Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

MYK sonrası CHP'li Salıcı'dan Mansur Yavaş açıklaması

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

'Bu pazar seçim olsa' anketinden ne çıktı?

HABERTÜRK için Andy-Ar Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin 26 ilde, bin 516 kişiyle, 15-17 Kasım tarihleri arasında yaptığı kamuoyu araştırmasında katılımcılara, 'olası bir seçimde siyasi tercihinin ne olacağı, Türkiye ve dünyanın daha iyiye mi kötüye mi gittiği; eğer ülke yönetiminde sistem değişikliğine gidilir ve referandumdan “Evet' çıkarsa hangi siyasi lideri başkan olarak görmek istediği ve siyasi duruş olarak kendisini nasıl tanımladığı’ gibi sorular da yöneltildi. 

Ankette “Siyasi duruş olarak kendinizi nasıl tanımlarsınız?' sorusuna yüzde 19.3 oranında katılımcı, “Atatürkçü' cevabını verdi. İkinci sırada ise yüzde 14.6 ile “Milliyetçi' çıktı. 

1-111.jpg

CHP’DE DÜŞÜŞ VAR MHP BARAJI GEÇİYOR

Seçmenlerin yüzde 71.2’si, şu an için yeni bir genel seçime karşı. Ancak Andy-Ar, ankete katılanlara “Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?' diye sordu. 'Kararsız’ ve “Cevap vermek istemiyorum' diyenlerin de partilere göre dağılımı yapıldığında, 1 Kasım 2015 Genel Seçimi’nde yüzde 49.5 oranında oy alan AK Parti’nin yüzde 50-52 bandında olduğu görülüyor. 1 Kasım 2015’te yüzde 25.3 oranında oy alan CHP’nin ise 'kararsız ve cevap vermeyenler’ dağıtıldığında yüzde 22-24 bandında bulunduğu ortaya çıkıyor. Yine 1 Kasım 2015 Genel Seçimi’nde yüzde 11.9’u yakalayan MHP’nin 'kararsız ve cevap vermeyen’ seçmen dağıtıldığında oyu yüzde 11-13 bandında yer alıyor. 1 Kasım 2015’te yüzde 10.8 oy alıp barajı geçen HDP’nin ise 'kararsızlar ile cevap vermeyenler’ partilere dağıtıldığında yüzde 7-9 bandında olduğu görülüyor.

2-113.jpg

AK PARTİ’NİN % 88.6’SI, CHP’NİN % 78.2’SI YİNE PARTİSİNDE

 Öte yandan 1 Kasım’da AK Parti’ye oy verenlerin yüzde 88.6’sı, CHP’ye o verenlerin yüzde 78.2’si, HDP’ye oy verenlerin yüzde 72.3’ü ve MHP’ye oy verenlerin yüzde 60.6’sı yine kendi partisine oy vereceğini ifade ediyor.

- Yaşa göre dağılımda AK Parti’ye en çok oy veren grup, yüzde 53.6 ile 35-44 yaş skalası. 55 yaş üstünde yüzde 26.4, “CHP' diyor.

3-084.jpg

'SİYASİ DURUŞUM ATATÜRKÇܒ: % 19.3

ARAŞTIRMA şirketi, çalışmaya katılanlara “Siyasi duruş olarak kendinizi nasıl tanımlarsınız?' diye de sordu. Bu soruya yüzde 19.3 oranında katılımcı, “Atatürkçü' cevabını verdi. İkinci sırada ise yüzde 14.6 ile “Milliyetçi' çıktı. Bunu yüzde 8.2 ile “Muhafazakâr', yüzde 7.5 ile “Türk milliyetçisi' takip etti. Yüzde 6.9 “Demokrat', yüzde 5 “İslamcı', yüzde 4.6 “Sosyal demokrat', yüzde 3 “Dindar', yüzde 2.6 “Muhafazakâr demokrat', yüzde 2.4 “Laik' ve yüzde 2.1 de “Sosyalist' olarak kendisini tanımladığını ifade etti.

4-063.jpg

'TÜRKİYE İYİYE GİDİYOR’: % 51.3

ANDY-AR, seçmenlere “Türkiye sizce iyiye mi yoksa kötüye mi gidiyor?' diye sordu. Katılımcıların yüzde 51.3’ü, “İyiye gidiyor' dedi. Yüzde 42.9 ise “Kötüye gidiyor' yanıtını verdi. Yüzde 5.3, “Fikrim yok, bilmiyorum' cevabını verdi.

- Cinsiyete göre dağılımda ise erkeklerin yüzde 56.8’i Türkiye’nin iyiye gittiğini belirtirken, kadınların yüzde 49.8’i ülkenin kötüye gittiğini söyledi.

- Partilere göre dağılımda, AK Partili seçmenin yüzde 79.1’i “İyiye gidiyor' dedi. CHP’li seçmenin yüzde 85.3’ü, HDP’lilerin yüzde 80.9’u ve MHP’lilerin yüzde 45.8’i ise “Kötüye gidiyor' yönünde fikir bildirdi.

5-025.jpg

'DÜNYA KÖTÜYE GİDİYOR’: % 81.3

ANDY-AR, ankete katılanlara, “Dünya sizce iyiye mi kötüye mi gidiyor?' sorusunu da yöneltti. Bu soruya yüzde 81.3 “Kötüye gidiyor' cevabını verirken, yüzde 10.4 “İyiye gidiyor' dedi.

Katılımcıların yüzde 7.8’i ise “Fikrim yok, bilmiyorum' yönünde fikir bildirdi. n Partilere göre dağılımda ise 4 parti seçmeni de yüzde 80 bandında dünyanın iyiye değil kötüye gittiğini belirtti. AK Partililerin yüzde 81’i, CHP’lilerin yüzde 81.6’sı, MHP’lilerin yüzde 81.7’si ve HDP’lilerin yüzde 80.9’u “Dünya kötüye gidiyor' dedi.

6-021.jpg

BAŞKAN KİM OLMALI?

ARAŞTIRMA şirketi Andy-Ar, “Başkanlık sistemine geçilirse ilk başkan kim olmalı?' sorusunu da katılımcılara yöneltti. Bu soruya yüzde 50.5, “Recep Tayyip Erdoğan' dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, yüzde 2.7 ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 1.7 ile Başbakan Binali Yıldırım, yüzde 1.6 ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yüzde 1.2 ile HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve yüzde 1.1 ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu izledi. Bununla birlikte yüzde 16.5 “Fikrim yok, bilmiyorum', yüzde 12.1 “Cevap vermek istemiyorum', yüzde 10.8 “Uygun bulduğum biri yok' ve yüzde 1.8 “Diğer' yanıtını verdi.

'AK PARTİ İLE İLETİŞİM MHP’Yİ YÜKSELTTİ’

ANDY-AR Sosyal Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acar, anket sonuçlarını şöyle yorumladı: “1 Kasım seçimleri sonrasında AK Parti’nin oyu yüzde 50 bandındaydı. 15 Temmuz sonrası bu oran yüzde 55’e çıktı. Şu an yüzde 50-52 bandında. Nedeni, MHP’nin de yükseliş trendi göstermesi. Ham oylara baktığımızda yüzde 45’i görüyoruz. Kararsızlar, cevap vermeyenler, fikrini beyan etmek istemeyenler dağıtıldığında AK Parti’nin oyu yüzde 50-52 bandında.

CHP’de 1 Kasım seçimleri sonrasında düşüş vardı, 15 Temmuz sonrasında devam etti. CHP’nin oy oranı şu anda yüzde 22-24 bandında. Genel başkanlık tartışmaları nedeniyle MHP’nin oyu yüzde 9’a gerilemişti.

Bugün yüzde 11-13 bandında. Süreçte oy trendini en çok artıran parti MHP. Bunda MHP’nin AK Parti ile kurduğu iletişimin payı var.

7-022.jpg

HDP, 1 Kasım seçimleri sonrasında barajın altında kalmıştı. Şu an itibarıyla vekillerin tutuklanması, kayıp ya da mağduriyet gibi görünmüyor. Kararsızlar, cevap vermeyenler dağıtıldığında oyu yüzde 7-9’larda. 1 Kasım sonrası AK Parti konumunu koruyor, MHP yükseliyor, CHP ile HDP düşüşte.

8-019.jpg

'BAŞKAN DİYE SORDUĞUMUZDA: ERDOĞAN’

Seçmene 'İlk başkan kim olmalı?’ diye sorduğumuzda ilk sırayı Cumhurbaşkanı Erdoğan alıyor. Referandumdan 'Evet’ çıkarsa ilk adayın kim olduğu, şimdiden kabul görmüş durumda. 15 Temmuz sonrasında 'Milliyetçiyim’ diyenlerin oranı yüzde 25’e tırmanmıştı. 10 Kasım sonrası yaptığımız araştırmada kendini 'Atatürkçü’ olarak ifade edenler öne çıktı.

9-011.jpg

Katılımcıların yüzde 50’si “İlk başkan kim olmalı?' sorusuna “Recep Tayyip Erdoğan' yanıtını verirken, Türk halkının yüzde 51.3’ü “Türkiye iyiye gidiyor' görüşünde.

İlgili Haberler

Politika

TOBB ve meslek kuruluşları kanunlarındaki değişiklik teklifi yasalaştı

Politika

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mas: Türkiye sanat ve ifade özgürlüğünü sağlamalı

Politika

ABD, Suriye'de gözlem noktası kuracak

Politika

KYK burs ve kredileri ne zaman yatacak?

Politika

AKP'den, Erdoğan-Bahçeli görüşmesiyle ilgili açıklama geldi

Politika

AİHM'nin Demirtaş kararı: 5 soruda kararın önemi ve olası etkileri

Politika

İyi Parti, CHP ile anlaştı

Politika

Adana'da 'tek adam, tek parti rejimi'ne karşı güç birliği çağrısı

Politika

ABD'den SDG'ye 300 TIR silah ve zırhlı araç

Politika

İyi Parti: Gezi olayları yeniden ısıtılarak, gündeme sokulmaya çalışılmaktadır

Politika

Erdoğan-Bahçeli görüşmesi sona erdi

Politika

Karamollaoğlu Erdoğan'a AİHM hatırlatması...