unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Can Dündar’dan ’kırmızı bülten’ açıklaması

Gazeteci Can Dündar, hakkında gıyabi tutuklama kararı ve kırmızı bülten çıkarılmasına ilişkin açıklama yaptı.

MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin dava nedeniyle gazeteci Can Dündar hakkında gıyabi tutuklama kararı ve kırmızı bülten çıkarılmasına karar verildi.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin gizli kalması gereken bilgi ve fotoğraflara gazetede yayınladıkları gerekçesiyle "gizli belge ve bilgileri açıklamak" suçundan eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a 5 yıl 10 ay, Ankara Temsilcisi Erdem Gül’e 5 yıl hapis cezası veren yerel mahkeme kararını bozmuştu. Yargıtay, Dündar hakkında 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası öngören "gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etme" suçlamasıyla hüküm kurulması gerektiğine karar vermişti. Kararda, Erdem Gül’ün beraat etmesi gerektiği belirtilmişti.

CAN DÜNDAR’DAN AÇIKLAMA

Can Dündar hakkında kırmızı bülten çıkarıldığına ilişkin haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Özgürüz üzerinden canlı yayında açıklama yapan Dündar şunları söyledi:

"Hakkımda bir tutuklama kararı olduğunu ve kırmızı bülten kararı çıkarıldığını havuz medyası büyük bir sevinçle girdi.  Böyle bir şey yok önce onu söyleyeyim. Daha sonra ne olduğunu anlatayım. MİT tırları davasında Yargıtay mahkemenin kararını bozdu. Neden bozdu? Çünkü basın kanununa göre davanın 40 gün içinde açılması gerekiyordu. Bu dava açılmadı ve geç kalındı. Geç kalındığı için Erdem Gül ve ben otomatikman beraat etmiş durumdayız aslında. 

Tabi Erdoğan’ın bu kadar hedefinde olmuş bir davanın sanıkları bu kadar kolay beraat edemezlerdi. Yeni bir şey bulmaları gerekiyordu. Bir de casusluğu deneyelim dediler. Casusluğu ortaya attılar çünkü hem daha havalı hem de 20 yıla kadar cezası var. Biz zaten yargılanmıştık casusluktan ve mahkeme bir delil bulamamıştı. 

Bu sefer bir delil buldular. Suriye’nin BM Büyükelçisi bu haberi görmüş ve BM’ye şikayet etmiş. İşte demek ki bir gazeteyi okuyan büyükelçi bizim casus olduğumuza kanıt olarak sunulabiliyormuş. Bu iddiayla bir dava açtılar. Ve yargıtay dosyayı yeniden mahkemeye gönderdi.

’DAHA ÖNCE YAPILAN BAŞVURULAR CİDDİYE ALINMADI’

Bugün olan ne? Bugün olan şu: Mahkeme dosyayı almış Yargıtay’dan ve ’benim yargılamam yapabilmem için bunların tutuklanması lazım’ demiş. Bunların dediği benim tabi. Dolayısıyla gıyabi tutuklama kararı çıkarmış. Buna ilaveten İNTERPOL’den kırmızı bülten talep etmiş. Ülkeler kendileri kırmızı bülten çıkaramaz ancak İNTERPOL’e başvurabilirler. İNTERPOL bunu ciddiye alırsa kendi kırmızı bültenine alıyor, aramaya başlıyor ve ülkeye iade ediyor.

Fakat İNTERPOL ve genelde dünyanın geri kalan kısmı Türkiye’nin hangi amaçla, kimleri tutuklamaya çalıştığını bildiği için bunlara genelde kulak asmıyor. Benim için daha önce yapılmış başka başvurular da var ve bunlar ciddiye alınmadı."Çok Okunanlar

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

JP Morgan'dan AKP'ye rest: Damadın çok fazla zamanı yok

İlgili Haberler

Güncel

HDP'li Bilgen'den 'Vicdani ret' açıklaması

Güncel

15 yaşındaki çocuğu bıçaklayan özel güvenlik, mahkemeye çıkmadan serbest kaldı

Güncel

Melih Gökçek'ten tarihi çark!

Güncel

AKP'liler görevde: 'Atatürk'e küfreden çarşaflı' provokasyonu

Güncel

DİSK'ten OHAL raporu: İşte bilanço

Güncel

Bartın'da sahile varil vurdu

Güncel

YÖK kendisine verilen 'ihraç yetkisine' karşı çıktı!

Güncel

Berberoğlu'nun eşi: Üzüldüm, o da üzülecek ama destekliyorum

Güncel

'Atatürkçülük anayasadan kaldırılmalı' diyen yandaş yazar TSK'dan bu yüzden ihraç edilmiş

Güncel

Bursa'da seyir halindeki yolcu otobüsü yandı

Güncel

Kliması bozulan ve yolcuları fenalık geçiren uçak pist başından geri döndü

Güncel

Türkiye genelinde operasyon: 489 gözaltı