darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Cerattepe’ye giriş yasağının sürmesinden Artvinliler endişeli

ARTVİN’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesindeki madencilik faaliyetleriyle ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Ankara'da yapılan toplantıda 'hukuki süreç sona erene kadar çalışma yapılmaması’ kararının alınmasının ardından, 2 gün geçmesine rağmen bölgeye çıkış yasağının sürmesi, Artvinlileri endişelendiriyor.

Artvin Valiliği'ne başvuran Yeşil Artvin Derneği, oluşturulacak bir heyetle bölgeye çıkmak için izin istedi. 

Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki heyetin 2 gün önce Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile gerçekleştirdiği toplantıda, 'hukuki süreç sona erene kadar çalışma yapılmaması’ kararının alınmasından sonra Artvin'de gözler Cerattepe bölgesine çevrildi. Ancak kararın ardından 2 gün geçmesine rağmen Cerattepe’ye çıkış yasağı sürüyor. Jandarma ekiplerinin bariyerle kapattığı Cerattepe yoluna araç ve yaya girişine izin verilmiyor. Cerattepe’ye çıkan yol güzergahı ile Artvin Valiliği ve Vali Konağı önünde kalabalık polis gruplarının aldığı güvenlik önlemleri de sürüyor.

CERATTEPE’YE ÇIKMAK İÇİN BAŞVURU
Cerattepe bölgesine çıkış yasağı sürmesi vatandaşları endişelendiriyor. Artvin Valiliği’ne başvuran Yeşil Artvin Derneği, Türkiye Barolar Birliği Çevre Komisyonu üyeleri ve basının da yer aldığı bir heyetin Cerattepe’ye çıkması için izin istedi. 

Bu arada maden şirketine ait 3 araç dün gece yarısı Cerattepe bölgesinden indirilip Artvin'den ayrıldı.

"BAŞBAKAN’IN SÖZÜNE RAĞMEN ÇALIŞMA VAR MI GÖRMEK İSTİYORUZ'
Cerattepe'deki mücadelenin sürdüğüne dikkat çeken Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve avukatı Bedrettin Kalın, Başbakan Davutoğlu'nun hukuki süreç sona erene kadar Cerattepe’de madencilik faaliyeti olmayacağını açıklamasının ardından kendilerinin de bölgeyi görmek istediğini söyledi. 

Bedrettin Kalın, "Artvin Valiliği'ne bir dilekçe ile başvuruda bulunarak bir heyetin Cerattepe bölgesine çıkarak inceleme gezisi yapmak istediğini bildirdik. Türkiye kamuoyu ve Artvin’deki hemşerilerimiz merak içerisinde. Başbakan’ın sözü gereği orada bir faaliyet yapılıyor mu, durdu mu ve çevreye bir tahribat veriliyor mu bunu bilmek istiyoruz" dedi.

"İDARECİLER BAŞBAKAN’IN SÖZÜNÜ HAVADA BIRAKTI"
Başbakan Davutoğlu’nun faaliyet yapılmayacağına dair söz verdiği gün Artvin Orman Bölge Müdürlüğü’nün maden şirketine yer tahsis işlemini yaptığını hatırlatan Bedrettin Kalın, şunları söyledi:

"İlin yöneticileri nasıl bir niyetle bunu yapıyor bilemiyoruz. Cerattepe ile ilgili olarak Başbakan ile yapılan görüşmede her hangi bir faaliyette bulunulmayacağı sözü verilirken, buradaki idarecilerin Başbakan'ın sözünü havada bırakır nitelikte bir tasarrufta bulunması son derece kötü olmuştur. Bunun idarecilikle alakası yoktur. Yangından mal kaçırır gibi yer teslimi yapmanın hukuki bir dayanağı da yoktur. Başbakan’ın sözünü havada bırakır bir tavır oldu. Bu nedenle Cerattepe'ye çıkarak ne yapıldığını görmek istiyoruz."

65185_90095_26022016152801_6.jpg

CERATTEPE FENOMENİ OLDU

Bu arada, geçen pazar günü polisin hastane kavşağındaki sert müdahalesi öncesinde yaptığı maden karşıtı konuşması sosyal medyada binlerce kez izlenen 61 yaşındaki Şadiye Dönmez, konuşmasının bu kadar ilgi göreceğini kendisinin de tahmin etmediğini söyledi. 

Cerattepe’den maden çıkarılmasını istemediğini anlatan Şadiye Dönmez, "Artvin’in perişan olmasını, doğamızın yok olmasını istemiyorum. Çam ağaçları benim çocuğum gibidir. Ben Cerattepe’ye gittiğimde onları seviyorum, sarılıyorum, okşuyorum. Daha önce iki kez barajlardan dolayı yerimizi, yurdumuzu değiştirdik. Şimdi Artvin’den de mi bizi çıkaracaklar? Onun için madeni istemiyorum" dedi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Artvin halkını dinlemesinin kendisini çok mutlu ettiğini ifade eden Dönmez, Başbakan'ın maden çalışmasını tamamen durdurmasını istedi.

TEMA: ARTVİN TOPLUMSAL UZLAŞMANIN SİMGESİ OLSUN
Tema Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç da, Cerattepe’nin kurtulmasını istediklerini belirterek, Başbakan’ın Artvin heyetini kabul etmesiyle çok önemli bir aşama kaydedildiğine dikkat çekti. 

Türkiye’de her konuda olduğu gibi çevre mücadelesinde de birbirimizi dinlemeye ihtiyaç olduğunu vurgulayan Ataç, "Artvin halkının eski huzuruna kavuşmasını ve projenin tamamen iptal edilmesini umuyoruz. Süreci yakından takip etmeyi de sürdüreceğiz. 'Artvin toplumsal uzlaşmanın simgesi olsun’ çağrısında bulunuyoruz. Ülkemizdeki tüm doğal varlıklarımız gibi Artvin’i de gelecek kuşaklara tüm zenginlikleriyle bırakmak hepimizin görevidir. Artvin’in doğal varlıklarının yer altı kaynaklarından çok daha değerli olduğunu düşünüyoruz. Artvin doğasının korunması halinde ülkemizin ekonomik gelişimine yer altı zenginliklerinden çok daha fazla değer katacağına inanıyoruz" dedi.

MADEN ÇIKARSA NE KAYBEDERİZ?
Cerattepe’deki madencilik faaliyetleri ile çok şey kaybedileceğine dikkat çeken Deniz Ataç, "Artvin halkının yaşam alanını, Artvin’in kültür ve geleneklerini, Artvin halkının temiz su hakkını, Hatila Milli Parkı’ndan fazlasını, biyolojik çeşitliliği, bir daha asla geri kazanamayacağımız türleri, dünyanın en büyük el değmemiş, doğal, yaşlı orman ekosistemini, bölgedeki ormanların gelecek nesillerini, göç eden kuşların konacağı yuvaları kaybederiz" diye konuştu.

VALİLİKTEN 10 KİŞİLİK EKİP İÇİN İZİN ÇIKTI
Artvin Valiliği, Yeşil Artvin Derneği'nin başvurusu üzerine 10 kişilik bir ekibin Cerattepe'ye çıkışına izin verdi. Valilik, basın mensuplarının ise bölgeye gitmesine yine izin vermeyeceğini duyurdu. Yeşil Artvin Derneği üyelerinden oluşan heyet, yarın Cerattepe bölgesine çıkarak inceleme yapacak, ardından ise kamuoyunu bilgilendirecek.

65185_90095_26022016152801_1.jpg

BİBER GAZI KAPSÜLLÜ AĞAÇ FİGÜRÜ PROTESTOSU 
Artvin'in Cerattepe Bölgesi'ne çıkış yasağının sürmesine tepki gösteren Yeşil Artvin Derneği üyeleri ile birlikte yaklaşık 2 bin kişi, saat 18.30 sıralarında Otopark Meydanı'nda toplandı. Cerattepe için mücadele verenlere yönelik polisin yaptığı müdahaleler ilginç bir yöntemle protesto edildi. Polisin kalabalığı dağıtmak için kullandığı biber gazı kapsüllerinden ağaç figürü oluşturan vatandaşlar kapsüllerin ucuna da kırmızı karanfil taktı. Üzerine kask konulan ağaç figürüne ise, 'Fişekler fidana dönmeli yurdumda' yazılı afiş asıldı. 

HALKA LİMON DAĞITILDI 
Mersin'in Mezitli Belediyesi tarafından gönderilen limonlar kalabalığa dağıtıldı. Yapılan anonslarla polisin biber gazlı müdahaleleri sırasında gözlerin yaşarmasına karşı limon kullanılabileceği hatırlatıldı. 

NUR NEŞE KARAHAN: GAZ BOMBALARI OLAĞAN HALE GELDİ
Eylemde konuşan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Artvin'de daha önce hiç yaşanmayan olayların son 15 günde yaşanmaya başlandığına işaret etti, bugüne kadar görmedikleri zulüm ve baskılara maruz kaldıklarını söyledi. Karahan, "Bu il huzur ve güven içerisinde olmaktan çıktı. Gaz bombaları ve plastik mermiler olağan şeyler haline geldi. En huzurlu kentte huzur ve güven kalmadı. Çalışmaya başlamadan halka bu küstahlığı reva gören maden şirketinin ileride bize neler yapacağını tahmin edemiyoruz. Halka reva görülen bu zülüm ülkedeki çevre dostlarını rahatsız etti ve bize destek gösterileri yapıldı. Destek verenlere teşekkür ediyoruz" dedi. 

İLDEKİ İDARECİLER BAŞBAKAN'I UMURSAMADI 
Başbakan'la yaptıkları görüşmeyi hatırlatan ve kendisine duyarlılığından dolayı teşekkür eden Karahan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Üzüntü verici olan, Başbakan ülke gündemini günlerdir meşgul eden bir konuda çözüm bulmak için çaba gösterirken, ilin yöneticileri sayın Başbakanın çabasını adeta yok sayarak ve umursamayarak maden şirketine yer teslimi çalışması yapmış, bir hukuksuzluğu örtmek için kamu idaresinin başında bulunan kişinin verdiği sözü görmezden gelmiştir. Aslında bu çalışma Orman Bölge Müdürlüğü'nün daha önceki işlemlerinin hukuka aykırı olduğunun itirafı niteliğinde olup, suçlarının telaşı içerisinde teslim işlemi yapılmaya çalışılmıştır. En hafif deyimle etik olmayan bu çalışmayı yapanları kınıyor, Artvin halkına şikayet ediyoruz." 

MADEN ŞİRKETİ VE POLİS ÇEKİLMELİ 
Başbakan'ın sözüne göre çalışma yapamayacağı ortada olan maden şirketinin Cerattepe'de kalmasına gerek olmadığını ifade eden Karahan, "Maden şirketinin çekilmesini istiyoruz. Yine maden şirketinin bekçiliği yapan 7 ilden gelen polisinde çekilmesini talep ediyoruz. Artvin'in başka şekilde normalleşmesinin imkanı yoktur. Ülkede birçok güvenlik sorunu varken jandarma güçlerinin dağın başında çalışmayan bir şirketi beklemesi kamu kaynaklarının da heba edilmesi demektir. Maden şirketinin oradan çekilmemesi bir güvenlik sorunudur" ifadelerini kullandı. 

MADENDE ÇALIŞAN ARTVİNLİLERE SESLENDİ 
Cerattepe'yi canları pahasına korumayı sürdüreceklerini vurgulayan ve maden şirketinde çalışan bazı Artvinlilere seslenen Karahan, "Maden şirketinde ekonomik sıkıntılar nedeniyle çalışmak durumunda kalan Artvinlilere seslenmek istiyoruz. Çalıştığınız şirket yasadışı olarak Cerattepe'ye çıkmak istediğinden bizler günlerce ağır bir kimyasal gaz ve plastik mermi ile karşı karşıya kaldık. Zalimin yanında saf tutmak size yakışır mı? Sokaklarında özgürce dolaştığınız, dostluklar kurduğunuz bu ilde başınız dik gezebilecek misiniz? Kendi geleceğinizi karartmaktan vazgeçin, gelin yanımızda durun ki bu zulmü birlikte atlatalım. Demokratik tepkimiz ve mücadelemiz sürecektir. Cerattepe bizim yaşam alanımızdır ve mücadelemiz yaşamsal bir hakkın savunulması içindir. Bu mücadele kutsal bir hak arama mücadelesi olarak mutlaka zaferle sonuçlanacaktır" diyerek açıklamasını noktaladı. 

TBB ÇEVRE VE KENT KOMSİYONU ÜYELERİ ARTVİN'DE 
Bu arada basın açıklamasına Türkiye Barolar Birliği (TBB) Çevre ve Kent Hukuk Komisyonu Başkanı Ali Arabacı ile üyeler Eralp Atabek, Erol Çiçek ve Yakup Okumuşoğlu' da destek verdi. TBB Çevre ve Kent Hukuk Komisyonu Başkanı Ali Arabacı davanın davacısı olacaklarını belirterek, Artvin halkının yanında olacaklarını ifade etti. 

ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ KENDİNİ YALANLADI
Bu arada, dün telefonla görüştüğü DHA muhabirlerine maden şirketine yer tahsisi ile ilgili olarak, "Orman Genel Müdürümüz bize ilk gün kamuoyuna açıklamamızı söyledi ama Vali Bey'in talimatı nedeniyle kağıt üzerinde yapılan yer tahsisi işlemini kamuoyuna açıklamadık" diyen Artvin Orman Bölge Müdürü Sedat Ecevit, akşam saatlerinde yazılı açıklama ile bunu yalanladı. 

İlgili Haberler

Güncel

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

Güncel

İzmir'de bayramda ulaşıma yüzde 50 indirim

Güncel

Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile telefonda görüştü

Güncel

AKP'li başkan kazara kendini vurdu

Güncel

Akşener'den Erdoğan'a: Gardaşımızı İran'a teslim etmeyin

Güncel

Marmaris'te kıyı ve deniz dibi temizliğinde 3,5 ton çöp toplandı

Güncel

Uçak tuvaletinde sigara içen yolcuya bin 717 TL ceza kesildi

Güncel

'Geceleri Fetullah Gülen ölsün diye dua ediyordum'

Güncel

AKP üyelerini taşıyan otobüsle otomobil çarpıştı: Ölü ve yaralılar var!

Güncel

İzmir'de trafik polisinin köpeğe ateş ettiği iddiası ile ilgili açıklama

Güncel

ÖKK darbe girişimi davasında ara karar açıklandı

Güncel

Türkiye'de bir Almanya vatandaşı tutuklandı