darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Çavuşoğlu: Vize serbestisi yoksa geri kabul de yok!

Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, vizesiz seyahat hakkının tanınmaması durumunda, AB ile mülteciler konusunda 18 Mart’ta imzalanan anlaşmanın dikkate alınmayacağını ifade etti.

“Şayet vize serbestisi sağlanmazsa, geri kabul anlaşması ve 18 Mart mutabakatından geri adım atmak zorunda kalacağız. Bu ekim ayı başı ya da ortası olabilir, fakat biz kesin bir tarih bekliyoruz.'

Çavuşoğlu Türkiye’nin beklentisinin bir tehdit olarak algılanmaması gerektiğini de belirtti.

Komisyon: Şartları kabul ettiniz

Çavuşoğlu'nun sözleri üzerine AB Komisyon sözcüsü, vize muafiyetinin sadece tüm koşulların yerine getirilmesi durumunda tanınacağını vurguladı.

Türkiye'nin vize muafiyeti için kararlaştırılan 72 koşulu kabul ettiğini hatırlatan sözcü, "Avrupa Komisyonu, Türkiye'den yükümlülüklerini yerine getirmesini beklemektedir" açıklaması yaptı. Sözcü, komisyonun uzmanlarının Türk hükümetini bu konuda desteklemeye hazır olduğunu da belirtti.

Daha önce Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean - Claude Juncker 12 Mayıs 2016 günü , Türkiye'nin kriterleri yerine getirmemesi durumunda, "göçmen göçmen anlaşmasının çökeceğini" söylemişti.

AB Komisyonu'nun, Türkiye ile Birlik arasında Vize Serbestisi Diyaloğu kapsamında yol haritasının uygulanmasına ilişkin üçüncü raporunu 4 Mayıs 2016 günü yayınlamış ve beş eksik kriterin tamamlanması gerektiği vurgulanmıştı. Bu kriterler armak izi bilgisinin de yer aldığı biyometrik pasaportların çıkarılması, Geri Kabul Anlaşması'nın uygulanmasına başlanması, terörle mücadele ve organize suçlarla mücadele kanunlarının temel haklara dikkat edilerek AB'ye uygun bir şekilde düzenlenmesi, yolsuzlukla mücadele, kişisel bilgilerin korunması, tüm üye ülkelerle işbirliği çalışmaları, EUROPOL ile artan işbirliği yapılması olarak sıralanmıştı.

Vize serbestisi sürecinde neler oldu?

30 Kasım 2015'te duyurulyan Türkiye - AB zirvesi kararlarında, Türkiye’nin, Geri Kabul Anlaşması'nı tam olarak uyguladığı takdirde Ekim 2016'dan itibaren AB ülkelerine vizesiz girebileceği açıklandı.

Avrupa Birliği Komisyonu 4 Mayıs’ta Türkiye vatandaşlarına vize serbestisi önerisinde bulunduğunu söyledi.

Komisyonun raporunda, Türkiye'nin vize serbestisi için 72 kriterden 67'sini yerine getirdiği belirtildi, Türkiye vatandaşları için vizelerin haziran sonunda kaldırılmasını öngören tavsiye kararına yer verildi.

Bu tavsiye kararının dün Avrupa Parlamentosunda (AP) görüşülmesi bekleniyordu.

Ancak AP Başkanı Martin Schulz dün Türkiye’ye Haziran ayında vize serbestisi sağlanmasına dair yaptığı açıklamada, şartlar yerine getirilmeden parlamentonun konuyu ele almasının sözkonusu olmayacağını belirtti.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de Türkiye'nin vize muafiyetiyle ilgili bütün kriterleri yerine getireceğinden şüpheli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği vize serbestisi için yerine getirilmesi gereken kriterler arasında Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) değiştirilmesi gibi maddelerin olmadığını iddia etti.

Oysa Avrupa Birliği Konseyinin Vize Serbestisi Yol Haritasının 65. Maddesinde açıkça bu yasanın revize edilmesi gerekliliği yer alıyor.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır da son olarak dün akşam Strasbourg'daki açıklamasında, terörle mücadele yasasının Avrupa standartlarında olduğunu iddia etti ve değiştirilmesi istenen terör tanımı için “Tartışılması mümkün değil' dedi. Bozkır, Türkiye vatandaşlarının vizesiz seyahat hakkı elde etmesine dair umutlarının giderek azaldığını söyledi.

İlgili Haberler

Güncel

Askeri bölgede yangın paniği

Güncel

Şenyaşar ailesinden AKP'li Yıldız'ın MKYK'ya seçilmesine tepki

Güncel

Antalya'da iş cinayeti: Akıma kapılan işçi öldü

Güncel

AVM güvenliği direnişteki market işçilerine saldırdı, bir işçi yaralandı

Güncel

Bedelli askerlik için başvuru sayısı açıklandı

Güncel

FT'den Brunson ve Halkbank krizine ilişkin çarpıcı iddia: Anlaşmayı Erdoğan'ın daha fazla imtiyaz talebi bozdu

Güncel

'Yanaktan makas alma' sanığına hapis yolu

Güncel

İBB'ye göre İstanbul böyle 'huzur kenti' olmuş: Grev olmuyor artık

Güncel

Belediye 'Amerikan firmalarına ruhsat yok' dedi, Burger King'den 'Biz Amerikalı değiliz' açıklaması geldi

Güncel

AKP Kongresine katılan Bülent Arınç sitem etti: Bir karede bile yer almadık

Güncel

Nehirde kaybolan Batuhan'ın cansız bedeni bulundu

Güncel

AKP Kongresine ABD'den katılım!