unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Çavuşoğlu: ABD ile çok ciddi sıkıntı yaşıyoruz

Milliyet gazetesine açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de Menbic’in IŞİD’den alınmasını istediklerini belirterek, “Amerikalılar lojistik destek amacıyla çoğunluğu Arap olmak üzere az sayıda YPG’linin de katılmasının önemli olduğunu söylediler. Biz buna karşı çıktık. Ama Sayın Obama bize söz verdi. Operasyon biter bitmez buradaki PYD’liler Fırat’ın doğusuna geri döneceklerdi. Ama henüz dönmediler' dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“ABD’YE NASIL GÜVENECEĞİZ'

“Biz de dedik ki 'Çekilmezlerse vuracağız’ çünkü karşımıza çıkıyorlar. ABD bizden süre istedi. Eğer çekilmezlerse, ABD sözünde durmamış olur. Kusura bakmasınlar, sözünde durmuyorsa ABD, biz onlara nasıl güveneceğiz bundan sonra? Hangi konuda güveneceğiz? Zaten Fethullahçı Terör Örgütü’nün liderinin ABD’de kalmasından dolayı çok ciddi bir sıkıntı yaşıyoruz. ABD bir de bu konuda sözünde durmazsa, ABD’ye tamamen güven ortadan kalkar. Şu anda, maalesef halkımızın ABD’ye güveni en düşük düzeyde.'

Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde geniş toprakları kontrol altında tutan IŞİD terör örgütünü Suriye sınırından temizlemek ve YPG’nin ilerleyişini önlemek için sınır çizgisine birkaç yüz metre ötedeki Cerablus kentine yönelik, Çarşamba sabahı bir askeri operasyon başlatırken, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Cerablus ve bazı köyleri ele geçirmişti.

Fırat Kalkanı operasyonunun hedefleri konusunda da bilgi veren Çavuşoğlu, “Amacımız sınırımızda, Cerablus’tan Çobanbey, Rai dediğimiz bölgeye kadar doğudan batıya doğru gelinip birleşilmesi ve aşağıya doğru DEAŞ’in temizlenmesi, Menbic cebinin DEAŞ’a tamamen kapatılması. Bu operasyon tamamlanıncaya kadar destek vereceğiz. Ama hızlı bir şekilde ilerliyorlar. Dolayısıyla yarın, bir gün dememiz söz konusu değil. Kapanıncaya kadar operasyon devam edecek' dedi.

Çavuşoğlu, Rusya ile ilişkilerin normalleşmesi sürecinin de katkılarına dikkat çekerek Suriye’de devam eden operasyon konusunda birbirlerini bilgilendirdiklerini belirtti.

ABD’de yaşayan Gülen’in iadesi konusunda ABD’li yetkililerle yapılan görüşmelere ilişkin de bilgi veren Çavuşoğlu, “Ortada ABD ile ikili anlaşma var. Normal şartlarda bu anlaşmanın uygulanması gerekiyor' dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in Ankara ziyaretinde de konunun en üst düzeyde ele alındığını belirten Çavuşoğlu, Biden’ın “Bize belgeleri verin, (FETÖ liderini) iade ederiz' dediğini kaydetti.Çok Okunanlar

JP Morgan'dan AKP'ye rest: Damadın çok fazla zamanı yok

Melih Gökçek'ten tarihi çark!

Muharrem İnce: Hiç kimsenin sesi çıkmıyor

AKP'liler görevde: 'Atatürk'e küfreden çarşaflı' provokasyonu

Atatürk'e hakaret eden Safiye İnci gözaltına alındı

İlgili Haberler

Politika

Saadet Partisi'ne saldıran kişinin kimliği belirlendi

Politika

Kemal Türkler mezarı başında anıldı

Politika

Gökçek'ten sonra AKP'li Çamlı da çark etti

Politika

İşçi sınıfının unutulmaz önderi: Kemal Türkler

Politika

Kopyala-yapıştır 'adalet'

Politika

ÖSYM'den KPSS'ye gireceklere uyarı

Politika

CHP'li Özcan'dan kurultay iddiaları

Politika

CHP'li Bekaroğlu'ndan 'Muharrem İnce' yorumu: Eğer...

Politika

27 yıl sonra gelen izin: Ölüm döşeğinde oğluyla görüşebildi

Politika

BBP lideri Destici'den 'bedelli askerlik' yorumu

Politika

Kılıçdaroğlu: Umarım kısa sürede özgürlüklerine kavuşurlar

Politika

Devlette Fatma Betül Sayan hanedanlığı: Bir kardeşi daha atandı