darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

Bu kez at izi it izine gerçekten karıştı!

15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklanan ve meslekten ihraç edilen HSYK üyeleri Mustafa Kemal Özçelik ve Kerim Tosun ile eski HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici’nin cezaevinde itirafçı olduğu ve sonrasında tahliye edildikleri öğrenildi.

Mustafa Kemal Özçelik, gazetemiz yönetici ve yazarlarına yönelik soruşturmayı yürüten savcı Murat İnam’ın 'FETÖ' üyeliğinden ihracına karşı çıkmıştı.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından HSYK’nin görevlerine son verdiği üyeler Mahmut Şen, Mustafa Kemal Özçelik, Kerim Tosun, Şaban Işık, Ahmet Berberoğlu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. 2010 döneminde seçilen, 2014’te görevleri sona eren HSYK üyeleri İbrahim Okur, Ahmet Hamsici, Nesibe Okur gibi isimler de tutuklanan yüksek yargı üyeleri arasında yer almıştı. HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, “yargıda 300 hâkim ve savcı itirafçı oldu' demişti.

Bunlar arasında ihraç edilen HSYK üyeleri Mustafa Kemal Özçelik ve Kerim Tosun ile eski HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici’nin de yer aldığı ortaya çıktı. Kerim Tosun’un bir ay önce savcılığa ifade vererek, itirafçı olduğu ve ardından tahliye olduğu öğrenildi. Özçelik’in de geçen haftalarda itirafların ardından tahliye olduğu belirtildi. Bu üç ismin, ifadelerinde 2010-2014 HSYK seçim süreçlerinde cemaatin rolünü anlattıkları, bu örgüte nasıl girdiklerini anlatarak, cemaatin yargı imamlarının adını verdikleri öğrenildi.

Mustafa Kemal Özçelik, gazetemiz yönetici ve yazarlarına yönelik soruşturmayı yürüten savcı Murat İnam’ın 'FETÖ' üyeliğinden ihracına karşı çıkmıştı.

'İMAM'LARIN İSİMLERİNİ VERDİLER

İtirafçı olan üyelerin 40 sayfaya yakın verdikleri ifadede cemaatin Yargıtay imamının halen kaçak olan Yargıtay üyesi İlyas Şahin olduğunu söyledikleri öğrenildi. Üyeler, Ceza bölümü imamı olarak 22. Ceza Dairesi üyesi Muharrem Karayol’un adını verirken, hukuk daireleri bölümünün imamı içinse 8. Hukuk Dairesi üyesi Selahattin Atalay’ı gösterdikleri belirtildi. Şahin, Karayol ve Atalay’ın halen firarda oldukları bildirildi.

İlgili Haberler

Güncel

TSK'dan Sincar'a operasyon

Güncel

Keçiören Belediyesi'nden 'ABD' kararı

Güncel

Uşak'ta iş cinayeti!

Güncel

Katar Emiri Al Sani'den 'Türkiye'ye yatırım' açıklaması

Güncel

Selahattin Demirtaş'tan yeni fotoğraf

Güncel

'Cesur'lar ülkesi: Bomba imha uzmanından skandal müdahale

Güncel

Dolarını bozdurana 2 aylık ücretsiz gazete aboneliği

Güncel

20 gün önce Erzurum'a atanan savcı 'Bylock'tan tutuklandı

Güncel

TSK'ya ait savaş uçakları Şengal'i bombaladı

Güncel

Yılmaz Polat | Bilal Erdoğan, Ensar-Türken, Tansu Çiller ABD'deki mal varlığını elden çıkarmalı

Güncel

Yine sağlıkta şiddet! Hastasına öncelik tanınmayınca yumruk attı

Güncel

Erciyes Üniversitesi'nden 'köpek katliamı' iddialarına ilişkin açıklama