Çok Okunanlar

Portakal'dan Erdoğan'a 'edepsiz' yanıtı

Her bölüm aynı kıyafet için dudak uçuklatan rakam

Yoksulluğun fotoğrafını paylaşan öğretmen görevden alındı!

Türbanlı kadından Gökçek'e mini etek yanıtı: Gece eğlenmeye devam edeceğiz...

Abdullah Gül 55 milletvekiliyle yeni parti kuracak

Cemal Canpolat; Halk iradesine yapılan saldırının da, bu olayı bahane eden gerici faşist güruhun da karşısındayız!

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, dün gece yapılmak istenen askeri darbe girişimine karşı açıklama yaptı. Canpolat, darbeyi sert bir dille kınayarak Türkiye'nin bir demokrasi sınavı verdiğini belirtti. 

"Ülkemizde demokrasinin siyasi iktidarın ağzında sakız olarak kullandığı bir kavram olarak kalmaması için her türlü darbe girişimine karşı ileri demokrasi mücadelemizi sürdüreceğiz" ifadelerini kullanan Canpolat, halk iradesine yönelik saldırıyı şiddetle kınadığını söyledi. 

CHP İstanbul İl Başkanı Boğaz Köprüsü'nde askerleri linç eden dinci-yobazların da takipçisi olacaklarını belirttiği açıklamasında  "Ancak bu acı olayı fırsat bilerek sokağa çıkan gerici ve faşist güruhun da takipçisi olacağımızı herkesin bilmesini isterim" dedi. 

CHP İstanbul İl başkanı Cemal Canpolat'ın kapsamlı ve önemli açıklaması şöyle; 

Türkiye, dün gece çok önemli bir demokrasi sınavı verdi. Bir grup asker, ülke yönetimine el koyarak halk iradesini ortadan kaldırma girişiminde bulundu. Parlamenter demokrasinin olmazsa olmazı olan halk iradesine yönelik bu saldırıyı şiddetle kınıyorum. 

Yaşanan olaylarda hayatını kaybeden tüm asker, polis ve sivil yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet; ülkemize başsağlığı diliyorum.

Tarihimizde demokrasimize yapılan darbe ve darbe girişimi örneklerine rastlamak mümkün. Bugüne kadar Türkiye’de gerçekleştirilen tüm darbeler başarısız olmuş; sonunda halk mutlaka iradesini yönetime taşımayı başarmıştır. Darbeler, toplum hafızamızda geri dönülemez izler bırakmış elim hadiselerdir.

"Çünkü halka rağmen yapılan hiçbir girişim ne Türkiye’de ne de dünyada kalıcı bir huzuru ve barışı getirmedi, getirmeyecektir. Demokrasi bir muhalefet rejimidir. Darbe ise her türlü muhalefetin ortadan kaldırıldığı baskıcı ve tek sesli bir iktidarı yaratır. Darbeler hangi amaçla, kimler tarafından yapılırsa yapılsın demokrasiyi askıya alan ve totaliter bir rejime kapı aralayan olaylardır. Toplumu oluşturan her bir bireyin ülke yönetiminde söz hakkı vardır ve bu hakkı her koşulda kıskançlıkla savunmak zorundayız.

"Halkın seçme ve seçilme hakkının bulunmadığı Osmanlı tipi toplumsal yapıdan bugün kendi iradesiyle belirlediği siyasi yönetimi ancak kendisinin o koltuktan indirebileceğine inanan bir toplumsal yapıya erişmiş olmamız demokrasimiz için çok önemli bir kazanımdır. Dün gece yaşanan darbe girişimine karşı halkımız hangi partiden olursa olsun toplumsal iradeye sahip çıkmış, askeri darbeye karşı yekvücut olmuştur.

"Sokaklarımızda asker ile polisi, halk ile askeri karşı karşıya getirenler, böyle alçakça bir girişimde bulunanlar yargı önünde hesap vereceklerdir. Ancak bu acı olayı fırsat bilerek sokağa çıkan gerici ve faşist güruhun da takipçisi olacağımızı herkesin bilmesini isterim.

DARBEYLE MÜCADELEYİ GERİCİ FIRSATA ÇEVİRMEK 

"Bugün demokrasimize yapılan bu saldırıya karşı topluma inançları ve etnik kimlikleri üzerinden bir motivasyon yükleyerek sokağa çağrı yapanları da ikaz etme ihtiyacı doğmuştur. Dün gece yaşanan olay etnik köken ya da inanç merkezli değil doğrudan parlamenter demokrasiye bir müdahaledir, saldırıdır. Böylesine acı bir olayda dahi toplumsal kutuplaşmayı körükleyen adımlar atmak, tedavi edilmesi güç yaralar açabilir. Bu konuda hassasiyet gösterilmeli; ülkemizin verdiği bu zorlu demokrasi sınavı yanlış yollara saptırılmamalıdır.

"Ülkemizde demokrasinin siyasi iktidarın ağzında sakız olarak kullandığı bir kavram olarak kalmaması için her türlü darbe girişimine karşı demokrasi mücadelemizi sürdüreceğiz.

"İKİ GERİCİ GÜCÜN ÇATIŞMASINDAN DEMOKRASİ ÇIKMAZ"

"Teslim olan bir askerin kafasını ezenler bu ülkeye demokrasi getiremezler. İki gerici gücün çatışmasından demokrasi çıkmaz. Demokrasi ülkemizde ne yazık ki son dönemde ağır yaralar almaya devam ediyor.

Yargı bağımsızlığı, basın ve ifade özgürlüğü, toplanma, gösteri ve yürüyüş hakkı gibi birçok hak ve özgürlük siyasi iktidar tarafından ortadan kaldırılmış durumda. Türkiye’de hukuk, tek bir kişinin ağzından çıkanı kanun bilen yargı mensupları tarafından idare ediliyor.

"ÜLKEYİ DARBECİLERE VE SİVİL FAŞİSTLERE TESLİM ETMEYECEĞİZ"

"Böyle bir tablo karşısında siyasi iktidarın demokrasiye vurduğu darbeyi gölgelemeye ve onu demokrasi sembolü gibi ortaya koymaya kimse cüret etmesin. Hukukun, özgürlüğün ve anayasanın canına okuyanların bu ülkeye demokrasi vaat etmesi gerçekçi değildir. Yukarıdan aşağıya baskıcı ve totaliter bir rejim değil; aşağıdan yukarıya kurulmuş demokratik, çoğulcu ve katılımcı bir sistem istiyoruz. Tam demokrasi istiyoruz.

"Hukukun üstünlüğünün egemen olduğu bir Türkiye için sivil ya da askeri hiçbir tepeden inmeci anlayışa boyun eğmeyeceğiz. Halkımıza olan derin inancımızla tam demokratik bir ülke yolunda mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz. Toplumsal barış ve demokrasi için her bir bireyin temsil hakkını ısrarla savunan CHP’nin İstanbul İl Başkanı olarak halk iradesini yok sayan darbeci zihniyeti bir kez daha lanetliyorum. Bu ülkeyi darbecilere de sivil faşist gericilere de teslim etmeyeceğiz."

 

 

İlgili Haberler

Politika

İyi Partili Özdağ Erdoğan

Politika

Cengiz Holding'e bomba koyanlar gözaltında

Politika

‘Mescitsiz Okul Kalmasın' projesine HDP'den tepki: İnsanlık suçudur!

Politika

Ferhat Göçer ile Burhan Şeşen'i kim FETÖ'cü ilan etti?

Politika

AKP ilçe teşkilatı ayaklandı

Politika

AKP'li yazar: Aile çöküyor, toplum çatırdıyor... Nizamülmülk'ün 'gece orduları' gerek bize

Politika

AKP'liler Konya'da ayaklandı

Politika

ABD'li albay Türk askerine 'terörist' denilen tweet'i retweet etti

Politika

Erdoğan'ın FETÖ'cü yaveri yargıyı böldü

Politika

AKP, Demirtaş'ın kitabını okuyan Sarah Jessica Parker'ı hedef aldı: Babası ve eşi Yahudi

Politika

Referandumda AKP'lilerin üstüne saksı atan İzmirli teyzeye hapis cezası

Politika

CHP'de Ankara için yeni bir isim gündeme geldi