Çok Okunanlar

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

Mansur Yavaş'tan AKP'den aday olacak iddialarına yanıt

CHP ile HDP'nin ortak adayı olacağı iddia edilen Celal Doğan'dan açıklama

Çayan Birben'in biber gazıyla ölüme sebep olan polislere iyi hal indirimi!

Mahkum olan polislerin cezası ertelenirken, Birben ailesinin avukatı Halis Yıldırım, verilen cezanın bir bakıma suçun işlendiğini somutlaştıran bir karar olduğunu belirterek, ancak temyize başvuracaklarını söyledi. Çayan Birben'in babası Ahmet Birben de "Adalet ancak baştakilerin elinde var. Çünkü o gariban Ahmet Birben’in oğluydu" diyerek verilen karar tepki gösterdi.

Yalova'da, 2012 yılının Mayıs ayında meydana gelen olayda, çıkan kavgayı ayırmaya çalışırken, polislerin biber gazlı müdahalesinde fenalaşan ve kaldırıldığı hastanede 3 gün sonra yaşamını yitiren Çayan Birben davasında karar verildi. Yalova Ağır Ceza Mahkemesi’nde 'taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçundan yargılanan polisler İbrahim Baltacı, Tekin Ceyhan, Ercüment Küçükakça ve Serhat Ayhan Yeni duruşmaya katılmadı, avukatları geldi. 

Birben ailesinin avukatı Halis Yıldırım, karar duruşmasına son söz olarak polislerin Çayan Birben'e biber gazını bir silah olarak sıktığını ve sanık polislerin 'kasten öldürme' suçundan cezalandırılmalarını istedi. 

Sanık polislerin avukatı Ali Çelik ise mahkemedeki tanık beyanlarının, olayın ardından polise verdikleri ifadeleriyle çeliştiğini söyledi. Çelik, tanık beyanlarının Çayan Birben’in ölümünden sonra değiştiğini ileri sürerek, sanık polislerin beraatını talep etti.

Mahkeme heyeti sanıklardan Ercüment Küçükakça’nın beraatına karar verirken, İbrahim Baltacı, Tekin Ceyhan ve Serhat Ayhan Yeni'yi önce 2’şer yıl hapis cezasına çarptırdı. Ardından 3 polisin cezasını 'iyi hal' indirimiyle 1'er yıl 8'er ay hapse indiren mahkeme heyeti ardından bunu da erteledi. Mahkemenin mahkum olan 3 polise 3 yıl denetimli serbestlik süresi koydu.

"GARİBAN AHMET BİRBEN'İN OĞLU"
Duruşma sonrası duygularını dile getiren Çayan Birben’in babası Ahmet Birben "Adalet ancak baştakilerin elinde var. Rafa kaldırırlar, başka bir şey yok. Avukat tutmuşlar. Acaba o avukatın kendi çocuğu biber gazından ölseydi aynısını söyleyecek miydi? Söyleyemezdi. Çünkü o gariban Ahmet Birben’in oğluydu" dedi. 

Duruşmanın ardından Yalova Adliyesi önünde gazetecilere açıklama yapan Birben ailesinin avukatı Halis Yıldırım, verilen cezanın bir bakıma suçun işlendiğini somutlaştırdığını, ancak adil olmadığını söyledi. Kararı temyiz edeceklerini belirten Yıldırım, "Bugün sıkça ülkemizde karşılaştığımız adil olmayan bir mahkeme kararıyla karşı karşıyayız. Yaşamının baharında, biber gazı isimli kimyasal silahın sıkılmasıyla öldürülmüş bir genç. Bugün davası bitirildi. Kısmi bir ceza verildi. Taksirle ölüme sebebiyet vermekten. Bu ceza da ertelendi. Aslında bu bir anlamda suçun işlendiği, bunun kanıtlanması, somutlanması anlamında bir karar ama bu asla ve asla ortaya konulan bir fiilin karşılığı değildir. Bütün yargılama süreçleri tamamlana kadar bu davanın takipçisi olacağız" dedi. 

SİYASİLERDEN TEPKİ 

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da mahkemenin kararının tatmin edici olmadığını söyledi. Sarıbal, "Burada da ne yazık ki gencecik yitirdiğimiz bir insanın karşılığında sadece durumu idare eden bir ceza uygulandı. Bu anlamda yargının ne kadar eşitsiz, ne kadar dengesiz olduğunu biliyoruz" şeklinde konuştu.

ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş ise duruşmaları sürekli takip ettiklerini anlatırken, "Bunu takip etmeseydik sümenaltı edilir, unutulurdu. Çünkü bir kez daha aynı olayı yaşamayalım. Çayan Birben vakaları karşılaşmayalım diye bunu kamu vicdanı açısından, halk güvenliği açısından önemsedik ve bu davanın peşini bırakmadık. Bugün bu uğraşlarımız neticesinde bir ceza söz konusu oldu ama bu ceza bizim için yeterli bir ceza değil. Biber gazı sonucu insanlar önümüzdeki dönem ki bunu temenni etmiyoruz ölürse, ölebilirse bu mahkemenin verdiği kararın caydırıcılık etkisinin olmadığını göstermiş olacak" diye konuştu.
 

İlgili Haberler

Güncel

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

Güncel

Karda mahsur kalan 15 kişi kurtarıldı

Güncel

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde çekici eylemi

Güncel

Anadolu Otoyolu Kaynaşlı-Abant kavşakları ulaşıma kapatıldı

Güncel

Kavala operasyonu kapsamında gözaltına alınanlardan 8'i serbest

Güncel

Gezi Parkı'nda 'Piyano çalan adam' lakaplı Alman müzisyen anlattı: İddiaların tümü saçmalık

Güncel

KESK'ten 'yoksulluk' mitingi

Güncel

Tepki çeken Atatürk heykelini savundu

Güncel

THY uçağında 'TNT' şakası

Güncel

Ekmeğin içinden çıktı! Vatandaş şikayetçi oldu

Güncel

Yarım litre zeytinyağı 30 bin liraya satıldı

Güncel

Emniyet müdürünün kızına ceza yazan polise ödül