darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Akit yazarından 3. havalimanı işçilerine: Bu itler, bitlendik diyorsa...

Erdoğan'ın diplomasını sorgulayan parti liderine ölüm tehdidi

20 milyar dolar kayıp

Yeni parti kuruluyor

Kırmızı etten sonra balıkta da tehlike!

Cem Küçük: Ankara saldırısının muhtemel faili Rusya

Gazetecileri hedef göstermesiyle tanınan Star gazetesi yazarı Cem Küçük, Ankara’da askeri servis aracına düzenlenen ve 28 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan saldırının muhtemel failinin Rusya olduğunu öne sürdü.

Küçük, Rusya’nın, uçak krizinden beri tetikte beklediği belirterek, düşürülen uçağa karşılık bu saldırıyı düzenlemiş olabileceğini de iddia etti. 

Küçük'ün yazısından bir bölüm şöyle: 

İki gün önce Genelkurmay kavşağındaki patlamayı PKK’nın yaptığı açık. Dün devletin en tepesindeki bazı güvenlik bürokratlarıyla konuştum. Hepsi bu saldırının arkasında ihtimallerden biri olarak Rusya’yı görüyor. PKK burada sadece taşeron. Günümüz dünyasında terör örgütlerinin istihbarat örgütlerinin kirli işlerini yaptıkları su götürmez bir gerçek. Rusya, düşürdüğümüz uçağına karşılık bu saldırıyı yapmış olabilir. Çünkü ne zamandır Rusya özellikle Suriye sınırımızda tetikte bekliyor. Bir Türk uçağını düşürsem diye her fırsatı kolluyor. O yüzden Ankara saldırısının muhtemel birincil faili Rusya’dır. Suriye’deki savaşa en çok müdahil olan Rusya’nın kendisi. Dün Newsweek dergisinde “Why Putin Wants the Syrian Ceasefire to Work (Putin niçin Suriye ateşkesinin başarılı olmasını istiyor)' başlığıyla güzel bir makale yayınlandı. Yazıyı yazan İngiltere’nin eski Moskova büyükelçisi Tony Brenton’dı. Brenton’a göre Batı, Putin Rusya’da Esad adına tam bir zafer istediğini düşünerek yanlış bir düşünceye saplanmış durumda. Brenton artık asla eskisi gibi Esad’ın tam bir kontrol sağlayamayacağını iddia ediyor. Aynı yazıda Türkiye PYD’ye vurdukça Rusya ile kaçınılmaz bir çatışma ihtimalinin belirenlerinin de altı çiziliyor.

İçeride ekonomik olarak göçen Rusya milliyetçi duyguları da kamçılayarak Suriye’de savaş ortamını körükleyecek her şeyi yapıyor. Putin başka şansı olmadığının da farkında. Batının ambargosu değil aynı zamanda petrol fiyatının düşmesi de Rus ekonomisini olumsuz etkiliyor. Suriye Putin için tek kaçış noktası. Eski dünya satranç şampiyonu Gary Kasparov 2015 ekiminde Putin’in bu sıkışmışlıktan kurtulmak için her türlü manyaklığı yapacağını ve Türkiye’yi hedef seçebileceğini, böylece NATO ile karşı karşıya gelebileceğini yazmıştı. ABD için Rusya’nın böyle davranmasının bir sakıncası yok. Türkiye’nin toprak bütünlüğü ve sınırlarının değişmek istenmesi onlar için olağan.

İlgili Haberler

Güncel

Adana'da orman yangını

Güncel

Kebap dumanı konseri iptal ettirdi!

Güncel

Çavuşoğlu Fransa, Almanya ve ABD Dışişleri Bakanlarıyla görüştü

Güncel

Kebap dumanı konseri iptal ettirdi

Güncel

Servis bulunamayan öğrencilere imam hatip tavsiyesi

Güncel

Jokeyi üstünden atan at, yarışı ilk sırada tamamladı

Güncel

Şarbonlu olduğu iddia edilen gemiyle ilgili yeni gelişme

Güncel

Kayıp Sedanur hakkında flaş gelişme

Güncel

Balıkesir'de FETÖ şüphelisi emekli polise gözaltı

Güncel

İstanbul'da ulaşıma 'bir günlük' indirim

Güncel

Pencereden düşen 4 yaşındaki çocuk öldü

Güncel

Yeliz Koray | Hediye