unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Birleşik Metal İş: Bursa'da fabrikaları kimin kaynattığı belli

Birleşik Metal İş Sendikası yayınladığı açıklamada Bursa'da işçilere uygulanan şiddetin sorumlusu olarak iktidarı gösterdi. Birleşik Metal'in açıklaması şu şekilde; 

 "Gecen yıl Mayıs ayında, 10 binlerce metal işçisinin işçinin yıllardır nefretini üzerinde toplamış olan Türk Metal Sendikası’nın işbirlikçi tutumuna karşı ayağa kalkan metal işçilerinin başlatmış olduğu direnişe karşı cephe devletin en üst kademelerindeki isimleri de içine alarak genişlemiş durumda.

Metal fırtınanın ardından, binlerce Renault işçisi sarı sendika Türk Metal’den istifa ederek sendikamıza üye oldu. Renault yönetimi ile Küresel Sanayi Sendikaları (IndustriALL) ile imzalamış olduğu Çerçeve Sözleşmesi’ne ve uluslararası sözleşmelere uygun olarak yürütülen görüşmeler neticesinde, 29 Şubat 2016 işçilerin kendi temsilcilerini seçeceği “Sosyal Diyalog Komitesi' arifesinde OYAK Renault işçileri ve sendikamız, organize bir saldırı ile karşı karşıya kaldı. Sayısı 100’ü bulan işçi işten atıldı. Olaya tepki gösteren işçilere polis biber gazı kullanarak müdahale etti. 10’larca işçi gözaltına alındı tutuklanma talebi ile mahkemeye çıkarıldı.

Saldırıların başlamasıyla Sendikamız yapmış olduğu ilk basın metninde, bu saldırıların Türk-İş ve Türk Metal yöneticilerinin, Cumhurbaşkanını ziyaret etmesiyle başladığını duyurmuştu. Artık bu, tespitimiz, iddia olmaktan çıkmış, Çalışma Bakanı Süleyman Soylu’nun ardından Cumhurbaşkanı’nın 8 Mart vesilesiyle, katıldığı Türk Metal Sendikası’nın etkinliğinde bizzat kendisi tarafından dile getirilmiştir.

Bu ülkenin, Cumhurbaşkanı on binlerce metal işçisinin nefretle andığı, kurtulmak için pek çok bedeli ödemeyi göze aldığı bir sendikanın kürsüsünden Renault işçilerinin yiğit mücadelesini ve sendikamızı hedef haline getirmiş, Türk Metal’e açık desteğini göstermiştir.

Cumhurbaşkanı, DİSK Kongresinde yapılan protestoların arkasına sığınarak, Renault işçilerine yapılan saldırıyı 'meşru’ göstermeye çalışmaktadır. Biz biliyoruz ki, asıl hazımsızlık 5 bin işçinin Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlenmesidir. Bu örgütlülüğün Türk Metal’in baskısı altında alınmış diğer işçilerin üzerinde ortaya çıkaracağı etkidir. OYAK Renault işçilerinin Birleşik Metal-İş’de örgütlenmesinin Türk Metal ve sermaye cephesinde yaratmış olduğu sıkıntıya devletin en yetkili ağızlarından verilen destek Türkiye’de sendikal haklarının kullanımı da hangi noktada olduğumuzun en açık göstergesidir.

Cumhurbaşkanının Türk Metal’in 8 Mart etkinliğinde hem işçilere hem sendikamıza yapmış olduğu saldırı, Bursa ilinde Türk Metal ve sermayenin güdümündeki bazı yerel basın ve özelde Olay Gazetesi tarafından işçilerin sendikamızdan koparılmasını sağlamak amacıyla bir propaganda malzemesi haline dönüştürülmeye çalışılmaktadır.

Şimdi biz buradan bildiriyoruz ki, Renault işçilerine yapılan işten çıkarma saldırısı, gözaltılar, baskılar açık bir şekilde gösteriyor ki, tarafsız olması beklenen Cumhurbaşkanı’nın işareti ile gerçekleşmiştir. Cumhurbaşkanı ve emrindekiler, Renault işçilerini Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları için işsizlikle cezalandırmıştır.

Bugün, Renault işçilerinin Birleşik Metal İş Sendikası’nda örgütlenme kararı sarı sendika Türk Metal baskısı altında yıllarca mağdur olmuş, ezilmiş ve haksızlığa uğramış metal işçilerinin bir başkaldırısıdır. Bu karar öylesine kolay alınmamıştır. Metal işçisi, işbirlikçi Türk Metal’den kurtulma kararlılığındadır. Bugün Cumhurbaşkanına da, devlet erkine de düşen görev tarafsızlığını korumak, evrensel bir hak olan sendika seçme özgürlüğüne saygı göstermektir.

Birleşik Metal-İş Sendikası, 70 yıllık geleneği ile köklü ve güçlü bir sendikadır, gücünü üyelerinden ve tüm metal işçilerinden ve bu ülkede emek ve demokrasi mücadelesi veren her kesimden dostlarının dayanışmasından almaktadır. Bu nedenle; saldırı nereden gelirse gelsin göğüslemeye muktedir bir sendikadır.

BİRLEŞİK METAL-İŞ SENDİKASI

Genel Yönetim KuruluÇok Okunanlar

Özdağ'dan 'Akşener istifa etti' iddiasına ilişkin açıklama!

Anıtkabir'de Atatürk'e hakaret eden gerici kadın tutuklandı

Toplu tecavüzün şifresi: Tatlı yiyecek miyiz?

Hocaların hocası iktisatçıdan ürküten uyarı: IMF programı gündeme gelebilir

'Meral Akşener istifa etti' iddiası

İlgili Haberler

Ekonomi

Chatham House Türkiye uzmanı: Türkiye koşar adımlarla ekonomik çöküşe gidiyor

Ekonomi

Türkiye'de yerli alıcılara konut satışları düşerken yabancı alımlar yükseldi

Ekonomi

Berat Albayrak'a göre 'Türkiye ekonomisi büyüyor'

Ekonomi

Hocaların hocası iktisatçıdan ürküten uyarı: IMF programı gündeme gelebilir

Ekonomi

IMF Başkanı Lagarde'den G20 bakanlarına uyarı

Ekonomi

Almanya Türkiye'ye yönelik yaptırımları kaldırıyor

Ekonomi

JP Morgan'dan AKP'ye rest: Damadın çok fazla zamanı yok

Ekonomi

Tüketicilere kartlı alışverişlerde 'komisyon' uyarısı

Ekonomi

JP Morgan: 24 Temmuz gerçek test

Ekonomi

Anayasa Mahkemesi'nden önemli karar: Grev hakkı ihlal edildi

Ekonomi

İmar Barışı'nda başvuru sayısı açıklandı: İşte toplanan para

Ekonomi

Kurulan şirket sayısında yüzde 33 azalma