Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericiye siyasi partiden ziyaret!

Bir konkordato ilanı da Türkiye'nin en büyük hayvan işletmesinden

Buldan: AKP ile görüşeceğimiz tarih ve saati buradan açıklıyoruz!

TBMM'yi karıştıran 5.maddede 'geri adım attılar'

Cerattepe'ye bir destek de İztuzu'ndan

İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu başta olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütlerinin ve bazı siyasi partilerin temsilcileri, dünyaca ünlü İztuzu kumsalında bir araya geldi.Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde maden çıkarılmasına karşı eylem yapanlara destek mesajları verildi.

Eyleme katılan yaklaşık 300 kişi, 'Sermaye ayak izlerini silerim. İztuzu dalgaları', 'Caretta'dan Cerattepe'ye selam olsun', 'Halkın hukuku kazanacak', 'Altınsız yaşanır, ormansız yaşanmaz', 'Yalnız değilsin Artvin', 'Artvin'de madene dur de" yazılı döviz ve pankartlar taşıdı. Grup adına açıklamayı Binnaz Cennet okudu.

Artvin Cerratepe'nin korunması gereken 200 ekolojik bölgeden biri olduğunu belirten Cennet, şunları söyledi: 

"Uluslararası Bern ve Cites sözleşmeleriyle korunma altına alınan özel ve doğal bir bölgedir. Bu nedenle de koruma statüsüne sahip olan Kafkasör Turizm bölgesi, Kent Parkı, Hatila Vadisi, Milli Parkı ve Çoruh Nehri Vadisi dünyanın biyolojik çeşitlilik açısından en zengin 34 karasal ekolojik bölgesinden biridir. 2002'den bu yana madencilik faaliyetleri ile ilgili çeşitli başvurular oldu. Ancak Artvin halkının kararlı mücadelesiyle durduruldu. Kanadalı bir firma emperyalist amaçlar uğruna bizim topraklarımızda maden çıkartamayacağına inandı ve mahkeme kararına uyarak giderken, bu topraklarda doğanMehmet Cengiz ise hala bu toprakları halkın iradesine rağmen talan etme peşinde. Son zamanlarda ÇED yönetmeliğinde maden yönetmeliği ve yasasında üst üste yapılan değişikliklerle doğa, çevre katliamının önünü açan hükümet, ne yazık ki halkın demokratik tepkisini gazla, baskıyla çözüyor. Bu doğa bizim, bu topraklar bizim, bu ülke bizim, bu yaşam alanlarımız ve mülkiyet hakkımıza karşı ülkenin her yerinde yapılan bu haksız hukuksuz saldırılara karşı eğer hep birlikte dik ve cesur bir şekilde omuz omuza durabilirsek doğa kazanır, çevre kazanır, ülke kazanır. Bugün Artvin halkının başına gelen bu hukuksuzluk dün Yuvarlakçay'da, İztuzu kumsalında, yarın nerede olacak belli değil. Tek bir yolumuz var, mücadele ve dayanışma! Diren Artvin yalnız değilsin Caretta ve Dalyan seninle."

Eyleme destek için gelenlerden Sabri Çevik de geçmişte Köyceğiz Yuvarlakçay'da, Dalyan İztuzu'nda da yapılan haksızlıklara 'dur' demek için toplandıklarını hatırlatıp, "Ve mücadelemizi kazandık. Bugün de Cerattepe'ye destek için anamı alarak geldim" dedi.

Dalyan İztuzu Plajı'nda yumurtalarını bırakan caretta carettaların neslinin korunması için başarılı bir mücadele vermiş olan İngiliz çevreci Kaptan June Haimoff da yıllar önce carettalar için burada tek başına bir eylem başlattığını, sonrasında birçok insan buna destek olduğunu hatırlatıp, "İztuzu Kumsalı'na yapılacak olan beton yığınına 'dur' dedik. Bugün de burada bu güzel dostlar ile beraber Artvin'e 'Merhaba' diyoruz" dedi.

Açıklamanın ardından katılanlara lokma dağıtılırken, grup dağıldı.

İlgili Haberler

Güncel

Gerici Akit: Kitap fuarına öğrenci taşınmamalı

Güncel

AKP'li Uslu, vatandaşlık hakkı verilen Suriyeli sayısını açıkladı

Güncel

Ahmet Kural'ın eski sevgilisi: Sıla için şahit olurum

Güncel

Andımız'ın yazarı Reşit Galip'in, 'Tarihçi Gençlere Mektubu'

Güncel

Meteoroloji uyardı: Kar İstanbul'un kapısına dayandı

Güncel

FBI: ABD'de nefret suçları art arda 3 yıldır yükseliyor

Güncel

Öğretmenler atama bekliyor, 10 bin bekçi daha alınıyor!

Güncel

Foça'da patlama sesi

Güncel

İdil Kültür Merkezi'nde gözaltına alınan 5 kişi tutuklandı

Güncel

Atlı polisler göreve başladı

Güncel

İtalya'dan Türkiye'nin Libya Konferansı'ndan çekilmesine ilişkin açıklama

Güncel

Billboardlara reklam yerine çöp astılar