Çok Okunanlar

CHP milletvekili hayatını kaybetti

Sincan'da Gökçek krizi

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

AKP'li belediye başkanının damadı tutuklandı, oğlu gözaltında

O Ses Türkiye'yi terk etti!

Bütün askeri okullar kapatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam Askeri okulların kapatılacağını ve Milli Savunma Üniversitesi'nin kurulacağını duyurmuştu. Askeri okulların kapatılmasına ilişkin kararname bu sabah resmi gazetede yayınlandı. Öğrenciler başka okullara nakledilecek. 91 sayfadan oluşan kararnameyle aralarında Erdoğan'ın yaveri Albay Ali Kesici'nin de olduğu 1389 asker daha ihraç edildi.

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ KURULDU

KHK ile Harp Akademileri, askeri liseler ve astsubay hazırlama okulları kapatıldı, Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde Milli Savunma Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kuruldu. Milli Savunma Üniversitesi, rektörlüğe bağlı olarak, kurmay subay yetiştirmek ve lisansüstü eğitim vermek amacıyla yeni kurulan enstitülerden kara, deniz ve hava harp okullarından, astsubay meslek yüksekokullarından oluşacak.

YAVERLER DE İHRAÇ EDİLDİ

Yayınlanan son kararname ile, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın emir subayı Yarbay Levent Türkkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başyaveri Albay Ali Yazıcı, Konya Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Timurcan Ermiş, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın özel kalem müdürü Albay Tevfik Gök gibi önemli isimlerin de aralarında bulunduğu 1389 asker ordudan ihraç edildi.

"ÜRKÜTÜCÜ" İSİM DE İHRAÇ EDİLDİ

İhraç edilen isimler arasında, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın, "Kapıdan çıktığımda tam taçhizatlı, kafasında çelik miğfer ve silahlı bir şekilde, ürkütücü bir yüz ifadesi ile karşıma çıkan asker şahıs dikkatimi çekti" diyerek anlattığı Kurmay Albay Fırat Alakuş da ihraç edilen isimler arasında.

HARBİYE VE ASKERİ OKULLAR

Harbiye diye bilinen Kara Harp Okulu, İmaratorluk döneminde, 1834 yılında İstanbul'da (Şişli-Harbiye) kurulmuş, Osmanlı Ordusunun modernleşmesinin temelini oluşturmuştu. Mustafa Kemal'in de mezun olduğu Harbiye, Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün kurucu kadrolarınının yetiştiği bir kurum kimliğini de kazanmıştı. Gelenekleri en güçlü ve en köklü okullardan biri olarak kabul edilen Harbiye, aynı zamanda modern, aydınlanmacı ve laik değerlere bağlı olmakla tanınıyordu. Harbiye geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemi aydınlarını yetiştiren en önemli ocaklardan biri olarak da kabul ediliyordu.

Kara Harp Okulu'nun dışında Deniz Harp Okulu ve Hava Harp Okulu da Türk Silahlı Kvvetleri'ne (TSK) kadro (subay) yetiştiren 4 yıllık yüksek okul statüsündeki diğer kurumlardı. Harp Akademileri ise, subayların, yüksek lisans-doktora düzeyinde kurmaylık eğitimi aldıkları okuldu. Ayrıca başta Kuleli olmak üzere, askeri liseler ve astsubay okulları da kapatıldı. Bu okulların tamamı Genelkurmay Başkanlığı nezdinde TSK'ya bağlı meslek okulları ve meslek yüksek okulları statüsündeydi.

AKP KRİZİ 'FIRSATA' MI ÇEVİRİYOR?

Darbe girişiminin bastırılmasının hemen ardından, "Bu bize Allah'ın bir lütfu oldu" diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın sözleri, AKP eliyle devletin kritik kurumlarına yerleştirilen Fethullahçı çetenin tasfiyesi için bir fırsat olarak yorumlansa da, Osmanlı döneminden bu yana Türk modernelşeme hareketinin en önemli kurumlarından biri olan ve ilk dönem Cumhuriyet aydınları ve sanatçılarından önemli bir bölümünün de yetiştiği Harp Okullarının kapatılması, derin kuşku yarattı.

Erdoğan yönetiminin hızla aldığı bu karar, "AKP iktidarı bu başarısız darbe girişimini, Osmanlı-Türk aydınlanması ve Cumhuriyetin kurumlarının tamamen tasfiyesi için, bir  fırsatına mı çeviriyor" sorusunu akla getirdi.

İlgili Haberler

Güncel

Andımız'ın yazarı Reşit Galip anıldı... 'Andımız'ı her yerde okuyacağız'

Güncel

İhsan Eliaçık'dan Türkçe ezan şartı

Güncel

Ünlü fast food zincirinin hamburgerinden kurtçuk çıktı

Güncel

Bakan Soylu açıkladı: Otoyollarda hız sınırı değişecek

Güncel

Bakan Akar'dan Kaşıkçı açıklaması: Ceset valizlerle...

Güncel

173 üniversite topluluğundan ortak bildiri: Andımız yeniden okutulsun

Güncel

Yandaş sendikanın yöneticisi öğrenciye taciz iddiasıyla açığa alındı

Güncel

'Anadolu Kültür' operasyonunda Bilgi Üniversitesi çalışanı Aksakoğlu tutuklandı

Güncel

AKP'li Üsküdar Belediyesi'nin cami yıkımında skandal görüntüler!

Güncel

‘Millet bahçesi' açılışına en son vatandaşlar alındı

Güncel

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

Güncel

Karda mahsur kalan 15 kişi kurtarıldı