YAZARLAR

Tüm Yazıları Cüneyt Ayral

SEÇİM!

01.05.2018 21:44

Yüksek Seçim Kurulu, cumhurbaşkanlığı için gerekli olan üniversite diploması konusunda yazmayı tasarladığım yazıyı yazmamam için olacak, açıklamasını yaptı bile. Onaylı diploma şartı kaldırıldı diye bir açıklama geldi. Şaşırdık mı? Hayır, çünkü YSK bir önceki seçimlerde mühürsüz zarflarla kullanılan oylar da geçerlidir demiş ve kimsenin sesi soluğu bu yasa dışı davranışa çıkmamıştı. Daha doğrusu çıkamamıştı, çünkü YSK nin aldığı kararlara itiraz yolu kapalı.

Seçimlere hangi ortamda gidiyoruz?

Yukarıda söylemiş olduğumdan da anlaşılacağı üzere, bağımsız bir yargı organı olması gereken YSKnın garip davranışları ile gidiyoruz seçime.

HDPnin Cumhurbaşkanı adayı hapiste, kendisini anlatamayacak olan bir cumhurbaşkanı adayı ile gidiyoruz seçime, tam demokratik gerçekten!

Saadet Partisi bir önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gülü aday göstermek istiyordu, ama evine helikopter indi, o da açıklama yapıp yeterli desteği alamadığını söyleyerek çekildi bu işten. Korkunun her yanı sardığı bir ortamda gidiyoruz seçime!

İyi Partinin genel başkanı Meral Akşener iktidarın önde gelen korkusu, sürekli olarak tehditler olduğunu söylüyor partisi, doğru mu yanlış mı bilmiyoruz.

Seçim yapılacak ama değişmesi gereken bakanlar değişmedi henüz… Yani eğer İyi Partinin genel başkanı ve Cumhurbaşkanlığı adayı tehdit altındaysa, içişleri bakanlığının bir açıklama yapması ve özel koruma vermesi gerekmiyor mu?

CHP adayını açıklamadı, adayın 5 Mayısta açıklanacağı söyleniyor. Herkes kızıyor ama haklılar, çünkü iktidarın söylemi, siyasi ahlâkın dışına çoktan kaydı bile.

CHP demek tezek demektir açıklaması beni hayli şaşırttı, çünkü Kılıçdaroğlunun ADALET YÜRÜYÜŞÜNÜ durdurmak adına yoluna tezek dökenler AKPliler değil miydi? Yoksa ben mi yanlış anımsıyorum?

Seçime gidiyoruz, iktidarın almış olduğu karar ile ERKEN SEÇİME gidiyoruz. Peki iktidar neden erken seçim ister?

15 yıldır yönettiği ülkeyi yönetmeyi beceremediğini anladığı için mi? Peki kazanırsa ne yapacak, kazanamazsa ne yapacak?

Kazanamazsa, patlayacak olan ekonomik sıkıntının / krizin, yeni gelen iktidarın suçu olduğunu söyleyip, zeytinyağı gibi üste çıkmaya uğraşacak elbette.

Kazanırsa, o zaman engelleyemeyeceği ekonomik krizin altından kalkabilmek için önce sertleşmeyi deneyecek, o işe yaramazsa savaş alternatifini kullanacak, yani iktidarın bu seçimi kazanması halinde bizim halimiz HARAP !

Pek çok olumsuzlukla gitmekte olduğumuz seçim, muhalefetin kazanmak zorunda olduğu bir seçim, ancak bu noktada üzerinde dikkatle durulması gereken bir nokta var, o da Kürt sorununu, Kürt Halkını görmezden gelen bir muhalefetin bu seçimden galip çıkması çok zor, o nedenle de şimdiden bunu anlayarak eylemde bulunulması gerekiyor.

Bu seçimler büyük bir olasılıkla ikinci turda Cumhurbaşkanının seçileceği bir seçim olacak, o nedenle de Kürt oyları altın değerinde.

Hükümetin kurulabilmesi için de HDP ile ortaklık kurulması gerekecek, görünen köy kılavuz istemez, hayal kurarak da politika yapılmaz, o nedenle tüm muhalefeti şimdiden uyarmakta yarar var.

Bu seçimlerin Türkiyenin doğruya ve gerçeğe dönüşmesine neden olması gerekiyor, yoksa Lâik Demokratik Türkiye Cumhuriyeti bir hayal olup kalacak.

 

Eğitim