darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Burası Şırnak il merkezi... Savaş, büyük yıkım, acı tablo...

Şırnak kent merkezinde 14 Mart 2016 tarihinde başlayan operasyonlar 3 Haziran’da tamanlandı. Ancak sokağa çıkma yasağı hâlâ kaldırılmadı. Operasyonların ardından geriye büyük bir yıkım kaldı.

Bu öyle bir yıkım ki, "operasyon" ya da "terörle mücadele" sözcükleri veya kavramlarıyla karşılanabilecek gibi değil. Tablo çok ağır. Büyük ve yıkıcı bir savaş yaşandığı, imha amaçlı bir operasyon yürütüldüğü görülüyor. Kentin yüzde 70'i yıkılmış, tıpkı İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkılan kentler gibi.

İÇ SAVAŞ 

Ortaya çıkan somut durum, 40 yıla yaklaşan 3terörle mücadele" döneminde ortaya çıkan en ağır operasyonlara işaret ediyor. Daha önceki dönemden en önemli farklılığı ise, savaşın kırsal kesimden kent merkezleri ve yerleşim birimlerine sıçramı olması.

Yaklaşık bir yıllık dönemde (7 Haziran 2015 seçimlerinin hamen sonrasından bu güne kadar geçen süre) yaşanan çatışmalarda bini aşkın güvenlik görevlisi de içinde olmak üzere yaklaşık 7 bin kişi öldü. Bu sonuç ve kentlerde meydana gelen çatışma Suriye'de yaşanan iç savaştan hiç de farklı olmayan bir tabloyu ortaya koyuyor.

Bu sonuçu; Erdoğan-AKP iktidarının PKK ile yürüttüğü "çözüm" siyasetinin de samimiyetsiz, aldatıcı, karşılıklı ihanetleri barındıran ve esas olarak Cumhuriyetin yıkılması ve Türkiye'nin gerici dönüşümünü tamamlamak için zaman kazanmayı amaçlayan bir manevra olduğunu gösterdi.

Kentten yansıyan fotoğraflarda Cumhuriyet Mahallesi ve Cumhuriyet Meydanı’nda bir tane bile sağlam ev kalmadığı, binlerce evin yıkıldığı ve yandığı görüldü. Yaşanabilecek tek bir evin kalmadığı Cumhuriyet Mahallesinden geriye enkaz kaldı.

Fotoğrafta yer alan alanın Şırnak Cumhuriyet Meydanı olduğunu doğrulayan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, yayınladığımız fotoğrafın görüntü analizini şöyle yaptı: 

“Öndeki büyük bina, öğretmen eviydi. Yakılmış tahrip edilmiş. Onun karşısındaki mavi bina Azer İş Merkezi. Yanında çok katlı binalar vardı fotoğrafa göre artık yok. Zırhlı araç ve iş makinelerinin görüldüğü, ortada görülen ağaçlıklı alan, park ve çay bahçesiydi. Burası Şırnak Cumhuriyet Meydanıydı.'

KENTİN YÜZDE 70'İ YIKILDI

Cumhuriyet gazetesine konuşan DBP’li Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadırhan kentteki yıkım oranının yüzde 70 olduğunu söyledi. “Şırnak’ın nüfusu 65 bin. Şu an itibarıyla 40-45 bin insan evsiz kaldı. Şırnak’ın 12 mahallesinin 9’u yıkıldı. Cumhuriyet, İsmetpaşa, Dicle, Yeni mahallede yıkım büyük. Bahçelievler, Gazipaşa ve Yeşilyurt, Aydınlıkevler ve Atatürk mahallerinde de kısmen yıkım var' dedi. Kadırhan “Şehri olmayan bir belediye başkanıyım' dedi. Kadırhan “Talan da var. Mesela sanayide bir park yapmıştık, açamamıştık ama kurulumu tamamlanmıştı. Orada ne var ne yoksa JÖH, PÖH ve korucular söküp götürmüşler. Geriye hiç bir şey kalmamış' diye konuştu.

İlgili Haberler

Güncel

Hatay'da orman yangını

Güncel

Kaman İlçe Jandarma Komutanı açığa alındı

Güncel

Genç avukat, sevgilisi tarafından 3 boyunca şiddet gördü

Güncel

TEM'de trafik durdu: 35 kilometrelik araç kuyruğu

Güncel

Bursa'da orman yangını: İtfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi

Güncel

Kırıkkale'de zincirleme kaza: 9 yaralı

Güncel

Vali yangın tartışmasına devam ediyor: Tunceli yine yanıyor

Güncel

Polisin yaraladığı köpekle ilgili yeni gelişme

Güncel

TZOB'dan fındık fiyatı açıklaması

Güncel

'Kadınlar, mülteci kampında fuhuşa zorlanıyor'

Güncel

CHP'li Aygun: Gümrük vergisiz ithalat çiftçimizin ayağına bomba bırakmaktır!

Güncel

SPD: Erdoğan'la yaşanan siyasi anlaşmazlıklardan bağımsız olarak Türkiye'ye yardım edilebilir