darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

"ByLock’u kullanan bakanlar ve vekiller var" iddiası

Darbe girişimine karıştığı öne süren Gülen Cemaati üyelerinin kendi aralarında haberleşmek için kullandığı ByLock’u kullananlar arasında siyasiler, hâkimler, savcılar, polisler ve üst düzey bürokratların olduğu iddia edildi.

MİT, 'FET֒cülerin iletişim sistemi Bylock programını kullanan 53 bin kişilik listenin ardından 20 bin kişilik yeni bir liste belirledi. Bylock sistemine girdiği saptanan 479 hâkim ve savcı olduğu iddia ediliyor.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, şu zamana kadar sisteme girdiği saptanan 479 hâkim ve savcı olduğu Ankara kulislerinde konuşulan konulardan biri.

NUMARALAR KİMDE?

ByLock’u kullananlara ilişkin telefon listelerinde milletvekillerinin olduğu iddiasına bir yenisi eklendi. Bazı bakanlar üzerine kayıtlı telefonların da bu sistem içinde görüldüğü öne sürüldü. Bakanlık görevine getirilenlere, imza karşılığında 4 telefon verildiği, bunun çabuk ve ucuz haberleşme amacı taşıdığı anlatıldı. Bu telefonları genellikle ilgili bakanların kullanmadığı, yakın çalışma arkadaşlarına verdiği biliniyor. Şimdi bu numaraların kimde olduğu ve ne amaçla kullanıldığı araştırılıyor.

ORTAK KULLANIM SORUNU

ByLock sistemine girdiği saptanan hâkim ve savcı sayısının 479 olduğu iddia ediliyor. Ancak, bu kişilerin saptanması aşamasında farklı bir sorunun ortaya çıktığı öğrenildi. Haberleşmede, hâkim ve savcıların lojmanlarındaki ortak kullanıma açık ADSL modemlerinin kullanıldığı, dolayısıyla direkt kullanıcının saptanmasında zorluk yaşandığı anlatılıyor.

O BÜROKRATLAR KİM?

ByLock’da toplam 180 bin IP adresi tespit edildiği, ama bunların önemli bir kısmının ortak kullanım alanlarını kapsadığı, bu alanların lojmanlar, bakanlıklar ve kamu binaları olduğu saptandı. Şimdi, teknik inceleme yapılarak gerçek kullanıcı tespit edilemeye çalışılıyor. Henüz bu konuda teknik delillendirme aşamasına gelinmediği de kulislerde anlatılan bilgiler arasında.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nde 4 daire başkanı, 2 daire başkan yardımcısı ve 1 il emniyet müdürünün ByLock listesinde isimlerinin geçtiği haberleştirilmişti. Şimdi herkes, emniyet dışındaki bürokrat isimlerinin kimler olduğunu merak ediyor.

BAKAN VE VEKİLLER DE VAR

İddialardan biri bazı bakanların ve milletvekillerinin de ByLock sistemini kullandığı yönünde. Buna göre sistem içinde bazı bakanların da üzerine kayıtlı telefonlar görülüyor. Bu bakanların genellikle telefonları kendilerinin kullanmadığı, yakın çalışma arkadaşlarına verdiği söyleniyor. İmza karşılığında bakanlara dört telefon verildiği, bunun da çabuk ve ucuz haberleşme aracı amacıyla olduğu söylendi.

Hakim ve savcılarda programı kullandığı söylenen toplam 479 kişi olduğu iddia ediliyor. Ancak bu kişilerin saptanmasında lojmanlardaki ortak kullanıma açık ADSL modemlerinin kullanması nedeniyle zorluk yaşandığı belirtiliyor.

Keza ByLock’ta şimdiye kadar 180 bin IP adresi tespit edildi. Bunların büyük bir kısmı ortak kullanım alanlarını kapsıyordu. Lojmanlar, bakanlıklar, kamu binaları da yine programın kullanıldığı yerler oldu.

 

İlgili Haberler

Güncel

Hatay'da orman yangını

Güncel

Kaman İlçe Jandarma Komutanı açığa alındı

Güncel

Genç avukat, sevgilisi tarafından 3 boyunca şiddet gördü

Güncel

TEM'de trafik durdu: 35 kilometrelik araç kuyruğu

Güncel

Bursa'da orman yangını: İtfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi

Güncel

Kırıkkale'de zincirleme kaza: 9 yaralı

Güncel

Vali yangın tartışmasına devam ediyor: Tunceli yine yanıyor

Güncel

Polisin yaraladığı köpekle ilgili yeni gelişme

Güncel

TZOB'dan fındık fiyatı açıklaması

Güncel

'Kadınlar, mülteci kampında fuhuşa zorlanıyor'

Güncel

CHP'li Aygun: Gümrük vergisiz ithalat çiftçimizin ayağına bomba bırakmaktır!

Güncel

SPD: Erdoğan'la yaşanan siyasi anlaşmazlıklardan bağımsız olarak Türkiye'ye yardım edilebilir