Çok Okunanlar

Kadın ve erkekler farklı saatlerde sevişmek istiyor

Saray'dan Fenerbahçe mesajı: FETÖ faşistlerinin yapamadığını...

Milli Eğitim Bakanlığı'nda 'Ülkücü' çatlağı

İhsan Eliaçık'tan Diyanet İşleri Başkanı'na ‘şeytan' cevabı

İçki yasaklansın diyen Erkan Petekkaya'nın 'alkol sorunu'nu Nurgül Yeşilçay anlattı

Cemaat’in kalemi satılık müttefikleri

Çağlar Ezikoğlu

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin akabinde televizyon kanallarındaki tartışma programlarının seyri Fethullah Gülen Cemaati üzerine yoğunlaşmıştı. İlk günlerde Gülen Cemaati’nin Ergenekon ve Balyoz kumpaslarıyla hapse attığı subayların ağzından Cemaat’in TSK içindeki gizli örgütlenmesini dinlemiştik. Son günlerde ise TV kanallarının akşam programlarında yeni bir furya başladı: İtirafçılık. Neredeyse 40 yıl boyunca Fethullah Gülen hareketinin yanında yer alan, işlediği illegal suçlarda ortaklık görevini ifa eden bazı eski 'Cemaat’çiler bugün televizyon ekranlarında günah çıkarma seanslarına katılarak, Gülen Cemaati’nin iç yüzünü ortaya koymaya çalışıyor. TV ekranında nerdeyse 'şaklabanlığa’ doğru giden bu ahval için fazla yazmaya gerek yok. Lakin bu şaklabanlığın içerisinde bazı önemli hususların atlanıldığı kanaatindeyim. Bu itirafçı titri altına saklanan eski Cemaatçilerden birisi ve Fethullah Gülen’in sağ kolu olarak yıllarca Cemaat içerisinde görev almış olan Nurettin Veren, bu programlardan birisinde, Cemaat’e doğrudan bağlı Gazeteci ve Yazarlar Vakfı tarafından düzenlenen Abant Platformu hakkında ilginç iddialarda bulundu.

Veren’e göre, platforma katılan gazeteci, yazar, akademisyen ve diğer katılımcılara 'hakkı huzur’ adı altında içinde yeşil dolarların bulunduğu yaklaşık 2-3 bin dolar değerinde zarflar dağıtılıyordu. Daha da ilginci platformun kapanışında ilan edilen sonuç bildirgesi okunmadan önce, Fethullah Gülen’in süzgecinden ve onayından geçiriliyor, akabinde bildirgeyi okuyacak olan kişiye ayrı bir zarf daha takdim ediliyordu. Yani, Platforma katılanlar da, bildirgeyi hazırlayanlar da, sonuç bildirgesini okuyan da özgür fikir ve düşüncelerini Fethullah Gülen’e ipotek edip, karşılığında bahse konu zarflardan faydalanıyorlar.

Siz Kaç Lirasınız?

Şöyle bir hafızaları tazelemekte fayda var; 2007’nin son aylarında şu an CHP milletvekili olan Tuncay Özkan 'Biz Kaç Kişiyiz’ adı altında bir platform kurmuş, yardımlarla ayakta durması beklenen bu platformdan elde edeceği gelirle ekonomik zorluklarla boğuşan Kanaltürk kanalının borçlarını ödeyeceğini deklare etmişti. Fakat işler Özkan için istediği gibi gitmemiş, AKP iktidarının baskılarının da etkisiyle ekonomik anlamda iyice zor duruma düşen kanal, Özkan ve destekçilerinin her fırsatta eleştirdiği Gülen Cemaati’nin uzantılarından birisi olan Koza Yayın Grubu’na satılmış, amiyane tabirle gasp ettirilmiştir. O dönemki gazete manşetlerinde Tuncay Özkan yerden yere vurulurken, dönemin liberal sol çizgide yayın yapan ve yazarlarının ekseriyeti bu minvalde Abant Platformu’na katılmış Radikal Gazetesi ise son derece çirkin bir şekilde 'sizkaçlirasınız.com’ manşetini atmıştı.

Gelelim Nurettin Veren’in iddialarına. İddia sahibi Veren, bahse konu isimlerden herhangi birisi ile ekranlara çıkıp yeminleşebileceğini ve hiçbirinin böyle bir para almadık diyemeyeceğini iddia ediyor. Öncelikle kim bu isimler? Basit bir internet araştırması ile bulmak zor olmasa gerek. Mehmet Altan, Ahmet Altan, Cumhuriyet yazarı Prof. Dr. Ahmet İnsel, Prof. Dr. Sami Selçuk, Nuray Mert, Prof. Dr. Nilüfer Göle, Prof. Dr. Nilüfer Narlı, Prof. Dr. Baskın Oran, Murat Belge, Asaf Savaş Akat, Cengiz Çandar, Birikim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ömer Laçiner, Şahin Alpay, Etyen Mahçupyan, Cengiz Aktar,Ersin Kalaycıoğlu, Herkül Millas, Murat Sabuncu, Ferhat Kentel, Prof.Dr. Fuat Keyman, liberal Prof. Dr. Eser Karakaş, DEP Eski Başkanı Yaşar Kaya, CHP Parti Meclisi eski Üyesi Muhammed Çakmak, Binnaz Toprak, İştar Gözaydın, AKP’nin Alevi açılımının mimarlarından Reha Çamuroğlu, Yüzleşme Derneği Başkanı Cafer Solgun, Ufuk Uras, liberal Prof. Dr. Levent Köker ve diğerleri. Peki bu isimlerin ortak özelliği nedir derseniz, ekseriyetle büyük çoğunluğunun 2010 Anayasa değişikliklerine 'Yetmez Ama Evet’ kampanyasının bayrak taşıyanları olduğunu görürsünüz. AKP iktidarının otoriterleşmesi sürecinde atılan en büyük adım olan bu değişikliklerin mimarı olan bu kitle, hem bu değişikliklerin altyapısının hem de Ergenekon-Balyoz kumpasının temellerini işte bu Abant Platformu’nda atmıştı.

Peki bu isimlerden herhangi birisinin Veren’in iddialarına karşı bir cevabını okudunuz mu veya gördünüz mü? Hayır, aksine Sözcü yazarı Ümit Zileli köşesinden bu soruya verilecek her yanıtı yayınlayabileceğini söylemesine rağmen hala bir yanıt gelmedi. Bir soru da benden gelsin o zaman; 2016 Abant Platformu Sonuç Bildirgesi’ni okuyan ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından CHP PM listesine önerilen İştar Gözaydın’a. Bahse konu 10 maddelik sonuç bildirgesini tamamen özgür iradenize bağlı kalarak mı okudunuz? Bildirgenin hazırlanması aşamasında Fethullah Gülen’in bildirgeye etkisi oldu mu? Bu bildirgenin hazırlanması ve okunması aşamasında tarafınıza bir zarf takdim edildi mi? Ya da Radikal’in dediği gibi tüm katılımcılara özet soralım; Siz Kaç Lirasınız?

Cemaatle Mücadeleyi Sulandırmak

Cevaplanması güç olmayan sorular olsa gerek, lakin bugüne kadar bahse konu katılımcıların sessizliği az çok cevabın ne olduğunu gösteriyor bize. Aslında bir yolu daha var, Cemaat’le iç içe olan bu kalemi satılık müttefiklerin nasıl kalemlerini paraya dönüştürdüklerine dair. Malum dönem AKP-Cemaat kavgası dönemi olunca, ağızlarından nefret dışında bir şey saçmayan Ak-Troller sosyal medyada Cemaat hesaplarına savaş açmış. Bu savaşların birisinde ise, bahse konu Abant Platformunun müdavimi, Ergenekon-Balyoz kumpasının baş yaratıcılarından Ahmet Altan’ın köşe yazarlığını yaptığı Haberdar adlı internet sitesinin sahibi Said Sefa’nın Twitter hesabı hacklendi.

Said Sefa’nın yayımlanan mesajlarında, ABD'lilerin 500 bin dolar destek teklif ettiği ortaya çıktı. "İlhan" (Haberdar yazarı ve Cumhuriyet Washington temsilcisi İlhan Tanır olduğu tahmin ediliyor) adında biri ile yazışan Said Sefa'nın "Olayın boyutu çok farklı... Az önce aradılar birazdan gelecekler. Aramızda kalsın kimseye söyleme sakın. İlk etapta 500 bin dolar destek verebiliriz demişler ki bu da ilk etapta. Anlatabildim mi?" diye yazdığı görüldü. Mesajların yayımlanmasından sonra söz konusu teklifin yapıldığını kabul eden Sefa, ancak bu teklifi kabul etmediğini öne sürdü.*1 Devamındaki yazışmalarda da Said Sefa’ya bu teklifi getirenlerin, kurulacak Yeni Türkiye düzeninde kendisine yeni 'Aydın Doğan’ olma rolünü önerdiğini de söyledi Said Bey.

Belli ki Said Bey’in darbe sonrası bazı hayalleri varmış (ki sahibi olduğu Haberdar sitesi bütün internet sitelerinden önce darbenin ilk hareketliliğinin başladığı 21:00 sularında 'darbe oldu’ haberini vermişti) ve pazarlığını yapmış gözüküyor. Tabi bu pazarlıkların neticesi ve Said Bey’in 'Aydın Doğan’ olma hayalleri suya düştü. Lakin bu tablo bile, Cemaat’in müttefiki olan kalemi satılık YAE’ci liberal sol zevatın, Abant Platformu’na veya Cemaat’in diğer organizasyonlarına ne amaçla destek verdiğini az çok tahmin etmemizi sağlıyor.

Günlerdir FETÖ operasyonu adı altında, sadece bürokrasi içerisinde yer alan ve Cemaatin tabanında bulunan sempatizanların gözaltına alınıyor oluşu, hem bahse konu Cemaat’in beynini oluşturan bu en büyük müttefike, hem de 15 Temmuz darbe girişiminin esas yöneticisi olan ve AKP içerisinde ciddi bir güruh olarak beslenen darbenin siyasi ayağına yönelik tek bir soruşturma dalgasının bile açılmamış olması, 15 Temmuz sonrası soruşturmalarının ciddiyetten uzak yürütüldüğünü gösteriyor. Belli ki birileri AKP’nin ikbalini, memleketin ikbalinden daha önemli görüyor ya da AKP içindeki kripto Cemaat’çileri canı pahasına koruyor. Yoksa, bu platformun müdavimlerinden, platformun sazlı sözlü fasıllarını yanındaki udu ile icra eden bir siyasetçi şu anda AKP Parti Sözcüsü konumundayken, neden kimse ondan bahsetmez?..

Çağlar Ezikoğlu

Aberystwyth Üniversitesi

Uluslararası Siyaset Departmanı

Araştırma Görevlisi ve Doktora Adayı

*1 http://odatv.com/abdliler-hangi-cemaatci-siteye-500-bin-dolar-destek-teklif-etti-2108161200.html

İlgili Haberler

ABC Kritik

ABC Kritik | Prof. Dr. Coşkun Özdemir | Yurdumuzda  inançlar nasıl bir rol oynuyor?

ABC Kritik

ABC Kritik | Fikret Başkaya | Yurttaşı nasıl bilirsiniz?

ABC Kritik

Prof. Dr. Coşkun Özdemir | Yurdumdan İnanç Manzaraları: Kimler Ne demişti?

ABC Kritik

ABC Kritik | Coşkun Özdemir | Milli Egemenlik ve Milli İrade

ABC Kritik

ABC Kritik | Prof. Dr. Coşkun Özdemir | Futbol dünyamız

ABC Kritik

ABC Kritik | Prof. Dr. Coşkun Özdemir | Öğretmenler Günü kutlu ve umutlu olsun

ABC Kritik

'Yaptırım' mı?,  'Kitle İmha S­ilahı' mı? 

ABC Kritik

ABC Kritik | Çağlar Ezikoğlu | Bir PKK-FETÖ-AKP işbirliği: Andımızın kaldırılması

ABC Kritik

ABC Kritik | Prof. Dr. Coşkun Özdemir | Bilim, Bilim, Yine Bilim ve Aydınlanma!

ABC Kritik

ABC Kritik | Çağlar Ezikoğlu | Çatladıkapı ülkesinin çadır mahkemeleri

ABC Kritik

ABC Kritik | Prof. Dr. Coşkun Özdemir | Krizler kıskacındaki Türkiye

ABC Kritik

ABC Kritik | Berk Yüksel | Echo ve Narcissus