darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

Çavuşoğlu: Nusra'nın da hoşuna gitti!

Beau-Rivage Palace Oteli'nde yapılan dışişleri bakanları düzeyindeki toplantıya, Suudi Arabistan, İran, Katar, Ürdün, Mısır ve Türkiye'nin Başika kampı nedeniyle sorun yaşadığı Irak da katıldı. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun temsil ettiği toplantıda, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura da yer aldı.

TOPLANTI YAKLAŞIK 5 SAAT SÜRDÜ

Yaklaşık 5 saat süren toplantıda, ateşkesin sağlanabilmesinin modaliteleri ve özellikle Halep'e insani yardımların ulaştırılması konusu üzerinde duruldu. Türkiye'nin Halep'e insani yardım ulaştırılması için uluslararası bir konvoy oluşturulmasını teklif ettiği toplantıda, katılımcı ülkeler bir anlayış birliğine varamadı.

GÖRÜŞMELER HAVADA KALDI

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Lozan'da, Suriye'deki şiddetin azaltılması ve insani yardımların ulaştırılması dahil "önemli müttefiklerle" çok taraflı görüşeceği duyurmuştu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, bu toplantıyla askıya alınan Rusya-ABD anlaşmasında yer alan prensipler temelinde bir diyaloğun başlatılmasını ümit ettiğini belirtmişti.

İLİŞKİLERİN ASKIYA ALINMASININ ARDINDAN İLK GÖRÜŞME

Washington yönetimi, Suriye konusunda Rusya ile sürdürdüğü ikili müzakereleri, ekim ayında ayında yaşadığı anlaşmazlıklar sebebiyle tek taraflı olarak askıya almıştı. Toplantı öncesi yerel saatle 15.00'te, iki ülke arasındaki görüşmelerin askıya alınmasının ardından iki bakan bir araya gelerek Suriye'yi görüşmüştü.

'El Nusra'nın da hoşuna gitti!'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lozan'daki Suriye toplantısına ilişkin açıklama yaptı.

Çavuşoğlu'nun insani yardımların ulaştırılması konusuyla ilgili açıklama yaparken "Ortak bir konvoy oluşturmak El Nusra'nın da hoşuna gitti" demesi dikkat çekti: 

Çavuşoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

"Siyasi çözüm konusunda hem fikiriz. Farklı görüşler var. İnsani yardınların ulaşması iin çatışmaların durdurulması gerekiyor. Halep'in El Nusra'dan temizlenmesi gerekir. Bir an önce ateşkesin sağlanması lazım.  

Ilımlı muhalefete saldırılara da bir an evvel durdurulması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde insnai yardımların ulaştırılması konusunda görüşmeler devam edecek. Yarın fikirdaş ülkeler Londra'da buluşacak.

Biz üç ana başlık altında somut önerilerimizi paylaştık. Başarısızlık diyemeyiz. Gayriresmi bir toplantı olduğundan şuna şuna karar verdik diyemeyiz. Görüş birliği ettiğimiz konular var. 

El Nusra mı terk etsin yoksa ateşkes sağlansın sonra El Nusra mı gitsin konusunda fikir ayrılıkları var. Uygulanması yönünde tam anlamıyla bir karar alınmadı.

İnsani yardımların ulaştırılması gerekiyor, insani konvoyların vurulmaması garantisi verilmesi gerekiyor. Net bir takvim verirsek umutlandırmış oluruz. Biz toplantıda 15 dakikada bir insani yardım konusunu hatırlattık. Ortak bir konvoy oluşturmak El Nusra'nın da hoşuna gitti."

İlgili Haberler

Dünya

Bolton: İran'ı Suriye'den çıkarma konusunda Rusya, İsrail, ABD hemfikir

Dünya

Hollanda'da Apple mağazasında tablet patladı: 3 yaralı

Dünya

ABD'den 'Irak' uyarısı: ABD vatandaşları için tehlike oluşturuyor

Dünya

'ABD darbeyi tekrarlamak istiyor'

Dünya

Mısır'dan ekonomi yönetimi: Ekonomiye tehdit oluşturan sitelere yasak, girenlere hapis cezası

Dünya

Türk karikatüristin çizimi İtalya'yı birleştirdi

Dünya

Kolombiya'dan vatandaşlara sevişmek için saat uyarısı

Dünya

Yüzme festivali: 4500 kişi nehirde yüzdü

Dünya

Irak Federal Mahkemesi seçim sonuçlarını onayladı

Dünya

İran'dan yeni savaş jetleri tanıtımı

Dünya

Kerkük-Erbil karayolu bugün yeniden trafiğe açıldı

Dünya

İsveç'te inekler çıplaklar plajına girebilecek: İnsanlar kadar ineklerin de hakkı