Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

Fatih Erbakan'dan Saadet Partisi'ne 'darbe'

'Cerablus operasyonunun asıl hedefi Kürtler’

Türkiye’nin Suriye’nin Cerablus kentinin IŞİD’in elinden geri alınması amacıyla başlatıldığını söylediği Fırat Kalkanı operasyonunu değerlendiren uzmanlar, Ankara’nın asıl hedefinin kurulacak 'Kürt kemerini’ engellemek olduğunu belirtti. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’deki operasyonlarının Cerablus’la sınırlı kalmayacağını savunan Suriye ordusundan emekli Tuğgeneral Turki Hasan, İzvestiya gazetesine yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“ABD’liler büyük ihtimalle Kürtlerin kendi bölgesel oluşumlarını yaratmasına izin verdi. Ankara bu oluşumun er ya da geç Türkiye topraklarına genişleyeceğini biliyor. Bu yüzden de Türk birlikleri Suriye’ye, Kamışlı’dan Afrin’e uzanacak 'Kürt kemerini’ engellemek için girdi.' Hasan, Cerablus operasyonunun Suriye’nin toprak bütünlüğüne yönelik bir saldırı olduğunu da sözlerine ekledi.

'BİR SONRAKİ ADIM EL BAB’A OPERASYON OLABİLİR’

Akademisyen Leonid Isayev de, Menbiç’i IŞİD’den alan Demokratik Suriye Güçleri’nin El Bab’a doğru ilerleyişlerine devam ettiklerini aktararak, “Kürtler, Türkiye-Suriye sınırında bir kemer oluşturmak istiyor. Ankara, bu duruma Cerablus operasyonuyla karşılık verdi. Bir sonraki adım El Bab’a düzenlenecek bir operasyon olabilir' dedi. Ankara’nın kısa bir süre öncesine kadar Rus varlığı sebebiyle Suriye’ye girmek istemediğine dikkat çeken yazar ve akademisyen Gerard Chailan, Le Figaro’ya yaptığı açıklamada, “Türkiye Suriye’deki operasyonu IŞİD’le mücadeleden çok Kürtleri durdurmak için başlattı. Türkiye, Suriye’deki birleşik bir Kürt bölgesi oluşturulmasına hiçbir zaman izin vermeyecek' diye konuştu.
'ERDOĞAN, ESAD’IN GÖREVDE KALACAĞINI KABUL ETTİ 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Moskova’da gerçekleştirdiği görüşmede Suriye’nin geleceğiyle ilgili büyük kararlar alındığını savunan Chailan, şöyle devam etti: “Moskova Türk birliklerini bombalamamayı kabul etti. Karşılığında da Erdoğan (Suriye Devlet Başkanı) Esad’ın görevde kalacağını kabul etti, en azından şimdilik. Bu durum, Ankara, Moskova ve Şam’ın üçü için de iyi.' 

İlgili Haberler

Güncel

Maden ocağında göçük: Bir işçi yaşamını yitirdi

Güncel

Turgut Kazan: Türkiye, AİHM'in kararına uymazsa hukuk devleti olmadığını ilan etmiş olur

Güncel

En mutsuz çocuklar Türkiye'de

Güncel

Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü: 18 ayda 22 bin çocuk hamile kaldı

Güncel

Playstation oyun fiyatları yüksek dediler: Bakanlık soruşturma başlattı

Güncel

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Güncel

Milli Savunma Bakanı Akar'dan tanıdık gerekçe: 'Onlar gazeteci değil'

Güncel

Danıştay karar verdi! Atatürk madalyalara geri dönüyor

Güncel

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na ‘çiftlik' kurulacak

Güncel

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

Güncel

Hababam Sınıfı oyuncularından Tayfun Akalın yoğun bakımda

Güncel

Kadın Meclisleri'nden cinsel istismar genelgesine tepki