Çok Okunanlar

Portakal'dan Erdoğan'a 'edepsiz' yanıtı

Her bölüm aynı kıyafet için dudak uçuklatan rakam

Yoksulluğun fotoğrafını paylaşan öğretmen görevden alındı!

Abdullah Gül 55 milletvekiliyle yeni parti kuracak

Türbanlı kadından Gökçek'e mini etek yanıtı: Gece eğlenmeye devam edeceğiz...

Bursa'da kapatılan cemaat okullarının yüzde 90'ı imam hatip oldu!

CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, Bursa'da darbe girişimi sonrasında Fethullah Gülen cemaatiyle ilişkili olduğu gerekçesiyle kapatılan okullarının neredeyse yüzde 90'ının imam hatiplere dönüştürüldüğünü, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. CHP'li vekil, imam hatiplere karşı olmadıklarını da sözlerine ekledi.

Bursa’da Eğitim-İş ile birlikte düzenlediği basın toplantısında konuşan CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, son yaşanan sürece aldanmamak gerektiğini, bu korkulu atmosferin ve 15 Temmuz stresinin bitmesiyle birlikte saray ve AKP iktidarının tekrar eski uygulamalara döneceğini belirterek, “Bundan daha da beter ve geçmişten daha hızlı, keskin kararlar verilecektir. Biz bunu çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler’de görüyoruz' dedi.

Bursa’nın sanayi ve endüstri şehri olduğuna dikkat çeken İrgil, “Bursa’da bu kadar sanayi varken, son dönemde el konulan okulların neredeyse yüzde 90’ının imam hatiplere dönüştürülmesi gerçekten kabul edilemez. Hükümet 'CHP imam hatiplere karşı’ mantığıyla bizi durdurmaya ve susturmaya çalışıyor. Biz imam hatiplere karşı değiliz. Eğer bu kadar okul motor meslek lisesi yapılsaydı buna da itiraz ederdik. Çünkü ihtiyaca göre bakmak lazım. O kadar çok teknik meslek lisesine, ara elemana ihtiyaç varken, bütün çocukların imam hatip temelli yetiştirilmesine aslında toplum da itiraz ediyor. Dikkat ederseniz imam hatip liselerine başvuru yok, dolduramıyorlar' diye konuştu.

 

Buna rağmen İl Milli Eğitim Müdürü’nün Ankara’yı yanıltarak, “Bursa’da büyük bir talep var' diyerek bütün okulları imam hatiplere çevirmeye çalıştığını kaydeden İrgil, şöyle devam etti:

“Nitekim en son Osmangazi’de, Karacabey ve İznik Kaynarca’da üç okulun aile birliği üyeleri, mahalle sakinleri ve velileri imza toplayıp dilekçe verip İl Milli Eğitim’e gittiler. Osmangazi’deki Şehit Bahadır Aydın Otaokulu’nun 2 bin 7’si imza topladığı halde İl Milli Eğitim Müdürü’nün valiliğe yazdığı yazıyı gördüm, 'Halkın talebi üzerine’ diyor. Bu kadar toplum ve bürokrasi yanıltılamaz. Bu yüzden Milli Eğitim Müdürü toplumun talebini dinlemeyen, kendi şehrini okuyamayan bir bürokrattır. Aldığı kararlar da hatalıdır. Bursa için gelecekte çok ciddi sıkıntılara yol açacak kararlara imza atmaktadır.'

İlgili Haberler

Güncel

Tren faciasına ilişkin üç TCDD görevlisi tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edildi

Güncel

AKP'liler yumruk yumruğa birbirlerine girdi!

Güncel

Sosyal medya fenomenlerine vergi incelemesi! Gelirini beyan etmeyen…

Güncel

Yılmaz Vural'ın evine hırsız girdi

Güncel

Munzur'daki tüm HES ve baraj projeleri iptal edildi

Güncel

'15 Temmuz şehidinin' oğlundan Yeni Şafak'a ağır sözler: Sizin başka işiniz yok mu

Güncel

İGDAŞ üzerinden seçim vaadi: İndirim yok, borcu üç takside bölelim

Güncel

Hamdi Alkan'ın eski ve yeni eşi kanka oldu! 'Artık bunların aşılması gerek'

Güncel

Kanal İstanbul'un ilk konut projesi belli oldu

Güncel

Vicdansızlar, köpeklere zehirli et verip öldürdüler

Güncel

O örgüt Kıbrıs'ta ortaya çıktı! Pense ile...

Güncel

İstanbul'da silahlı saldırı! Cipe kurşun yağdırdılar!