darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Emeklilere maaş şoku!

Bir Profesör daha 'eğitim sistemini eleştirdi' diye görevden alındı!

Uludağ Üniversitesi’nde akademisyen ve öğrencilere yönelik baskılara bir yenisi daha eklendi. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şermin Külahoğlu öğrenci şikayeti üzerine hakkında soruşturma başlatılarak dersleri elinden alındı. Bu hafta Bilgi Üniversitesi'nde de Prof. Dr. Zeynep Sayın Balıkçıoğlu'nun görevine 'Erdoğan'a hakaret ettiği' iddiasıyla son verilmişti.

'Erdoğan'a hakaret' iddiasıyla profesörün işine son verildi!

Dersteki konuşması hakkında başlatılan soruşturmada; “ devlet aleyhinde propaganda yapmak, eğitim sistemini kötülemek' gibi suçlamalarla soruşturmanın selameti için rektörlük tarafından açılan soruşturmayla akademisyenin tüm dersleri alındı. Ayrıca otomasyon sistemine ve kendi derslerine ait verileri paylaştığı Uludağ Üniversitesi Kurum, Eğitim ve Araştırma Faaliyetleri Yönetişim Sistemi’ndeki hesabına da giriş engeli getirildi.

BÜYÜK BİR HAKSIZLIK

Hocalarına haksızlık yapıldığını söyleyen öğrenciler dekanlığa dilekçe vererek hocalarının yanında olduklarını gösterirken verilen bu dilekçelerin çeşitli bahanelerle işleme konulmak istenmediğini söylediler.

Dekanlık tarafından öğrencilere dağıtılan tanık ifade tutanağında; "Prof. Dr. Şermin Önder Külahoğlu derste herhangi bir partinin lehinde veya aleyhinde propaganda yaptı mı? İstiklal Marşımızın aleyhinde konuştu mu? Şehitlerimize hakaret içeren sözler söyledi mi?" gibi sorular soruldu.

AKADEMİSYENLER BİLE DÜŞÜNCESİNİ RAHATÇA SÖYLEYEMEZKEN BİZ NASIL SÖYLEYELİM?

Birkaç öğrencinin şikayeti üzerine hocalarının açığa alındığını söyleyen öğrenciler, "Hocamıza büyük bir haksızlık yapıyor. Ders esnasında hiç kimseyi karalama ya da kötüleme gibi bir durum olmadı. Tartışma yeteneğimizi ve olaylara bütün pencerelerden bakmamızı sağlayan bir hoca. Üniversitede düşüncelerimizi rahatça sunamayacaksak nasıl olacak bu iş? Hocamız bile kendi düşüncesini dile getirdiğinde dersleri elinden alınıyorsa biz nasıl kendi düşüncelerimizi açıkça söyleyelim. Hepimizi baskı altında tutmak istiyorlar. Öğrenciler eğitim sistemini eleştirdiğini söylüyorlar ama burada kötü bir şey yok ki eksik bir durum varsa bunun değişmesi, eksikliğin giderilmesi için herkes düşüncesini rahatça söylemeli ki bu sorunlar çözülsün' dedi.

SOSYAL MEDYADA LİNÇ KAMPANYASI

Prof. Dr. Şermin Külahoğlu hakkında açılan soruşturma sonrasında sosyal medya üzerinden bazı öğrenciler yaptıkları paylaşımlarla akademisyeni hedef haline getirdi. Tepkilerden sonra hesabını kapayan öğrencinin yapmış olduğu paylaşımda; “Şerefli Türk askeriyle, vatanın bütünlüğüne kast eden şerefsizleri bir tutarsın? Sen kimsin? Adama böyle soruşturma açarlar işte zerre üzülmedim' gibi ibareler yer aldı.

EMEK VE MESLEK ÖRGÜTLERİNDEN AKADEMİSYENE DESTEK

Prof. Dr. Şermin Külahoğlu’ya başlatılan soruşturma sonrası Bursa’daki emek ve meslek örgütlerinden akademisyene destek geldi.

Külahoğlu'nun yalnız olmadığını söyleyen emek ve meslek örgütleri "Bu mücadelede hocamızın sonuna kadar yanında olacağız" dedi. 14 yıllık AKP iktidarında saldırıların her geçen gün arttığını söyleyen KESK Dönem Sözcüsü Süleyman Ayyıldız; "Barış için imza veren akademisyenlerle başlayan baskılar ne yazık ki devam ediyor. Bu baskıların bizleri yıldıramayacağını bilmeleri gerekir. KESK olarak Şermin Külahoğlu hocamızın sonuna kadar yanındayız' dedi.

AKADEMİSYENDEN REKTÖRE AÇIK MEKTUP

Prof. Dr. Şermin Önder Külahoğlu, rektörlüğe açık mektup yazarak tepki gösterdi.

Akademisyenin yazdığı mektubun tamamı şöyle:

Üniversitemiz, “Bilimde Özgün, Düşüncede Özgür' sloganını ilke edinmiş bir “üçüncü nesil' üniversitedir. Belli ki bu bağlamda, aşağıdaki örneklerin hiçbirisi, “düşüncede özgür üniversite' tablosuna ters düşmemektedir.
Örneğin, üniversitemizin bir akademisyeni, dersinde onu, “Erdoğancı yandaş olmakla suçlayan' öğrencisine, dersin sınavından kaç aldığını sorup, yüz üzerinden otuz cevabını alınca, öğrencisinin “beğenmediği, nefret ettiği Erdoğan'ın en az dokuz politika sınavından yüz çektiğini' dersin konusu yapabilir. (Kaynak, rektöre gönderilen kopyada belirtilmiştir).
“Atatürk bir mitti ve bu mit öldü' görüşünü işleyebilir (Kaynak, rektöre gönderilen kopyada belirtilmiştir).
“9 yaşındaki kız çocuğuyla evlenilebilir' söylemiyle bilinen, bir hoca efendi (Nurettin Yıldız), Üniversitemizde “Hür gençlerin seküler dünya ile imtihanı' konusunda vaaz verebilir (Uludağ Mescit Topluluğu, 28 Aralık 2015, Mete Cengiz Kültür Merkezi),
Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bayrağı ile Uludağ Üniversitesi ambleminin yan yana yer aldığı afişlerle, "Biz Ümmetiz-Grup Yürüyüş konseri" duyurulup, gerçekleştirilebilir. (21 Nisan 2016, Mete Cengiz Kültür Merkezi)
13-17 Nisan 2016 da Kutlu Doğum haftasında, Üniversite Cami bahçesindeki kermeste Kâbe maketi kurulur ve içinde bulunduğu söylenen sakalı şerife dualar edilir, ilahiler okunur. (http://testanasayfa.uludag.edu.tr/haberler/oku/dn/1513)
Bu örnekler, “üniversitemizin “Bilimde Özgün, Düşüncede Özgür' sloganının bilim yönüne pek uygun düşmese de, özgür düşünce uygulamaları olarak görülebilir. Ancak, madalyonun öteki yüzünde, yukarıda örneklenenlerden farklı bir yerde duran ve bu nedenle, özgür düşünce tablosunda yer alamayan bilim insanlarının, benim durumumda olduğu gibi, EĞİTİM SİSTEMİNİ ELEŞTİRMESİ bile suç sayılmakta, düşünmesine ve düşündüklerini özgürce ifade etmesine engel konulmaktadır.
Fakültemizin Akademik Genel Kurulunda bazı aykırı görüşlerimi belirttiğim için, hemen ertesi gününde (31 Mayıs 2016 tarihinde) Rektörlük tarafından 25 Mayıs 2016 tarihinde, bazı öğrencilerin şikayet ettikleri gerekçesiyle, hakkımda açıldığı belirtilen bir soruşturma başlatıldı. Dönemin bitmesine bir hafta kala derslere girmem yasaklandı, derslerimin UKEY platformunda, bana ait tüm ders bilgileri, (sunumlarım, ders materyallerim, öğrenci değerlendirmelerim), tarafıma hiçbir haber verilmeden, benim kullanımıma kapatılıp, tanımadığım bir öğretim görevlisinin bilgisine ve kullanımına açıldı.
İstiklal marşımız, şehitlerimiz, peygamberimiz, polislerimiz, devletimiz vb. aleyhine konuşmalar yaptığım iddialarıyla suçlanıyorum. Bunlara bir de EĞİTİM SİSTEMİNİ ELEŞTİRME suçu eklenmiş durumdadır.
Bu suçlamalar, şikâyetçilerden birisi olduğunu bildiğim bir öğrencinin, ırkçı mesajlarının ve kişiliğime yönelik hakaretlerinin yer aldığı twitter sitesindeki asılsız ifadeleriyle birebir aynıdır.
Üniversiteler yalnızca egemen ideolojinin ve ülkeyi yönetenlerin politikasının topluma kabul ettirilmesinin ve yeniden üretmesinin bir aracı olmamalıdır. Özgürlüğü yalnızca "düzene uygun' düşüncelerin ifadesine bir ayrıcalık olarak sunan bir ortam, üniversite olamaz. Üniversitenin, herkes için özgür düşünce ortamını öncelikle akademisyenleri için sunması, olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Ben, öğrencilerimin merak eden, okuyan, araştıran, sorgulayan erdemli, çalışkan bireyler olmalarını, gördükleri olumsuzluklara '’Hayır’’ demeyi bilmelerini amaçlayan bir üniversite hocasıyım. Üniversite hocası, hizmetinde bulunduğu toplumun yürürlükteki normlarını sorgusuz benimsemek, ters düşmekten korkarak bütünleşmek zorunda değildir. Özgür düşüncenin olmadığı yerde evrensel bilim de olmayacaktır.
“Bilim insanlarının düşünmesi ve düşündüklerini özgürce ifade etmesi, kesinlikle sınırlandırılamayacak özgürlükler arasında yer alır ve olabildiğince geniş bir biçimde kullanılabilmelidir. Üniversite, hiçbir üyesinin bireysel görüşünü ya da bu görüşün kamuoyu önünde ifade edilmesini etkilemeye ya da denetlemeye teşebbüs etmemelidir'. (http://www.sabanciuniv.edu/tr/hakkimizda/akademik-ozgurluk-anlayisimiz)
Üniversitemin, “Bilimde Özgün, Düşüncede Özgür' soğanının içeriğini, bu perspektifle birleştirerek, hakkımdaki asılsız iddialara dayanan ve akademik özgürlük haklarımı gasp eden soruşturmacı tutumuna son vermesini talep ediyorum.
Gereği için bilginize sunulur.

Kaynak: Evrensel- Uğur ÖKDEMİR

İlgili Haberler

Eğitim

Okullar ne zaman açılıyor?

Eğitim

Liselere yerleştirmede ikinci nakil sonuçları açıklandı

Eğitim

DGS adaylarının cevap kağıtları erişime açıldı

Eğitim

Öğretmenlerin alan değişikliği takvimi belli oldu

Eğitim

Liselere yerleştirmede ikinci nakil dönemi için son gün

Eğitim

Özel okul teşvikleri için başvurular başladı

Eğitim

2018 DGS sonuçları açıklandı

Eğitim

KPSS puanlarının geçerlilik süresi değiştirildi

Eğitim

YKS tercih başvurularında bugün son gün

Eğitim

Liseler için ikinci nakil başvuruları başladı

Eğitim

Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme sonuçları açıklandı

Eğitim

LGS 1. nakil sonuçları açıklandı