Çok Okunanlar

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

MEB'den Hz. Ali skandalı!

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

10 Kasım'da 'Kemal Paşa' tatlısı paylaşarak Atatürk'e hakaret eden kişi tutuklandı

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericinin ifadesi ortaya çıktı

Bir bildiri de Kabataş Erkek Lisesi'nden

Öğrencilerin yayınladığı bildiride, "Kabataş Erkek Lisesi ülkemizin her yerinden gelen her renkten öğrencinin evrensel ve ulusal değerler çerçevesinde, tüm farklılıklarına rağmen yüz yıldan fazladır bir arada kardeşçe yaşadığı bir okuldur. Yatılı öğrenciler birbirinin annesi, babası, kardeşi olarak yatakhane binasının her türlü olumsuzluğuna rağmen bu yıla kadar bir arada yaşarken yeni idareciler gerici fikirlerini rahatça hayata geçirebilmek için hiç çekinmeden yatılı öğrencilerinin arasına bile nifak tohumları ekmeyi başarabilmiştir. Her türlü yöntem denenerek çıkarılan kavgalar sonucunda yatılı öğrenciler kendi aralarında dinsel, rnezhepsel ve siyasal kimliklerine göre ayrışmaya başlamıştır. Pedagojik eğitim ve bilgiden yoksun idareciler tarafından olur olmaz her olayda yüze yakın öğrenci disiplin kuruluna ya da rehberlik servisi kılığındaki "ikna odasına" gönderilmiştir." denildi. 

Kabataş Erkek Lisesi öğrencilerinin bildirisi şu şekilde:

"Okula siyaset sokmayın, öğrenciler siyaset yapmasın" diye diye okulların en fazla siyasileştirildiği bir dönem yaşıyoruz. Ülkenin tüm liselerini saran yangından etkilenmememiz söz konusu değildir. Kabataş Erkek Lisesi'nde bir yılda değişen, değiştirilmek istenen uygulamalara bakıldığında aslında kimin okullara siyaset soktuğu çok net ortaya çıkar.

Türkiye'nin en iyi okullarından biri olmasına rağmen dört yıl idarecisiz bırakılan, yetersiz insanlar tarafından dört yıl boyunca yönetilmek adına içi boşaltılan Kabataş Erkek Lisesi, nihayet "proje okulu" ilan edilerek bir yıl içinde tamamı yandaşlardan oluşan kerameti kendinden menkul idareci ve öğretmenlerle doldurulmuştur. 

Sanki Kabataş'ın yüz yılı aşan bir tarihi yokmuş gibi, sanki onlar okula gelmeden önce ülkenin en başarılı okullarından biri değilmiş davranan yandaş eğitimciler mi siyasetten uzak duruyor? Sanki okulumuz suç cennetiymiş de o da bu suçluları yakalamakla rnükellef bir gardiyanmış gibi okulun her yerini gizli-açık kameralarla donatıp öğrencileri dikizleyen müdür başyardımcısı mı siyasetten uzak duruyor? Kim olduğu belli olmayan insanları geceleri yatakhaneye sokup mescitte hazırlık öğrencileriyle dini sohbet yaptıran eli tespihli, yatakhaneden sorumlu müdür yardımcısı mı siyasetten uzak duruyor? Bir yıldır hep belli düşüncedeki yazar ve üniversite hocalarını okula çağırıp kitaplarını zorla sattığı hazırlık öğrencilerine konferans verdiren müdür mü siyasetten uzak? Sadece dinci propaganda yapmak amacıyla hareket eden vakıf ve derneklerin okul içinde stant kurmasına izin vermek mi siyasetten uzak durmak? 

Kabataş Erkek Lisesi ülkemizin her yerinden gelen her renkten öğrencinin evrensel ve ulusal değerler çerçevesinde, tüm farklılıklarına rağmen yüz yıldan fazladır bir arada kardeşçe yaşadığı bir okuldur. Yatılı öğrenciler birbirinin annesi, babası, kardeşi olarak yatakhane binasının her türlü olumsuzluğuna rağmen bu yıla kadar bir arada yaşarken yeni idareciler gerici fikirlerini rahatça hayata geçirebilmek için hiç çekinmeden yatılı öğrencilerinin arasına bile nifak tohumları ekmeyi başarabilmiştir. Her türlü yöntem denenerek çıkarılan kavgalar sonucunda yatılı öğrenciler kendi aralarında dinsel, rnezhepsel ve siyasal kimliklerine göre ayrışmaya başlamıştır. Pedagojik eğitim ve bilgiden yoksun idareciler tarafından olur olmaz her olayda yüze yakın öğrenci disiplin kuruluna ya da rehberlik servisi kılığındaki "ikna odasına" gönderilmiştir. 

Tüm bu olumsuzluklara karşın ülkenin aydınlık geleceğini inşa edecek bilim adamı, tıpçı, hukukçu, mühendis adaylarını yetiştiren, sadece son iki yılda üç Türkiye derecesi çıkarmış bir okulun öğrencileri olarak bizler bu haksız disiplin uygulamalarıyla bu karanlığa teslim olmayız. Belli ki içimizde de hala Kabataşlılığı tam olarak özümsemeyenler var. Kabataşlılık sadece Facebook'ta anı paylaşmak, ölüm ilanı vermek, pilavdan pilava okula gelmek, Feriye'nin denize nazır odalarında oturmak değildir. Kabataşlılık her türlü ideolojiden bağımsız olarak bilimsel düşünceyi, çağdaşlığı, laikliği, demokrasiyi, farklı olana tahammülü, her türlü inanca saygıyı savunmak demektir. Genelde liseleri özelde Kabataş'ı "kaşımayı" bırakın okullara siyaseti siz soktunuz, vazgeçin! 

Karanlığı Ezenlerin Lisesi

Kabataş Erkek Lisesi`16 

İlgili Haberler

Güncel

Şeker fabrikalarının satıldığı şehirlere cezaevi yapılıyor

Güncel

Sendikalı oldukları için işten çıkartılan işçiler direnişe başlıyor!

Güncel

TÜBİTAK'tan ihraç edilen personel sayısı açıklandı

Güncel

Bakanlıktan itiraf: Talepler eylemden sonra dikkate alındı

Güncel

Cami çalışanı yıllarca çocukları istismar etti, imam sustu!

Güncel

Haliç'teki 3 köprü trafiğe kapatıldı

Güncel

Kadınlar eşi tarafından öldürülen Zahide Oğuz'un evinin önünde eylemdeydi

Güncel

Menemen halkı, kalker ocağını yendi

Güncel

10 Kasım'da 'Kemal Paşa' tatlısı paylaşarak Atatürk'e hakaret eden kişi tutuklandı

Güncel

Köpek, 80 gündür sahibinin öldüğü yerde bekliyor

Güncel

Eşine bedelli askerlik kredisi çektirip boşanma davası açtı

Güncel

Patlamada yaralanan 18 asker taburcu edildi