Çok Okunanlar

Portakal'dan Erdoğan'a 'edepsiz' yanıtı

Her bölüm aynı kıyafet için dudak uçuklatan rakam

Türbanlı kadından Gökçek'e mini etek yanıtı: Gece eğlenmeye devam edeceğiz...

İstiklal Caddesi'nde inanılmaz görüntüler! Mağaza kepenk kapattı...

Abdullah Gül 55 milletvekiliyle yeni parti kuracak

Binlerce metal işçisi ayakta: AKP grevi yasaklandı

Güncelleme 14.04

Bakanlar Kurulu’nun bu sabah verdiği grev yasağı kararıyla ilgili İleri Haber’e açıklamalarda bulunan Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, söz konusu yasağın greve bir 'müdahale’ olduğunu söyledi.Henüz herhangi bir tebligatta bulunulmadığını ifade eden Serdaroğlu, bulunduğu takdirde kararı işçilerle birlikte değerlendireceklerini belirtti.

'BU YASAK ANAYASA'NIN BİR ŞEY İFADE ETMEDİĞİNİ GÖSTERİYOR'

Grevin devam ettiğinin altını çizen Serdaroğlu şunları söyledi: “Bu yasak insanlara net bir şekilde göstermiştir ki bir hakkın Anayasa’da yazması bir şey ifade etmiyor. Bir kişinin ya da iki kişinin iki dudağının arasından çıkanların, binlerce insanın hakkını hukukunu engelleyecek bir yetkisi var. Bu kadar insan hakları için aylardır mücadele veriyor. Tamamen işverenlere süreci elini güçlendirerek teslim ediyorlar. Yüksek Hakem Kurulu tehdidi yapıyorlar. Ama buna elbette işçiler kendisine en uygun şartlarda bu hak mücadelesini devam ettirecek.

İşçiler, geçmiş tecrübelerine dayanarak da ne yapması gerektiğini, planlarını biliyor. Bundan sonraki süreçte de o planlamalara göre davranacak.'

***

Güncelleme 13.40

Öğle saatlerinde Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve bakanların imzasıyla grevin 60 gün süreyle ertelendiği duyuruldu.

metal-iscilerinin-grevini-yasaklandi-235790-1.jpg

Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri sürecinde Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) ile yaşanan anlaşmazlık nedeniyle binlerce metal işçisi 4 kentte 13 fabrikada hakları için greve çıktı.

**

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na (Birleşik Metal İş) üye 2 bin 200 işçi İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Manisa’daki örgütlü olduğu fabrikalara 'Bu iş yerinde grev var' pankartını asarak ve önlüklerini giyerek grev başlattı.

Haklarını talep eden metal işçileri, Schnider Elektrik’e bağlı Manisa, İstanbul ve İzmir Çiğli fabrikaları, ABB Elektrik’e bağlı İstanbul’daki Dudullu, Kartal, Sarıtaş, Tuzla, Elmek, Kartal, İzmir ve Kocaeli Dilovası’ndaki fabrikaları ile GE Grid Solution ve Schnider Enerji fabrikalarında greve çıktı.

DİSK'e bağlı sendika yöneticilerinin de desteğe geldiği fabrika önlerine TOMA ve çevik kuvvet polislerinin yerleştirilmesi de dikkat çekti.

İşçiler, hükümetin Bursa ve Kocaeli'deki grev yasağını da "Baskılar bizi yıldıramaz" ve "Metal işçisi direnişin simgesi" sloganlarıyla protesto etti.

HÜKÜMET BURSA VE KOCAELİ'DEKİ GREVİ ERTELEMİŞTİ

Bakanlar Kurulu, Birleşik Metal İş’in 19 Ocak’ta Bursa ve Kocaeli’de faaliyette olan Asil Çelik’te başlatacağı grevi 'milli güvenliğe tehdit’ gerekçeyle 60 gün süreyle ertelemek suretiyle yasaklamıştı.

Karara ilişkin İleri Haber’e açıklama yapan Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Gece bir Bakanlar Kurulu kararıyla oldu bittiye getirdiler' diye konuşmuş, grev yasağına tepki göstermişti.

İŞÇİLERİN TALEPLERİ

Greve çıkan metal işçileri, ücret ve sosyal haklar konusundaki ciddi kayıplar, kıdem tazminatı hakkının gasp edilmesi, kiralık işçilik uygulaması kapsamında fabrikalarda işçi çalıştırılması, geçmişte kazanılmış hakların ve sosyal ödemelerin fabrikalarda farklı şekilde uygulanması, temsilci izinlerinin yükseltilmesi gibi ekonomik ve idari hak gasplarının ortadan kaldırılmasını istiyor. EMİS tarafından belirtilen zam ise işçilerin taleplerini karşılamıyor.

ÖNLÜKLER GİYİLDİ, GREV PANKARTI ASILDI

GE Grid Solution fabrikasına gelen Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu'nun yaptığı basın açıklamasının ardından metal fabrikalarındaki grevi resmen başlattı. Greve, çevre fabrikalardan da işçiler destek verdi.

 

 

 

 

İlgili Haberler

Güncel

Sarallar suç örgütüne yönelik hazırlanan iddianamede iki oyuncunun ismi de yer aldı

Güncel

Nesli tükenmekte olan Osmanlı süs tavukları 10 bin liradan satılıyor

Güncel

AKP'li Aydın Ünal'dan tren kazası itirafı

Güncel

Gazeteci Kürşat Akyol hayatını kaybetti

Güncel

Yoksulluğun fotoğrafını paylaşan öğretmen görevden alındı!

Güncel

Zerrin Özer: Erdoğan bana sanatçı olduğumu hissettirdi

Güncel

Sokak köpeklerine pompalı tüfekli saldırı

Güncel

'Allah izin verse de Türkiye'de doğan 380 bin Suriyeli çocuğu vatandaş yapsak'

Güncel

Sinyalizasyonun parası ödendi ama yapılmadı

Güncel

Türkiye'de çalışma izni alan Suriyeli sayısı belli oldu 

Güncel

Sosyal medyada tartışma yaratan görüntüler: Polis pusuya yattı...

Güncel

Türbanlı kadından Gökçek'e mini etek yanıtı: Gece eğlenmeye devam edeceğiz...