unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Çankırı, 8 milyon yıl önce Afrika gibiymiş

2001'de Bakanlar Kurulu kararıyla kazı alanına dönüştürülen alanda bugüne kadar yaklaşık 3 bin 500 fosile ulaşıldı. Kazılardan ortaya çıkan fosiller, bölgenin 8 milyon yıl önce Afrika'nın bugünkü haline çok benzediğini gösteriyor. Ankara Üniversitesi (AÜ) Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol başkanlığında devam eden kazıda bu dönem çeşitli üniversitelerden 10'nun üzerinde öğrenci görev alıyor.

c¸ankiri2.jpg

Prof. Dr. Erol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2016 yılı kazı çalışmalarını başlattıklarını dile getirdi. Kazılarda çok sayıda canlı türüne rastladıklarını belirten Erol, "Bugüne kadar fil, gergedan, at, domuz, zürafa, keçi, geyik, koyun, su samuru ve kılıç dişli kaplan olmak üzere 20'nin üzerinde türün kalıntılarına ulaşıldı" dedi.

"Kazılarda yeni sürprizler bekliyoruz"

Bölgenin dünyada tanınır hale geldiğini aktaran Erol, "Bölgede kazı çalışmalarına 1997'de başladık. 200'den beri de Bakanlar Kurulu kararıyla kazı yapıyoruz. Çorak yerleri artık herkes tanıyor, biliyor. Katıldığımız birçok konferansta bölgeyi anlatıyoruz. Ulusal ve uluslararası literatüre girdi." ifadelerini kullandı.

Kazı alanının bugünden çok farklı bir bitki örtüsüne sahip olduğunu dile getiren Erol, "Eskiden çorak yerler kurak diye düşünürken son yıllarda bulduğumuz hayvan fosilleriyle buranın kurak bir yer olmadığını görüyoruz. Bölgede nehir yataklarının, ormanlık alanların ve geniş savanalı ortamların olduğunu, bulduğumuz hayvan fosillerinden görüyoruz. Çorak yerler günümüz Çankırısını hiç yansıtmıyor. Burayı çok güzel bir galeri ormanı olan iyi bir nehir yatağı olan bir yer olarak kafamızda canlandırmak lazım."

c¸ankiri3.jpg

"Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi"nin Afrika'yı anımsattığını belirten Erol, şunları söyledi: "Burası omurgalı fosil yatağı ama günümüzdeki hayvanların yaşadığı yerlerden çok farklı. Burayı kafamızda canlandırırken Afrika ortamını düşünmek lazım. Çorak yerler, su kaynakları bulunan ve Afrika'daki galeri ormanlarına benzeyen bir ortama sahip. Çıkan hayvan fosillerinin tanımlanmasıyla birlikte bölgenin günümüz Afrikasına benzerliği dikkatimizi çekiyor." Bölgeye özgü hayvan türlerinin bulunduğunu kaydeden Erol, "Burada bulduğumuz pek çok hayvan şu anda burada yaşamıyor. Gergedangiller, atgiller, kılıç dişli kaplanlar şu anda bölgede yaşamıyor. Fosil yatağında daha önceki yıllarda bu fosilleri bulduk. Kazılarımıza yeni başladık ve yeni fosiller çıkmaya başladı. Bu seneki kazılarda yeni sürprizler bekliyoruz." dedi.

Erol, kazıların eylül ayına kadar devam edeceğini aktardı.

AAÇok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Merdan Yanardağ'dan Muharrem İnce'ye kritik soru

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

İlgili Haberler

Güncel

Bir banka emekçisi daha yaşamını yitirdi: Satış baskısı, mobbing...

Güncel

THY uçağı İstanbul'a geri dönmek zorunda kaldı

Güncel

Kuş sürüsüne giren THY uçağı havada tur attı

Güncel

Kütahya'da silahlı çatışma: 2 yaralı

Güncel

Adnan Oktar'ın 13 saattir ifadesi alınıyor: Akıl sağlığım yerinde

Güncel

Adnan Oktar davasında flaş gelişme: Ünlü oyuncunun yeğeni gözaltına alındı

Güncel

Çarşafla bir günde 22 teneke zeytinyağı çaldılar

Güncel

Akseki halkının mücadelesi devam ediyor: Mermer ocağı istemiyoruz

Güncel

Torba yasada bedelli dışında 3 sürpriz madde daha!

Güncel

Tokat'ta kaybolan kız çocuğunu arama çalışmalarına ara verildi

Güncel

İstanbul'da narkotik operasyonu

Güncel

TEM'de kaza: Trafik kilitlendi!