Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

Bolu Müftüsü: Biber gazı orucu bozmaz

İzani Turan, "Dumanlı bir havaya girdiniz yada ortamı aniden duman bastı. Zaman zaman yangın çıkıyor. O duman içerisinde kalan bir insanın orucu bozulur mu? Aynı şey aşağı yukarı" dedi.

medya14.net'in haberine göre Müftü Turan, kendisine sorulan soruları Elif Sarıhan’a yanıtladı.  Turan, “Devletin bir takım olaylar karşısında tedbir alması muhakkaktır. Keşke böyle eylemler hiç olmasaydı. Keşke güvenlik görevlilerimiz bu tür muamele ile karşı karşıya kalmasa ya da böyle bir muameleyi hiçbir vatandaşa yapmasaydı" diyerek şunları söyledi:

"Bizler memleketimiz de huzur içinde yaşamayı arz ederiz. Özellikle şu Ramazan ayı bütün Müslümanlar için bir rahmet ve merhamet ayıdır. Merhamet demek esirgemek, acımak duygusunun en üst derecede olduğu bir ay demektir. Kendimize acıdığımız kadar karşımızdakine de acımalıyız. Bu Ramazan ayında keşke sokaklarımız sulh içinde olsaydı. Gönül kırmak, incitmek çok kolay ama tamir edilmesi mümkün değil.  Devletin güçlerinin, emniyet güçlerinin tedbir alması, toplumun huzuru için ne  yapılması gerekiyor ise yapılmalıdır.

“ZAMAN ZAMAN YANGIN ÇIKIYOR, YA DUMAN SOLURSAK?'

Dumanlı bir havaya girdiniz yada ortamı aniden duman bastı. Zaman zaman yangın çıkıyor. O duman içerisinde kalan bir insanın orucu bozulur mu? Aynı şey aşağı yukarı. Kendi iradesi dışında olan bir durum olduğu için normalde oruç bozulmaz. Biber gazını eğer kendimize sıkarsak veya gazı burnumuza çekersek o sigara içmeye benzer ve orucumuzu kendi irademiz ile bozmuş oluruz. Ama böyle bir ortamda kendi iradesi dışında bunu yaşamak farklıdır ve orucu bozulmaz.

“PANİKLE SU İÇTİ İSENİZ ORUÇ BOZULUR!'

Gazın etkisinin azalması için o panikle su içildiyse, yada bilinçsiz ve bilgisizce zehirlenme durumuna karşı bunu yapmanız gerekiyor  denildi ise sonuçta can tatlı. Böyle bir telkin neticesinde su içildi ise  güne gün tutacaklar. Ama böyle durumlarda oruç bozmaya gerek yoktur. Biber gazı ile oruç bozulmaz."

İlgili Haberler

Güncel

'Ergenekon'da yargılanmadık, infaz edildik'

Güncel

İstanbul'da köprüler trafiğe kapatılacak

Güncel

Atatürk'ü öpmeden okula girmiyor

Güncel

İstanbul Valiliği'nden sürücülere kış uyarısı

Güncel

Marmara Denizi'nde fırtına uyarısı

Güncel

'Kadın adaya oy vermeyeceğim' diyen Dekan, istifa etti

Güncel

Şişli'de lüks otomobile silahlı saldırı

Güncel

Meteoroloji yarın için tarih verdi

Güncel

'Darbe davasında' 74 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

Güncel

DSG İnşaat konkordatoya başvurdu

Güncel

Kadıini Mağarası'nda binlerce yıllık toplu mezar bulundu

Güncel

Ne yapacaklarını şaşırdılar: Şimdi de 'soğan' depolarına baskın