darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

Binali Yıldırım o iddia hakkında konuştu

Anayasa görüşmelerinde AKPli milletvekillerinin fire vereceği iddialarına inanmadığını söyleyerek, “anayasa değişikliği teklifinde imzası olan 316 milletvekilinin bu imzanın arkasında duracağına inanıyorum' dedi. Milletvekillerine anayasa görüşmeleri sırasında Ankara’dan ayrılmayın talimatı verdi. Yıldırım, milletvekilleri ile gruplar halinde görüşecek.

Başbakan Binali Yıldırım, Meclis’te AKP grubunun basına kapalı bölümünde konuştu.

İNANMAM İHTİMAL DAHİ VERMEM

ANKA’nın edindiği bilgilere göre; 9 Ocak Pazartesi günü TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri başlayacak olan anayasa değişikliği ile ilgili konuşan Yıldırım, “AKP’den yaklaşık 18-20 milletvekilinin hayır oyu kullanacağına ilişkin' iddialar üzerine konuştu.

ANKA’ya verilen bilgilere göre; Yıldırım kapalı toplantıda milletvekillerine şöyle hitap etti:

“Komisyon çalışmalarında öz verili çalışmalarınız için teşekkür ederim. İddialar dolaşıyor anayasa görüşmelerinde AKPli milletvekillerinden hayır oyu kullanacaklar diye. İnanmam, ihtimal dahi vermiyorum. Anayasa değişikliği teklifine 316 imza koyan herkesin bu imzaların arkasında olacağına inanıyorum. Biz öyle bir parti değiliz. İnanıyorum ki komisyon çalışmalarında olduğu gibi, genel kurul çalışmalarında da aynı titizliği göstereceksiniz.'

ANKARA’DAN AYRILMAYIN

Yıldırım, bakan, komisyon başkanları ve milletvekillerine anayasa görüşmelerinin Genel Kurul çalışması sırasında Ankara’dan ayrılmamalarını ve çalışmalara kendisi de dahil tüm grubun tam kadro katılmaları talimatını verdiği öğrenildi.

ANAYASA ÖNCESİ GRUPLAR HALİNDE MİLLETVEKİLLERİ İLE BİR ARAYA GELECEK

Başbakan Yıldırım, 9 Ocak Pazartesi günü anayasa değişikliği teklifinin Genel Kurul görüşmesinden önce AKPli milletvekilleri ile gruplar halinde bir araya geleceği öğrenildi. Kapalı olarak gerçekleşecek toplantıda milletvekilleri ile süreci konuşacağı öğrenildi.

ŞENTOP GEREKÇELERİ ANLATTI

Kapalı toplantıda TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şento da, 21 madde olarak sunulan ve komisyonda 18’e düşürülen ve iki maddenin neden birleştiği, yedek vekillikle ilgili maddenin neden paketten çıkarıldığına ilişkin teknik bilgiler verdiği belirtildi. Şentop kapalı toplantıda bir kez daha anayasa değişikliğinin ne getirdiğini, nelerin değişeceğini anlattığı belirtildi.

ELİTAŞ MECLİS GÜNDEMİNİ ANLATTI

Kapalı toplantıda AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da, Meclis çalışmaları hakkında milletvekillerini bilgilendirdi. Meclis gündeminde bulunan tasarı ve tekliflerin bu hafta tamamlanacağını anlatan Elitaş’ın Pazartesi’nden itibaren anayasa çalışmalarının başlayacağını, sürecin nasıl olacağını anlattığı kaydedildi. Anayasa görüşmelerinin yaklaşık iki hafta süreceği ve 23 Ocak’ta ise tamamlanmasının beklenildiği söylediği ifade edildi.

KAHRAMAN İKİNCİ TUR OYLAMALARINI YÖNETECEK

Öte yandan, geçirdiği ameliyat nedeni ile hastanede tedavisi süren Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın, anayasa değişikliğinin ikinci tur oylamasına kadar tedavisinin biteceği belirtildi. Bir oyun bile önemli olduğu belirtilen kapalı toplantıda İkinci tur oylamalarını Kahraman’ın yöneteceği söylendi.

Toplantıda ayrıca Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın Genel Kurul gündeminde bulunan emekli sandığı ile ilgili tasarı hakkında bilgi verdiği kaydedildi.

İlgili Haberler

Politika

HDP'den BM'ye 'baş sağlığı' mesajı

Politika

İnce: Ülkemizi IMF'ye muhtaç duruma düşürecekler

Politika

Erdoğan: Ekonomimize saldırı, ezan ve bayrağımıza saldırıdır

Politika

3 'FETÖ' şüphelisi Yunanistan'a geçmeye çalışırken gözaltına alındı

Politika

CHP'den 'yeni anayasa' teklifi

Politika

Akşener'den Erdoğan'a: Suudi Kralı'na verdiğin nişanı geri al

Politika

Erdoğan'ın MKYK listesinde dikkat çeken detaylar

Politika

47 bin Suriyeli'nin ülkesine geçişi tamamlandı

Politika

AKP'den erken seçim iddialarına net yanıt

Politika

'AK Parti'de değişim sırası belediye başkanlarında'

Politika

AKP'den Abdullah Gül'e 'ihanet' suçlaması

Politika

Açığa alınan Şırnak eski Vali Yardımcısı tutuklandı: ByLock kullandığı tespit edildi