Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Gözaltına alınan akademisyenler kimdir?

MHP'li vekilden AKP'ye uyarı: Sokak alarm veriyor

Buca Cezaevi'nde 'mahkumlara bozuk et yedirildi' iddiası

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şube tarafından hazırlanan “İzmir'deki Cezaevleri'nde Yaşanan Hak İhlalleri Raporu'na' göre cezaevindeki soğuk hava deposundaki etlerin bozulduğu ve mahkumlara bu etlerin zorla yedirildiği savlandı.

ÇHD İzmir Şubesi Hapishane Komisyonu Üyesi Avukat Dinçer Çalım, Buca Kapalı Cezaevi'ni ziyaret ettiklerini ve mahkumlardan bozuk etlerin kendilerine zorla yedirildiğine dair şikayetler duyduklarını söyledi. Çalım, şu ana kadar bu etler yiyen 5 kişinin zehirlendiğini öğrendiklerini de kaydetti.

ÇHD İzmir Şubesi tarafından hazırlanan “İzmir'deki Cezaevlerinde Yaşanan Hak İhlalleri Raporu'nda' dikkat çekici bir iddia ortaya atıldı.

Cezaevlerinde doluluk ve hak ihlalleriyle ilgili tartışmalar sürerken, Buca Kapalı Cezaevi'nde mahkumlara zorla bozuk etlerin yedirildiği öne sürüldü.

ÇHD İzmir Şube Hapishane Komisyonu Üyesi Avukat Dinçer Çalım, mahkumlardan gelen şikayetler üzerine Buca Kapalı Cezaevi'ni ziyaret ettiklerini edindikleri bilgileri hazırladıkları rapora yazdıklarını da kaydetti.

Çalım, raporda yer alan şu bilgileri paylaştı:

“10 Ağustos'ta soğuk hava depolarının bozuldu. O tarihten bu yana tamir edilip edilmediğini bilmiyoruz. Soğuk hava deposunun bozuk olduğu süre içinde etlerin açıkta kalmış. Bu zehirlenmelerin ardından mahkumlar, mutfakta çalışan mahkum arkadaşları tarafından 'sakın et yemeyin' diyerek uyarılmış. Etlerin sıcaktan kapkara olduğunu anlatmışlar. Şu an da bir çok mahkum verilen etleri yememeyi tercih ediyor.' 

Cezaevlerinin dağıtılan yemeklerde yasaya göre belli bir gramajda et vermek zorunda olduğu kaydederek, “Bozuk etler, yasaya uymak adına verilmiş olabilir. Ancak bu durum kabul edilemez. Bile bile insanların zehirlenmesi suçtur. Cezaevlerinde idareler hiçbir zaman çok iyi olmamıştı. Ama bozuk et dağıtmak işin ne noktaya geldiğini gösteriyor. Buradan çağrı yapıyoruz. Cumhuriyet Başsavcılığı derhal soruşturma açmalıdır. Çağdaş Hukukçular Derneği olarak cezaevlerini takip etmeye devam edeceğiz' diye konuştu. 

İlgili Haberler

Güncel

Manisa'da 21 asker zehirlenerek hastaneye kaldırıldı

Güncel

Erdoğan ve Trump telefonda görüştü

Güncel

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Güncel

Aday tanıtım toplantısına giden AKP'liler kaza yaptı: Çok sayıda yaralı!

Güncel

Gözaltına alınan akademisyenler hakkında flaş gelişme

Güncel

Seni de o manşetleri de unutmadık Ahmet Kaya...

Güncel

Ziya Selçuk, Andımız sorusuna böyle cevap verdi

Güncel

ABD'den sınır dışı edilen FETÖ'cü Türkiye'ye getirildi

Güncel

Amatör denizci ehliyeti almak kolaylaştı

Güncel

Atatürk Havalimanı saldırısı davasında karar belli oldu

Güncel

Kadınlar şiddete karşı 'Karar aldım' diyor

Güncel

Aidatını ödeyemediği için çocuğu okuldan atılan veli isyan etti