darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

"Çeber'i nasıl geberttiysek seni de gebertiriz"

İstanbul’da bulunan Maltepe Çocuk Cezaevi’nde tutuklu 17 yaşındaki H.İ. ve M.C.A.’nın işkenceye maruz kaldığı ileri sürüldü. Robokop ekibinin saldırısına uğradığı, darp edildiği ve ters kelepçeyle saatlerce bekletildiği iddia edilen çocukların başlattığı açlık grevi ise 17 gündür devam ediyor. Halkın Hukuk Bürosu avukatları, 17 gündür cezaevinde bulunan H.İ. ve M.C.A.’yı 22 Aralık’ta ziyaret ettiklerini, müvekkillerinin kendilerine her gün işkenceye maruz kaldıklarını söylediğini ifade etti.

"ÇEBER'İ NASIL GEBERTTİYSEK SENİ DE GEBERTİRİZ"

Avukatlar, müvekkillerinin işkenceye maruz kaldıklarına yönelik aktarımlarını şöyle paylaştı:

13.12.2016 Pazartesi günü: H.İ., kapıyı çaldığı için 2,5 saat süngerli odaya atıldı ve darp edildi. Hücre gardiyanlar tarafından alt üst edildi. Ertesi gün, kapıyı çaldığı gerekçesiyle bu kez robokop olarak tabir edilen hazır kuvvet tarafından hücre basılarak darp edildi; yere yatırılarak, elleri ters kelepçelendi, ayaklarına da üç tane demir kelepçe takıldı, 1,5 saat bu şekilde bekletildi.

15.12.2016 Perşembe günü: Kapıyı çaldığı gerekçesiyle robokoplu saldırı ekibi yine geldi. Yanlarında Başgardiyan Bilge de vardı. H.İ., darp edilerek süngerli hücreye atıldı. Elleri ters bir şekilde kelepçelendi, ayaklarına da plastik kelepçeler takıldı. Yaklaşık 30 dakika bu şekilde tutuldu.

16.12.2016 Cuma günü: Göz muayenesi için hastaneye götürülen müvekkilimiz, asker dışarıya çıkmadığı için muayene olmadan zorla ring aracına bindirildi; slogan attığı gerekçesiyle feci şekilde darp edildi. Gözü morardı, yanağı şişti.

17.12.2016 Cumartesi günü: H.İ. kapı dövdüğü gerekçesiyle yine robokop ekibinin saldırısına uğradı. Ellerine ve ayaklarına plastik kelepçe takıldı. Kafası robokoplar tarafından ezildi, suratına, kafasına, tekme ve yumruklar atıldı, diz kapağının üstünde zıpladılar. Saldırı sırasında 'Engin Çeber’i nasıl geberttiysek, seni de gebertiriz akıllı ol’ diye tehditler savurdular ve süngerli odaya atıldılar.

19.12.2016 Pazartesi günü: Müvekkilimiz Kartal Adliyesi’ne dönüşünde hücresine gelen gardiyanlar, Adalet Bakanlığı’ndan yazı geldi diyerek, televizyonunu aldılar; '3-4 gün sonra vereceğiz’ dediler. Bunun üzerine kapıyı çalmaya başlayan H.İ., tekrar robokop ekibi tarafından darp edildi. Yanlarında Başgardiyan Bilge, Gardiyan Mustafa da vardı. Ellerine 2, ayağıma 3 tane kelepçe taktılar. Elleri morardı, şişti, uyuştu.

"DARP İZLERİ HASTANEDE RAPORLANMIYOR"

Yine 17 gündür açlık grevinde olan M.C.A.’nın aktarımları ise şu şekilde paylaşıldı:

“19 Aralık’ta hücre araması esnasında yine hücreyi bastılar. Gardiyanlardan bir tanesi bana tokat attı. 21.12.2016 tarihinde saat 10.00 sularında hücreme girdiler, yerlerde tekmelendim. Sırtıma yumruk atıldı. 7-8 kişi beni iterek girdiler, kafamı eğerek sırtıma vurdular, yerde sürükleyip süngerli hücreye götürdüler. Beni yüz üstü yatırıp arkadan ellerime iki, ayaklarıma iki kelepçe taktılar. Süngerli hücrede yaklaşık yarım saat kaldım. Sonra gelip aldılar. Kampüs içerisindeki hastaneye götürdüklerinde yaralar tespit edilip raporlanmıyor. Emre ve Bilgi isimli başgardiyanlar ekipleri ile gelip darp ediyorlar.'

İlgili Haberler

Güncel

Trump: Erdoğan'la anlaştığımı düşünerek karşılığında yardım ettim

Güncel

Die Welt: TL'nin düşüşünden Erdoğan sorumlu

Güncel

Çapa Tıp'ta ücretleri ödenmediği için hak arayan emekçileri dekanlık tehdit etti

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 3 günlük kaza bilançosu: 49 ölü, 206 yaralı

Güncel

Ne kadar zaman cinsel ilişki olmazsa boşanabilirsiniz

Güncel

NYT: Erdoğan'ın acımasız baskısı demokrasi umudunu boşa çıkardı

Güncel

Ticaret Bakanlığı'ndan ABD'nin gümrük vergileri için dava

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden saldırıyla ilgili son dakika açıklaması

Güncel

Ankara Valiliğinden flaş açıklama: Saldırıyı kabul ettiler

Güncel

Aksa Elektrik AŞ'de iş cinayeti: Akıma kapılan işçi öldü

Güncel

Yunanistan: Türkiye'yle askeri alanda görüşüyoruz

Güncel

Elazığ'da iş cinayeti: Akıma kapılan işçi yaşamını yitirdi