darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Beyaz Saray'dan sert Türkiye açıklaması!

Cevap bekleyen soru: TSK'yı kim vurdu?

Fırat Kalkanı harekâtı kapsamında El Bab’ın kuzeyinde bulunan Özel Kuvvetler timinin havadan vurulmasına ilişkin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve istihbarat birimlerinin araştırmaları sürüyor. Araştırmaların, vurulan timin bulunduğu yerin koordinatlarının sızdırılıp sızdırılmadığı noktasında yoğunlaştığı öğrenildi.

Cumhuriyet'ten Sertaç Er'in haberine göre, askeri kaynaklar, kritik bilgi aktarımı olmaksızın Suriye’nin gece operasyonu ile Türk özel kuvvet timini vurmasının söz konusu olamayacağına dikkat çekiyor. Saldırının hemen ardından Hava Radar Komutanlığı’nın bölgedeki bulguları ve saldırıyı yapan uçağın radar izleri üst düzey devlet yöneticilerine sunuldu. Bu kapsamda El Bab bölgesini bombalayan uçağın hava trafiği ayrıntılı olarak radar tarafından tespit edilmiş durumda.

'SIZMA MI VAR?'

 Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre uçağın aidiyetine ilişkin tespit yapılamadı. Bu nedenle bombalamayla ilgili “Suriye’ye ait bir uçağın saldırı yaptığı değerlendirilmektedir' açıklaması yapıldı. Netleştirilemeyen durumlar için bu ifadenin kullanıldığı bilgisini veren kaynaklar, Suriye rejiminin elinde az sayıda uçak kaldığını, gece harekât yapabilecek uçak sayısının daha az olduğuna dikkat çekti. Özel kuvvetlerin konuşlandığı yerin Esad rejimi tarafından tespit edilmesinin olanaksız olduğunu belirten kaynaklar, bunun da olası sızmayı veya tespit yapabilecek diğer aktörlerin yardımını akla getirdiğine dikkat çektiler. Kaynaklar belirsizlikleri şöyle anlattı: “Esad rejiminin hedef tespit edecek ve işaretleyecek sistemleri yok denecek düzeyde. Özel kuvvet timi ile yanındaki zırhlı unsurların yerinin tespit edilmesi sofistike cihazlar gerektiriyor. Rejimin elindeki uçaklar kesinlikle yakın hava desteği sağlayacak cinsten değil. Ancak net koordinat verilmesi veya hedefin işaretlenmesiyle yapılabilecek bir saldırı bu. Bu rejimin destek almadan yapabileceği bir saldırı değil...

İlgili Haberler

Güncel

Yolcu minibüsü devrildi: 15 yaralı

Güncel

1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine katılım çağrısı

Güncel

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Güncel

Takvim, Katar'ın dolar desteğinin ardından ‘Hain Katar' haberini sildi

Güncel

Alman vatandaşa Türkiye'de sosyal medya tutuklaması

Güncel

Yolcu minibüsü şarampole yuvarlandı! 17 kişi yaralandı

Güncel

İlaç krizi TBMM gündeminde

Güncel

Danıştay üyesinden Nakşibendi paylaşımı

Güncel

Kalp krizi geçiren şoför, 'benden bu kadar' dedi kenara çekti

Güncel

CHP'den '82. il' teklifi

Güncel

Kalasların altında kalan işçi yaşamını yitirdi

Güncel

CHP İl Başkanı Dr. Kaftancıoğlu: Berberoğlu ve Erdem için adalet istiyoruz