darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

Çavuşoğlu: ABD sözlerini tutmuyor. Güvenilmezler!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 200 kadar YPG'linin Fırat'ın doğusuna gitmediğini belirterek, ABD'ye "Sözünüzü tutun" diye seslendi. Çavuşoğlu, "Bir an evvel bunların da geri dönmesini bekliyoruz. Aksi taktirde bazı tedbirleri kendimiz alacağız" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Dışişleri Bakanlığı Bütçesi ele alındı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sunuş konuşmasında FETÖ ile mücadelenin dış politikada önceliklerden bir tanesi olduğunu söyledi. FETÖ'nün gerçek anlamıyla uluslararası bir terör örgütü olduğunu, bu nedenle mücadelenin yurtdışı boyutunun da çok önemli olduğunu anlatan Çavuşoğlu, FETÖ'nün faaliyet gösterdiği bütün ülkelerde de girişimlerin aralıksız sürdüğünü söyledi. Fethullah Gülen ve diğer örgüt üyelerinin iadesi için de çalışıldığını vurgulayan Çavuşoğlu, bazı FETÖ üyelerinin Türkiye'ye iade edildiğini, o ülkelerin ricası üzerine iade edilenlerin hepsinin ismini ise açıklamadıklarını belirtti. ABD'deki Gülen'in iadesi için de Adalet Bakanlığı ile birlikte çabalarını sürdürdüklerini kaydeden Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

EN SAĞLAM FETÖ DOSYASI WASHINGTON'DA

"Gerekli belgeleri ABD makamlarına ilettik. Son olarak da Sayın Adalet Bakanı'mız Washington'u ziyaret etti. İlave belge ve delillerle yine orada temaslarını sürdürdü. Şunu söylemek isterim, şu anda ABD'nin elinde en sağlam dosya vardır. Yani geçici olarak tutuklaması ve bize iade etmesi için şu anda en sağlam dosya FETÖ ile ilgili Washington'da mevcuttur. ABD makamlarıyla her düzeyde yaptığımız temasta şu hususu vurguluyoruz: Bu teröriste sahip çıkmanın ilişkilerimize ciddi bir maliyeti olacaktır. İlişkilerimizde her hangi bir kırılma yaşanmasını istemiyorsanız ve müttefik olarak bizi önemsiyorsanız mutlaka bu terörist başını ülkemize iade etmelisiniz, aksi taktirde ilişkilerimizin etkilenmesi kaçınılmazdır. Bunu başından beri söylüyoruz. Kendileri de zaten Türkiye'deki kamuoyunun bu konudaki görüşünü çok iyi takip ediyorlar, biliyorlar."

SINIRA NEDEN ASKER SEVK EDİLİYOR?

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Musul'da da Türkiye'nin hassasiyetleri olduğunu, mezhepçi milislerin Musul ve Telafer'e girmemesi gerektiğini hem Bağdat yönetimine hem Kuzey Irak yönetimine hem de koalisyon içerisindeki ülkelere anlattıklarını belirtti. Çavuşoğlu, "Bu da hedefine ulaşmış durumda" dedi. PKK'nın Sincar'daki sözcülerinin Telafer'e girmekten, Musul operasyonuna dahil olmaktan bahsettiğini anlatan Çavuşoğlu, 'Sincar'ı da Kandilleştirmeye çalışan PKK'ya karşı da tedbirleri özellikle almış bulunduklarını' söyledi. Çavuşoğlu, "Son zamanda sınırımıza belli sayıda askerimizin, silahlı kuvvetlerimizin gönderilmesinin amaçlarından bir tanesi de budur. Böyle şeylere asla müsaade etmiyoruz, etmeyeceğiz" diye konuştu.

'ABD YPG SÖZÜNÜ TUTMALI'

Fırat Kalkanı operasyonun kısa sürede başarılı olduğunu vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, Menbiç'in de Türkiye için önemli olduğunu söyledi. Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Esasen biz Menbiç'te YPG unsurlarının gelmesini istemedik, karşı çıktık. Ama ABD bize şöyle bir söz verdi: Bunlar sadece kenarda kalacaklar ve operasyon biter bitmez geriye dönecekler, yani Fırat'ın doğusuna gidecekler. Şu anda 200 civarında YPG'linin halen gitmediğini biliyoruz ve ABD'li muhataplarımıza da 'sözünüzde durun, siz bize söz verdiniz, bu şekilde güvenirliliğinizi de kaybediyorsunuz, yani 200 tane YPG'liye ya sözünüzü geçiremiyorsunuz, ya da gitmesini istemiyorsunuz. Bunun başka seçeneği yok. Zaten sözünüzü geçiremiyorsunuz o zaman böyle bir terör örgütüyle işbirliği yapmayın' diyoruz. Bizim haklılığımız da ortaya çıkıyor. Eğer geri göndermek istemiyorsanız o zaman bize açıkça söyleyin. Sözünüzde durmayacağınızı da açıkça söyleyin. Dürüst olun bizimle. Biz tüm ülkelere bizimle ilişkilerinizi sağlıklı yürütmek istiyorsanız, biz size karşı açığız, dürüstüz, siz de dürüst olun diyoruz. Bir an evvel bunların da geri dönmesini bekliyoruz. Aksi taktirde bazı tedbirleri kendimiz alacağız."

'EL BAB'A KADAR OPERASYON DEVAM ETMELİ'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, El Bab'a kadar bu operasyonun devam etmesinde çok fayda olduğunu vurgularken, "Bu süreci Rusya ile de birlikte yürütüyoruz. Bilgilendirme yapıyoruz. Her şeyimiz şeffaf. Diğer koalisyon içindeki ülkelerle de dediğim gibi işbirliğimiz var" diye konuştu. Diğer taraftan siyasi çözüm için de çaba sarf ettiklerini belirten Çavuşoğlu, tüm bu konularda Türkiye'nin başından beri somut önerileri olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, siyasi çözüm içinde ateşkesin sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

 

İlgili Haberler

Güncel

Trabzon'da yangın: 80 dönüm alan zarar gördü

Güncel

Almanya'dan İnsani Yardım Vakfı yasağına onay çıktı

Güncel

Hakkari'de 2 PKK mensubu öldürüldü

Güncel

Kaçan kurbanlık koçlar drone ile bulundu

Güncel

Tunceli'de patlama!

Güncel

Sosyal medya Atatürk'ün o videosuyla bayramlaşıyor

Güncel

Kurban bayramı rezilliği: Hayvanlar havasızlıktan öldü

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne ateş eden zanlıların ifadeleri ortaya çıktı

Güncel

Brunson'ın ilginç talebine savcıdan onay

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 4 günlük kaza bilançosu: 56 ölü, 261 yaralı

Güncel

Öğrenciler dayatılan liselere yerleştiriliyor!

Güncel

AKP'li vekil imam kardeşini danışman yaparsa... Cami lojmanından çıkmıyor!