darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

'Krizden çıkış için iki seçenek var'

Erdoğan: Savaşa hazırız!

Böke: Ülkeyi siz bu hale getirdiniz, şimdi Atatürkçüleri de tutukluyorsunuz!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, MYK toplantısının basın toplantısı düzenledi. 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, MYK toplantısının gündemini kamuoyu ile paylaştı.

Böke'nin açıklamalarının satırbaşları şöyle:

Maaalesef acılarımız paylaşarak başlıyoruz. Acılıarımı büyüdü. Ülkemizini her yerinde vatani görevlerini yapan gençlerimiz onlarca sayılarla kaybediyoruz, kurban veriyoruz. Terör bizden canlarımızı alıyoruz. Maalesef bu sayı hızla artıyor. Hafta sonu 30 şehit verdik. Cumartesi günü 20 gencimizi kaybettik. Unutmayalım biz 30 can kaybettik. Anneler 30 çocuk kaybetti. Matemini birlikte tutmak zorundayız. Kayıpları normalmiş gibi davranmaya kimsenin hakkı yok. Biz hayatımıza onlar canlarını kaybetmemiş gibi devam edemeyiz. Ülkeyi ülke yapan acılara ortak olmaktır. Ülkemizin belli bölgesinde gençlerimiz hayatını kaybederken diğer bölgelerde olmamış gibi davranıyorsa burada bir sorun var demektir.

MEDYAYA SERT SÖZLER

Kara cumartesi gibi bir günden sonra gazeteleri elimize aldık. Yandaş medyanın baş sayfasınde yoktu. Diğerlerinde ise bir iki satırla geçiştirilmişti.

Terör siyasi nutukla söndürülmüyor. Siyasiler sorumluluk almalıdır. kimsenin "Çözüm mözüm yok" deme lüksü yoktur. Siyasilerin görevi yaralara çare üretmektir, kanı durdurmak için iktidar olursunuz.

Terör konusunda ciddi bir yaklaşım ortaya konulmuyor. Teşvik paketi açıklandı. Bölgesel kalkınmada kamu yatırımlarının gücü olmalıdır. Ancak yatırım iklimi olmalıdır. Bu da yaşam iklimi olursa olur. Böyle olursa bu paketler daha doğarken ölü doğarlar.

Böke'nin "Siz bu ülkeyi bu hale getirdiniz, Atatürkçüleri, muhalifleri topluyorsunuz!" açıklaması:

TEMİZLEME DÖNEMİNE GİRDİK

Bir insan temizliği gerçekleştiriliyor. Üniversitelerde bilim üreten akademisyenlerimiz var. Hükümetin solcu, Atatürkçü bildiği kim varsa temizleme gayretine girdiği döneme giriyoruz.

Bu darbecilerin yaklaşımından farklı değil. 12 Eylül darbesi bilim üreteni, fikir üretini yok etmeyi hedef seçmişse hükümet de bunu görev edinmiş görünüyor.

Türkiye'yi siz bu hale getirdiniz. Demokrasi diyen herkesi kendinize karşı gördünüz. şimdi herkesi hayatını zindan ediyorsunuz. Siyasi fırsatıçılık yapmanıza izin vermeyeceğiz. Aldatıldık demenize de izin vermeyeceğiz. Üniversitelerden, akademisyenlerden elinizi çekin.

Akademisyenler hakkında zaten açılmIş bir dava vardı. Ancak KHK ile atıldılar. Biz bu hukuki mücadelesinin yanında olacağız. CHP elindeki tüm araçlarla sonuna kadar mücadele edecek.

MUTABIK DEĞİLİZ

Bugün gazeteciler gözaltına alındı. Bu liste çok uzun. Darbe hukukunun hükümet tarafından işletildiği diğer bir alan medyadır. Suçun ve cezanın şahsiliği de gözeltilmiyor.

KHK ile parlamento yok sayılıyor. Bunu mutabakatla kabul etmemiz isteniyor. Bizler gerçek Türkiye romantikleriyiz. Demokrasi için her adında mutabikız. Demokrasiyi hiçe sayan hiç bir adımın ortağı olmayız. KHK'larda mutabık değiliz. Suçlu suçsuz ayrımı yapmadan cadı avına dönüşmüş süreçlerde mytabık değiliz. Adli yıl açılışının Saray'da yapılmasına mutabık değiliz. Asla da olmayacağız. Devletin başka cemaatlere teslim eidlmesinde mutabık değiliz. Asla da olmayacağız. Mutabık olduğumuz tek konu darbelerin karşısında olunması gerektiği ve demokrasinin inşa edilmesi konusu...

AKP KENDİ İÇİNDE DE TEMİZLİK YAPMALI

FETÖ'nün temizlenmesi gereklidir. Ama AKP'nin kendi içinde de temizlik yapması şarttır. Ama yaklaşım küçük balıkları alalım büyükler kalsın. Dün FETÖ'yle paralel yürüyen AKP'nin temizliğe kendi içinden başlaması gerekmektedir.

İlgili Haberler

Politika

TBMM Başkanı Yıldırım: Parti ayrımı gözetmeksizin elimizden geleni yapmaya hazırız

Politika

'CHP'de uzlaşı sağlandı, kurultay talebi ertelendi'

Politika

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Politika

MHP'li Yalçın'dan İyi Partili Aydın'a sert sözler

Politika

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha

Politika

Erdoğan, Katar Emiri Al Sani ile görüştü

Politika

Nahit Duru | Devlet adamlığı zor zanaattır

Politika

Selahattin Demirtaş'tan flaş açıklama

Politika

Abdullah Gül'den kritik Trump yorumu: Küresel tehlike...

Politika

Ankara'dan Barzani'ye davet

Politika

Jandarma'da 'Balyoz' tırpanı