unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Can Ataklı açıkladı: Ege'de mülteci dramı nasıl bıçak gibi kesildi?

3 milyona yakın Suriyeli sığınmacıya kapılarını açan AKP hükümeti, uygulanan yanlış dış politika ve buna bağlı olarak 'açık kapı' politikasının neden olduğu drama yönelik eleştirilere 'Vicdan politikası' diye cevap veriyor. Ancak söylenenin aksine, Suriyeli sığınmacıların Batı'ya karşı bir koz olarak kullanıldığı ve sığınmacıların Ege'de ölüm yolculuğuna çıkmalarına göz yumulduğu açıkça ortaya çıktı. 

KİRLİ ŞANTAJ VE BATI'YAKARI MÜLTECİ KOZU

Mültecilere en çok yardım eden ülke olduklarını övünerek anlatan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Suriyelileri AB'ye karşı nasıl bir pazarlık kozu olarak gördüğünü ortaya koyan tutanaklar basına sızmıştı.

Financial Times Avrupa Diplomasi Editörü Alex Barker’ın bir Yunan sitesinden alarak yayınladığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve üst düzey AB yetkilileri Jean Claude Juncker ve Donald Tusk arasında geçtiğimiz Ekim ayında gerçekleşen mülteci krizi toplantısının notlarını, Umut Özkırımlı Diken'de yayımlanan yazısı için Türkçeleştirdi.

Özkırımlı'nın yazısında yer verdiği özet şöyleydi:

“Erdoğan, '3 milyar mı, 6 milyar mı? Ne olursa olsun Türkiye’nin AB’nin parasına ihtiyacı yok’ dedi. Erdoğan AB’den gelecek paraya ihtiyaçları olmadığını, istedikleri zaman Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarınnı açıp mültecileri otobüslere bindirip gönderebileceklerini söyledi. 'Eğer iki yıl için 3 milyar avro verecekseniz hiç konuşmayalım.’'

“Erdoğan retorik bir soru sordu. 'Peki anlaşamazsak ne yapacaksınız, tüm mültecileri öldürecek misiniz?’'

NATO GEMİLERİ GELDİ, MÜLTECİ AKINI DURDU

Erdoğan'ın AB'ye yaptığı mülteci şantajı sonuç vermedi. Batı,mülteci kozunu şantaj olarak kullanan Erdoğan'a karşı geri iade anlaşması ve NATO kozunu masaya sürdü. 

Önce Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, Ege Denizi'nde görev yapacak olan NATO gemilerinin kurtaracağı tüm mültecilerin Türkiye'ye iade edileceğini söyledi.

Ardından mültecilerin Ege’deki umut yolculuklarında ölümleri en aza indirmek ve sınırları kontrol etmek amacı ile devreye giren NATO’ya ait savaş ve kurtarma gemilerinin, Ege’deki uluslararası sularda göreve başladığı açıklandı.

Yunanistan’da yayın yapan ’www.vimatisko.gar’ sitesi, NATO’ya ait gemilerin, Yunanistan’ın Rodos, İstanköy (Kos), Leros, Sakız, Sisam ve Midilli adalarının açıklarında görev yapacağını, üç geminin Ege’deki uluslararası sularda göreve başladığını okuyucularına duyurdu.

CAN ATAKLI İSYAN ETTİ: KÖYLÜ KURNAZLIĞI YAPILIYOR

NATO gemilerinin göreve başlaması ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in Türkiye ziyaretinin ardından Ege'de tek bir mültecinin bile hayatını kaybetmediğine dikkat çeken gazeteci Can Ataklı, sığınmacılar üzerinen yapılan kirli pazarlığa tepki gösterdi.

Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın 'Medya Mahallesi' programına konu olan Can Ataklı, "Neredeyse 10 gün oluyor. Bir tane mülteci ölmedi. Alman donanması gedi, 'bir tane mülteci gönderirsen kırarım bacağını' dedi. 'Çıkamazsın, kırarım kafanı' dedi. Yunanistan bugün 300 kişiyi iade etti. Çünkü ne yapıyorsun sen, Cin kafa ya, köylü kurnazı ya, 'ben buradan gönderirim mültecileri, onlar oradan teslim olurlar'. 3 tane Alman gemisi geldi, NATO havadan denetlemeye başladı geçişler kesildi. Benim askerim değil mi Sahil Muhafaza? Nasıl geçiyor kardeşim, bir kişi hesap sormuyor. O kadar insan öldü, ha babam adam geçiriyorlar. Şimdi niye geçirmiyorsun? Çünkü Alman geldi. Benim lafım, Türk vatandaşının lafı, orada ölen insanların canı, hiç birinin önemi yok Sahil Muhafaza'ya, jandarmaya, polise.. Ama Merkel geldi 'Bir tane geçirmeyeceksin' dedi. Geçiremiyorlar şimdi. 'O geçenleri de alcaksın' dedi, alıyorlar şimdi. Peki yarın dünya bunun hesabını sormayacak mı? Senin bu kurnaz politikan yüzünden çoluk çocuk yüzlerce mülteci öldü. Onalr orada sefil oldu. Şimdi Suriye'de uçak uçuramıyorsun, ayıp değil mi?" diyerek başarısılıkla sonuçlanan 'kurnaz' politikaya tepki gösterdi.Çok Okunanlar

Özdağ'dan 'Akşener istifa etti' iddiasına ilişkin açıklama!

Anıtkabir'de Atatürk'e hakaret eden gerici kadın tutuklandı

Toplu tecavüzün şifresi: Tatlı yiyecek miyiz?

Hocaların hocası iktisatçıdan ürküten uyarı: IMF programı gündeme gelebilir

'Meral Akşener istifa etti' iddiası

İlgili Haberler

Güncel

'Kahveme ilaç atıp paramı çaldılar'

Güncel

Ankara'da silahlı çatışma!

Güncel

Mustafa Ceceli'ye bir kötü haber daha!

Güncel

Eski başkan yeni başkanı öldürdü!

Güncel

Gaziantep'te sağlık ürünleri üreten fabrikanın deposunda yangın

Güncel

Melih Gökçek ve AKP'lilerin fotoğrafını kullandığı Tuğçe Maden dava açmaya hazırlanıyor

Güncel

KPSS sınav giriş belgesi onlarca kişiyi mağdur etti

Güncel

Yeniçağ yazarından polislere: Bahçeli'ye ceza uygulanması gerekir

Güncel

AKP'li belediye Mustafa Ceceli'nin konserini iptal etti

Güncel

CHP'li Tanrıkulu, bir yıllık profesörün rektör atanma gerekçesini sordu

Güncel

Antalya'da tehlikeli orman yangını: Havadan ve karadan müdahale ediliyor

Güncel

Balıkçı teknesi alabora oldu: İki kişi hayatını kaybetti