darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

Dünyanın ilk Atatürk heykeli artık özgür!

Çelik: PYD ateşkes anlaşması için muhatap değil

ABD'de Beyaz Saray sözcüsü John Earnest, 'Türk ordusu ile IŞİD'e karşı savaşan diğer gruplar arasında çatışmaların durmasından memnuniyet duyduklarını' ifade etmişti.

Anadolu Ajansı'nın (AA) Editör Masası adlı programında soruları yanıtlayan Çelik 'ateşkes sağlandığı' iddialarına ilişkin şunları söyledi:

"Şunu kesinlikle kabul etmiyoruz, bunu bazı ülkelerin sözcüleri de söylüyorlar, 'Türkiye'yle Kürt unsurlar arasında PYD'yi kastederek bir uzlaşma ya da bir ateşkes sağlandı' gibi. Türkiye Cumhuriyeti egemen bir devlettir, meşru bir devlettir. Bir terör örgütüyle eşit değerlendirilerek bu ikisi arasında bir mutabakat varmış, bir anlaşma varmış gibi, bu değerlendirilemez."

Çelik'in Fırat Kalkanı operasyonuna ilişkin konuşmasından satır başları şöyle:

"Burada şuna dikkat çekmek gerekir; hükümet Kürtlere karşı diyorlar. Batı medyası ve ülkedeki bazı gruplar bunu kullanıyor. Bazı devlet başkanları da bu dili kullanıyor. Hükümetin Kürtlere karşı olması söz konusu değildir.

"PYD şimdi Esad rejimi ile iş tutuyor. ABD'nin korumasını zaman zaman alıyor. Fırat'ın doğusunda da Rusya ile işbirlikleri oluyor. Biz terör örgütü olduğu için PYD'ye karşıyız. Biz bölgede mezhep ve etnik temelli devletlerin çıkmasını istemiyoruz. Bunun Kürtlere karşı olduğumuz şeklinde sunulması doğru değildir.

"Kobani olayları zamanında diğer Kürt gruplar biz Kobani'yi kurtarma istiyoruz, PYD bizi oraya sokmuyor diyorlardı. Oradaki katliamın önlenmesini Türkiye sağlamıştır. PYD'nin oradaki hareketliliği Kürtlerin kazanımlarına dönük bir hareketlilik değildir. PYD'nin oradaki hareketliliği bir terör örgütünün kazanımıdır.

"PYD'nin Fırat'ın batısına geçmemesine yönelik sözün yerine getirilmesini istiyoruz. Bugün sabah itibariyle yapılan açıklamada büyük bir kısmının Fırat'ın doğusuna geçtiği küçük bir kısmının batıda kaldığı belirtildi. Bu kabul edilemez. PYD'nin orada diğer etnik gruplara karşı fiili durum oluşturmasının önüne geçmeyerek yapılacak iş kalıcı bir iş değildir. Yarın bir gün DAEŞ geriletildiği zaman husumet kalıcı olacaktır. Çünkü PYD o gölgelerden ayrılmak istemeyecektir. Nereden biliyoruz, şimdi Membiç'ten ayrılmak istemiyorlar."

ABD'li Albay: Gevşek mutabakat var

Salı günü AFP haber ajansına konuşan ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, TSK ile Suriyeli Kürt güçleri arasında birbirlerine ateş etmeyecekleri konusunda 'gevşek mutabakata vardıklarını' söylemişti.

ABD Merkez Komutanlığı sözcüsü Albay John Thomas da dünkü açıklamasında "Son birkaç saatte tüm tarafların birbirilerine karşı ateşi keserek IŞİD tehdidine odaklanacakları konusunda teminat aldık" dedi.

Sözcü, "Bu geçici bir anlaşma ve gelecek birkaç gün içinde somut hale gelmesini umuyoruz" diye konuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç de Fırat Kalkanı harekâtına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"Harekât uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkımız ve Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı ilkesi çerçevesinde, oradaki terör belası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını rahatsız etmeyecek noktaya geriletilinceye kadar sürecektir."

YPG doğruladı, ÖSO durdu!

ABD'den gelen ateşkes açıklamasının ardından YPG sözcüsü de sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama ile ateşkes sağlandığını doğrulamıştı. Yine aynı saatlerde TSK destekli ÖSO'ya bağlı çeteler de YPG'nin elindeki Menbiç'e yönelik ilerlemenin durduğunu açıklamış ancak bunu "bir strateji değişikliği" ve "operasyona kısa bir ara" olarak iki ayrı şekilde açıklamışlardı. 

İlgili Haberler

Güncel

AVM güvenliği direnişteki market işçilerine saldırdı, bir işçi yaralandı

Güncel

Bedelli askerlik için başvuru sayısı açıklandı

Güncel

FT'den Brunson ve Halkbank krizine ilişkin çarpıcı iddia: Anlaşmayı Erdoğan'ın daha fazla imtiyaz talebi bozdu

Güncel

'Yanaktan makas alma' sanığına hapis yolu

Güncel

İBB'ye göre İstanbul böyle 'huzur kenti' olmuş: Grev olmuyor artık

Güncel

Belediye 'Amerikan firmalarına ruhsat yok' dedi, Burger King'den 'Biz Amerikalı değiliz' açıklaması geldi

Güncel

AKP Kongresine katılan Bülent Arınç sitem etti: Bir karede bile yer almadık

Güncel

Nehirde kaybolan Batuhan'ın cansız bedeni bulundu

Güncel

AKP Kongresine ABD'den katılım!

Güncel

MEB raporu: Ezan okuma, Arapça bilgi, hafızlık ve din kitapları için 4 milyar 255 milyon TL harcandı

Güncel

İstanbul trafiğine maç düzenlemesi

Güncel

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı belli oldu