darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Beyaz Saray'dan sert Türkiye açıklaması!

Bir yılda tam 14 sıra geriledik!

Dünya Bankası Grubu'nun her yıl iş yapma kolaylığı ile ilgili olarak yayınladığı raporda, iş ortamının verimliliğine ilişkin küresel ülke sıralamalarında birinci sırada Yeni Zelanda, ikinci sırada Singapur yer aldı; bu ülkeleri, Danimarka, Hong Kong, Çin, Kore, Norveç, İngiltere, ABD izledi. 

Gerçekleştirilen reformlara dayalı olarak belirlenen, dünyada en fazla iyileşme kaydeden ilk 10 ülke de, Brunei Darüssalam, Kazakistan, Kenya, Belarus, Endonezya, Sırbistan, Gürcistan, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn oldu.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Johannes Zutt, "Bu yıl Türkiye için çıkarabileceğimiz ana mesaj diğer ülkelerin Türkiye'ye göre daha agresif bir şekilde reform yaptığıdır" dedi. 

İş yapma kolaylığında sadece Haziran 2016'ya kadar tamamlanan reformları yansıttığına da değinen Zutt, "Bu veriler ne anlama geliyor?" diye sordu ve "Bu yıl Türkiye için çıkarabileceğimiz ana mesaj diğer ülkelerin Türkiye’ye göre daha agresif bir şekilde reform yaptığıdır" dedi.

Dünya Bankası Baş Ekonomisti ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Paul Romer konu ile ilgili olarak, "Uyulması kolay basit kurallar, bir devletin vatandaşlarına saygılı davrandığının bir işaretidir" dedi ve ekledi:

"Bunlar daha fazla girişimcilik, kadınlar için daha fazla piyasa fırsatı, hukuk devletine daha fazla bağlılık gibi doğrudan ekonomik faydalar üretir. Ancak, unutmamamız gereken bir başka husus da saygılı davranılmak insanların kendi iyiliği için değer verdiği bir şeydir ve insanlarına bu şekilde davranmayan bir devlet yönetme kabiliyetini kaybedecektir."

Raporu hazırlayan Dünya Bankası Küresel Göstergeler Grubu Direktörü Augusto Lopez-Claros da, "Yerli, küçük ve orta ölçekli işletmelerin günlük faaliyetlerinde hükümet politikaları büyük bir rol oynamaktadır ve ağır düzenlemeler girişimcilerin enerjilerini iş geliştirme veya yenilikçilikten başka yerlere yönlendirebilir. İş Yapma Kolaylığı verilerini işte bu sebeple, akıllı, verimli, erişilebilir ve basit şekilde tasarlanan düzenlemeleri teşvik etmek amacıyla topluyoruz" dedi.
İSTANBUL, (DHA)
 

İlgili Haberler

Ekonomi

Dolarda son durum

Ekonomi

Akaryakıta ÖTV zammı

Ekonomi

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı görevini bıraktı

Ekonomi

Ticaret Bakanı Pekcan: ABD'yi panele davet ettik

Ekonomi

İngiltere'de enflasyonda yüzde 2.5 oranında artış

Ekonomi

Erdoğan'ın işaret etmişti... Vestel, ürünlerine zam yaptı!

Ekonomi

Türk Telekom'dan BTK'ya 'OTAŞ' için izin başvurusu

Ekonomi

Emekli maaşları ile ilgili yeni gelişme

Ekonomi

TÜSİAD ve TOBB'un 'çözümü' ne anlama geliyor?

Ekonomi

SPK'dan bayram öncesi yeni düzenleme

Ekonomi

Berat Albayrak'ın yarın gerçekleştireceği toplantıya katılımcı sayısı belli oldu

Ekonomi

Dolarda son durum