YAZARLAR

Tüm Yazıları Yılmaz Polat

Fethullah Gülene verilen süre doldu

23.02.2016 09:23

AKP Hükümetinin kiraladığı Londra merkezli Amsterdam Hukuk Bürosunun Fethullah Gülene yönelik Pensilvanya mahkemesine açtığı davada Yargıç Robert Mariananın suçlamalara cevap vermesi için Gülene tanıdığı 21 günlük süre doldu.

Mariani, 7 Aralık 2015te bir yazıyla Gülenden 21 gün içinde suçlamalara cevap vermesini istemişti.

Amsterdam & Partners LLP ve Fox Rothscild LLP, adlı hukuk büroları aralık ayında Fethullah Gülenin oturduğu  Pensilvanya Eyalet mahkemesinde 6 suçlamadan dava açtı.

Dava dilekçesi Gülen Hareketi tarafından mağdur edildikleri savunulan üç Türk vatandaşı Bünyamin Ateş, Turgut Yıldırım ve Murat Öztürk adına hazırlandı.

Dilekçede, liderliğini Mehmet Doğanın yaptığı 40 sanıklı Tahşiye Davası nedeniyle terör örgütüne üye olma suçlamasıyla yargılanan ve hapis yatan üç vatandaşın cemaate bağlı emniyet ve yargı üyeleri kullanılarak haksız yere hapsedildiği ve Yabancıya Kötü Muamele Yasası ihlal edildiği savunuluyor.

Yabancıya Kötü Muamele Yasası, ABD kanunlarında Amerikan vatandaşı olmayan kişilerin ABD dışında uğradıkları insan hakları ihlalleri nedeniyle Amerikan mahkemelerinde açtıkları davalara gerekçe olarak kullanılıyor.

Şikâyet dilekçesinde ayrıca Gülenin, yasal olarak seçilmiş bir hükümeti devirmek için önemli devlet kurumlarına sızma nedeniyle Türkiyede resmi olarak suçlandığı öne sürülüyor.

Dava dilekçesinde Gülen hakkında komplo kurma, sahte kanıt ve haksız yere suçlama gibi şikayetler uzayıp gidiyor.

Fethullah Gülen mahkemeye nasıl bir savunma gönderdi henüz belli değil.

Cumhurbaşkanı Erdoğan PYD krizinden olacak bugünlerde Paralel Yapı konusuna girmiyor.

Erdoğanın Başkan Obamayla yaptığı bir telefon konuşmasında Gülenin iadesini istediğine ilişkin haberler öne sürülmüştü ama arkası gelmedi.

Gülen savunmasında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet üyeleriyle olan bağlantısını anlatır mı?

17-25 Aralıka değinir mi?

Ergenekon ve Balyoz davalarını birlikte planladık der mi?

Savunması açıklanınca anlayacağız.

Yargıç Robert Mariananın Nisan sonuna kadar davaya ilişkin bir toplantı düzenlemesi bekleniyor.

 

Eğitim