darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki medya konferansı "susturuldu"

Kulübün Facebook sayfasından yaptığı açıklamada etkinliğin iktidar tarafından hedef tahtasına oturtulduğu ve düzenlenmesine izin verilmediği anlatıldı: “Sesini duymaya ihtiyaç duyduğumuz basın emekçilerini davet ettiğimiz etkinlik, gerekli bütün izinler alınmasına rağmen, okuldaki belli grupların ve hatta belli kulüplerin de içinde olduğu, İçişleri Bakanlığı’ndan milletvekillerine, türlü iktidar odaklarının hedef tahtasına oturtuldu. Yüzleştiğimiz baskıların sonucunda konferansımızın iptal ettirilmesiyle, bu konferansı düzenleyerek vermek istediğimiz mesajın ne kadar anlamlı ve geçerli olduğu ortaya çıktı.'

Açıklamada etkinliği hedef gösteren kulüp ve topluluklara etkinliği engellemeye çalıştıkları için yaptırım uygulanmasını talep eden kulüp, üniversite yönetiminden de açıklama yapmasını istedi.

Üniversitenin tüm bileşenlerini mücadele etmeye çağıran kulüp açıklamasında, “Eğer okulumuzda, bir kulüp tüm yasal gerekliliklerini yerine getirdiği bir etkinliği düzenleyemiyorsa, okuldaki tüm bileşenlerin ülke siyasetindeki baskı ortamının üniversitelere yansıması üzerine, alıp başlarını düşünmesi gerekmektedir' dendi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde 12 Temmuz’da yapılan rektörlük seçimlerinde Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, 403 oyun 348’ini alarak üniversite rekorunu kırmıştı. Ancak Prof. Dr. Barbarosoğlu’nun yeniden ataması aylarca bekletilmiş, 29 Ekim gecesi Resmi Gazete’de yayınlanan 676 sayılı KHK’yla devlet ve vakıf üniversitelerinde rektörlük seçimlerinin kaldırılıp rektör atama yetkisinin cumhurbaşkanına verilmesininin  ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 13 Kasım’da  Prof. Dr. Mehmed Özkan’ı Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atadığını duyurmuştu.

Bunun üzerine Barbarosoğlu istifa ederek akademik hayatını noktaladığını açıklamış, 'kayyım’ rektör Özkan ise görevi kabul edip 'Boğaziçi’nin Özgürlükçü geleneğine sahip çıkacağını’ söylemişti.

İlgili Haberler

Güncel

MEB raporu: Ezan okuma, Arapça bilgi, hafızlık ve din kitapları için 4 milyar 255 milyon TL harcandı

Güncel

İstanbul trafiğine maç düzenlemesi

Güncel

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı belli oldu

Güncel

CHP'nin bayram programı belli oldu

Güncel

FETÖ tutuklularına AİHM'den ret

Güncel

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Güncel

Avcılar'da tekstil atölyesinde yangın

Güncel

Erdoğan tekrarladı: Onların dolarları varsa bizim Allah'ımız var

Güncel

İbrahim Kalın'dan New York Times'a tepki

Güncel

'Erdoğan ve Trump, eylülde New York'ta yüz yüze görüşebilir'

Güncel

TSK'dan 4 bölgede hava operasyonları!

Güncel

Ticaret Bakanlığı'na atama Resmi Gazete'de