darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

'CHP'de uzlaşı sağlandı, kurultay talebi ertelendi'

Canlı yayında ilginç 'dolar' kavgası: Ben sizinle aynı gemide değilim

Can Dündar: Neşeli günler geliyor gibi

Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararıyla tahliye edilen gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılanmasına yarın başlanıyor.

MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin görüntü ve haber yayınladıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilci Erdem Gül hakkındaki ilk duruşma yarın görülecek.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak olan Dündar ve Gül için bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir kez müebbet ve 30 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. İki gazeteci paralel yapıya hizmet etmekle suçlanıyor. Davaya çıkacak olan duruşma savcısı ise değiştirdi. Başsavcılık, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nda soruşturma savcısı olarak çalışan savcı Evliya Çalışkan'ı 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne duruşma savcısı olarak atadı.

Davada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MİT müsteşarlığı "müşteki" sıfatıyla yer alıyor.

Yarın ikişer kez müebbet ve 30'ar yıl da ağırlaştırılmış hapis cezası ile hakim karşısına çıkacak olan Can Dündar ve Erdem Gül, duruşma öncesi Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın 'Medya Mahallesi' programına katılarak önemli açıklamalarda bulundular.

Oldukça neşeli olduğu görülen Can Dündar, program sırasında yaptığı açıklamalar ve esprilerle kendisini tutuklatmak isteyenlere de 'Korkmuyoruz' mesajı gönderdi. 

CAN DÜNDAR: NEŞELİ GÜNLER GELİYOR

Reza Zarrab'ın ABD'de tutuklanmasına değinen Can Dündar "Sadece sermaye kürselleşsin istiyorlar ama hukuk da küreselleşiyor. Dünyanın neresine gitsen, yaptığınbir yolsuzluk, hukuksuzluk ya da insan hakları ihlali artık dünya çapında ses getiriyor. 'Biz kendi küçük ülkemiz içinde, istediğimiz gibi çalar çırparız, adamları içeri tıkarız' diyemiyorsunuz. Dünya tepki veriyor, peşine düşüyor. Ben o konuda hükümet kanadında ciddi bir ürküntü olduğunu düşünüyorum. Zaten büyük bir rahatsızlık vardı, şimdi o tahatsızlığın korkuya dönüştüğünü düşünüyorum. Ama tabii biz Amerika'ya güvenemeyiz. Öyle bir noktada değiliz. Biz burada kendi mücadelemizi vereceğiz ve sonuna kadar haklılığımızı savunacağız. Zarrab'la değiş tokuş edilecek değiliz. Neşeli günler geliyor gibi geliyor şu ipuçlarından. Benim 17 Aralık belgeselinin daha uzunlarını çekeceğiz gibi görünüyor önümüzdeki günlerde" diyerek Reza Zarrab yargılamasının ucunun Türkiye'ye uzanabileceğini söyledi.

ABD'Lİ SAVCIYA DAHA YAKIN HİSSETMİYOR MUYUZ?

Can Dündar, kendi duruşmalarına 2 gün kala davanın savcısının değiştirilmesi ve Reza Zarrab'ı tutuklatan ABD'li savcı Preet Bharara'ya Türkiye'den gösterilen ilgi konusunda ise "Bu durumda biz nasıl yerli ve milli olacağız? Gerçekten zor değil mi yani? Amerikalı savcıya daha yakın hissetmiyor muyuz kendimizi?" diye konuştu. Dündar'ın bu sözleri üzerine Ayşenur Arslan "Şok şok şok! Can Dündar yerli ve milli olmadığını itiraf etti" diye şaka yapınca Dündar "Kusura bakmasınlar ben buradaki bir çok savcıya göre adama (ABD'li savcı) daha yakın hissediyorum kendimi" diye konuştu.

Dündar ve Gül, duruşma öncesi savcının değiştirilmesi için ne dediler?

İlgili Haberler

Medya

Antalya'da genç gazeteciye saldırı!

Medya

Habertürk'te üst düzey ayrılık

Medya

Hürriyet yazarından Rıdvan Dilmen'e sert sözler: ‘Şeytan' kardeşim...

Medya

Canlı yayında ilginç 'dolar' kavgası: Ben sizinle aynı gemide değilim

Medya

Sözcü gazetesine zam geldi

Medya

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Medya

Fox Haber'de 3 ayrılık birden

Medya

Kötü giden ekonominin ardından yeni bir ekonomi kanalı kuruluyor: Bakın yönetiminde kim var...

Medya

Ahmet Hakan'dan Erdoğan'ın NYT'ye yazdığı makaleye dair 'vatan haini' değerlendirmesi

Medya

Deniz Çakır, o diziden ayrıldı: Omurgalı bir birey olmanın erdemiyle

Medya

Kemal Özer'in tutukluluğuna devam kararı verildi

Medya

Ertuğrul Özkök: Hürriyet'in başlığı mı doğru, Cumhuriyet'in mi...