Çok Okunanlar

Saray'dan Fenerbahçe mesajı: FETÖ faşistlerinin yapamadığını...

'Fethullah Gülen ve Mehmet Şevket Eygi Özel Harp Dairesi elemanıydı'

Yandaş yazar CHP'nin Ankara ve İstanbul adayını açıkladı

Kadın ve erkekler farklı saatlerde sevişmek istiyor

Aydın Doğan'dan flaş Londra hamlesi

Canpolat'tan AKP'ye cemevi eleştirisi

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, Alevi vatandaşlara yönelik ayrımcı politikalara son vermesi için hükümete çağrı yaptı. Canpolat, Karacaahmet Sultan Dergahı’nda yaptığı konuşmada “Bu kadar baskıya ve ayrımcılığa rağmen Aleviler hiçbir zaman bu ülkenin bölünmesi için uğraşmadılar aksine bir arada kalması için mücadele ettiler. Ülkesini seven, sahip çıkan yurtsever insanları inançları dolayısıyla yok sayamayacaksınız. AİHM kararlarını uygulamak zorundasınız' dedi.

MUHARREM ORUCUNU VATANDAŞLARLA AÇTI

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, il başkan yardımcıları ve ilçe başkanları, Karacaahmet Sultan Dergahı’nı ziyaret ederek Muharrem orucunu vatandaşlarla birlikte açtı. İl Başkanı Canpolat, cemevlerinin ibadethane statüsüne alınmasına ilişkin AİHM’in aldığı kararlara rağmen hükümetin Alevi vatandaşlara yönelik ayrımcı politikalarına devam ettiğini söyledi. Hükümetin vatandaşlar arasında bölücülük yaptığını kaydeden Canpolat, cemevlerinin ibadethane statüsüne alınmasıyla ilgili AİHM’in aldığı kararların bir an önce uygulanmasını gerektiğini vurguladı.

 

"AİHM KARARLARINI UYGULAMAK ZORUNDASINIZ"

Canpolat, “Alevilerin vergilerini alıp haklarını vermeyen mahkeme kararlarını uygulamayan hükümete sesleniyorum; artık kendi vatandaşlarınız arasında artık ayrımcılık yapmayın. Alevileri öteki olarak gösterip sadece kendisi gibi düşünenlere bütçe vererek, Alevilerin hiçbir talebini yerine getirmeyerek, hiçbir hakkını vermeyerek yaptığınız bu ayrımcılığa son verin. AİHM kararlarını uygulamak zorundasınız. Peşinizi bırakmayacağız. Taleplerimizi parlamentoya taşımaya devam edeceğiz' dedi.

'ALEVİYİM' DİYENLER YÜZDE 25'TEN YÜZDE 10'A DÜŞTÜ

Türkiye’deki inanç gruplarıyla ilgili yapılan bir anketi de örnek gösteren Canpolat, “Kendisini Alevi olarak niteleyen insanların daha önceki anketlerde oranı %25 iken bugün %10 olarak görünüyor. Bu Alevileri vali yapmama, kaymakam yapmama, ülke yönetiminde söz sahibi olmalarını engelleme anlayışının göstergesidir. Bütün bu dışlamalara, bu kadar baskıya, ayrımcılığa rağmen Aleviler hiçbir zaman bu ülkenin bölünmesi için uğraşmadılar aksine bir arada kalması için mücadele ettiler. Devletin yeniden yapılanması sürecinden geçerken bir kez daha söylüyoruz artık bu ayrımcılığa son verin. Ülkesini seven, sahip çıkan yurtsever bu insanları dışarıda tutmayın, tutamayacaksınız da. Bu mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz' diye konuştu.

İlgili Haberler

Politika

Fransa'da eylemler devam ediyor: 40 lise kapatıldı

Politika

Diyanet'ten Erbaş'ın tepki çeken sözlerine açıklama yapıldı

Politika

Türk Tabipler Birliği yöneticilerine dava

Politika

TBMM'de kavga çıktı: Orman mı lan burası ayı

Politika

Macron'dan 'Sarı Yelekliler' açıklaması: İnsanları unuttuk

Politika

Demirtaş: Neyse ki hükumet tahliyeye engel oldu

Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hakan Fidan'la görüştü

Politika

HDP Batman il binasına polis baskını

Politika

Ekrem Memnun 'Potının Perileri'ne veda etti

Politika

Babası Turgut Altınok AKP ile anlaşınca İyi Parti'den istifa etti

Politika

Tarihçi ve yazar Talha Uğurluel, FETÖ'den tutuklandı

Politika

Akit'in tetikçiliği mahkemeye taşındı