unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Brezilya darbesinin telefon kayıtları ortaya çıktı!

Brezilya’da Planlama Bakanı Romero Juca’nın, devlete ait petrol şirketi Transpetro’nun eski yöneticisiyle yaptığı görüşmenin kayıtlarının sızması, Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in geçici olarak görevden alınmasının ardından yerine gelen Devlet Başkan Vekili Michel Temer'in hükümetini zora soktu.

Zira bu kayıtlarla, Petrobras’daki yolsuzluk soruşturmasında adı geçen ve yaklaşık iki hafta önce göreve gelen Juca’nın, yakın zamana kadar Transpetro’nun yöneticiliğini yapan Sergio Machado ile mart ayında evinde yaptığı görüşmede, 'soruşturmayı durdurmanın en iyi yolunun Rousseff’i suçlamak’ olduğunu söylediği ortaya çıktı.

Ses kayıtlarına göre, Juca, Machado’ya 'üst mahkemede görevli yargıçlarla görüştüğünü ve kendisine, Rousseff görevden alınırsa basının ve diğer kurumların baskıyı azaltacağını söylediklerini’ de aktardı.

Juca ayrıca, soruşturmada muhalefetteki kilit isimlere de sıranın geleceğini kaydetti.
Basına yansıyan ses kayıtlarıyla Juca’nın, Petrobras soruşturmasını yürüten Yargıç Sergio Moro’yu hem kendisi ve Temer’in yakın çevresi hem de Senato’nun Başkanı Renan Calheiros’dan uzak tutmak istediğini söylediği de ifşa oldu.

'SORUŞTURULMAKTAN KORKMUYORUM, BU BREZİLYA’NIN TARİHİNİ DEĞİŞTİRECEK’

Görüşme kayıtlarının sızmasının ardından basın toplantısı düzenleyen Juca, görüşmenin yılın başlarında yapıldığını kabul etti ancak Temer’in devlet başkanı olmasının soruşturmanın durdurulmasına yönelik bir adım olmadığı savundu.

Petrobras soruşturmasını durdurmaya çalışmadığını savunan Juca, bu türden soruşturmalara her zaman destek verdiğini ve soruşturulmaktan da korkmadığını söyleyerek “Bence bu Brezilya'nın tarihini değiştirecek' ifadesini kullandı.
Rousseff'in suçlanması için baskı yapmadığını da öne süren Juca, görevinden ayrılacağını açıkladı ancak istifasını resmi olarak sunmadı.

'EKONOMİ KAN AĞLIYORDU, BUNUN NASIL DURDURULACAĞINI KONUŞTUK’

Öte yandan Machado ile ekonomi üzerine konuştuklarını dile getiren Juda, ekonominin kan ağladığını bunu durdurmaları gerektiğiyle ilgili konuştuğunu belirtti.

’DARBENİN KANITI’

Bu arada Juca soruşturmayı durdurmaya yönelik bir amaçlarının olmadığını söyleyese de basına yansıyan ses kayıtları Rousseff’i destekleyenler arasında ’darbenin kanıtı’ olarak nitelendi.

Rousseff de aleyhinde başlatılan azil sürecini ’darbe’ olarak tanımlamaya devam ediyor.Çok Okunanlar

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

Anıtkabir'de Atatürk'e hakaret eden Safiye İnci'ye soruşturma!

İlgili Haberler

Dünya

G20 Toplantısı Buenos Aires'te başladı

Dünya

Ailesinin desteğini alamayan milletvekili adayı intihar etti

Dünya

Hindistan'da bir Müslüman inek yüzünden linç edildi

Dünya

Facebook, o firmayla işbirliğine son verdi

Dünya

İsrail'den Gazze'ye tank atışı

Dünya

İran'da çatışma: 11 ölü

Dünya

Beyaz Saray'dan Ukrayna referandumu önerisine yanıt

Dünya

Hamas ile İsrail arasında ateşkes

Dünya

İsrail'den Hamas'a tehdit

Dünya

Birleşmiş Milletler'den Gazze uyarısı

Dünya

Bulgaristan'da göç politikasına ilişkin yeni karar

Dünya

‘Suriye, Golan Tepeleri'ni İsrail'in elinden alabilir'