu şekilde komşularımızla ilişkilerimizi tamir etmek için her türlü gayreti gösteriyoruz. 

14 yılda yaptıklarımız, bundan sonra yapacaklarımızın bir ispatıdır, teminatıdır. Şimdi artık meyveyi toplama zamanı geldi. 30 Haziran'da dünyanın 4. büyük köprüsünü açıyoruz. 3 yıl gibi bir sürede Körfez'i bir yakadan öbür yakaya bağlayan, dünyanın 4. büyük köprüsünü açıyoruz. 

Medeniyet büyük büyük laflar etmekle olmuyor, vatandaşın özlem duyduğu hizmetleri yapmak. Eskiden bizim vatandaşımız yurt dışına gidiyordu, orada gördüklerine imrenip "benim memleketimde bunlar ne zaman oalcak" diye hayıflanıyordu. 

Gezi olayları niye patladı biliyor musunuz? Biz dünyanın en büyük havalimanını yapmaya karar verdiğimizde başladı. O Gezi direnişçilerinin akılları sıra verdiği ültimatomu okudunuz. Ülkesini, milletini seven insanlar bunu söyleyebilir mi? Bunun açıkça bir komplo olduğu kısa sürede anlaşıldı ve Allah'a şükür millet vefasını gösterdi. Erdoğan çıktı "benim arkamda millet var, size boyun eğmem" dedi, 1.5 milyon insan İstanbul'da bir araya geldi. Vefa bu.

İlgili Haberler

Politika

'TFF Başkanı Yıldırım Demirören, İddaa ihalesine giriyor'

Politika

Belediyenin borç batağındayken, maliyeti 500 bin lira tutan kitap bastırdı

Politika

TOKİ, günde 28 bin TL tazminat ödüyor

Politika

Çeşme Plajı'ndaki işletmeleri kaldıran belediye, plajı halka açtı

Politika

Ankara Gar Katliamını fotoğrafladı...Mahkeme 'Orada olduğuna dair delil yok' dedi

Politika

YARSAV'ın tutuklu eski başkanı Arslan'a Cumhurbaşkanı'na hakaretten dava

Politika

Kılıçdaroğlu'nun AİHM'in Demirtaş kararı hakkındaki yorumu

Politika

AKP: Ankara ve İstanbul adaylarımız belli oldu

Politika

AKP'nin Antalya adayı belli oldu

Politika

Gökçek, Özhaseki'ye desteğine karşılık bakın ne istiyor?

Politika

'Erdoğan AİHM'e başvurunca oluyor da, Demirtaş başvurunca mı bağlamıyor?'

Politika

'Asgari ücretlilerden vergi alınmasın' teklifini AKP ve MHP reddetti