darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Akit yazarından 3. havalimanı işçilerine: Bu itler, bitlendik diyorsa...

Erdoğan'ın diplomasını sorgulayan parti liderine ölüm tehdidi

20 milyar dolar kayıp

Yeni parti kuruluyor

Kırmızı etten sonra balıkta da tehlike!

Ceylan Ertem: Barış suçsa, hepimiz suçluyuz

Toplumsal olaylara yönelik açıklamalarıyla dikkat çeken şarkıcı Ceylan Ertem, “Birçok şeye karşıyım ama hiçbir politik yalanın yanlısı değilim' diye konuştu. Gzone’un sorularını yanıtlayan Ertem’in açıklamasından öne çıkan bölümler şöyle:

Toplumsal olaylarla ilgili ses çıkarmaya korkmuyorsunuz. Ancak bunun sıkıntılarını da yaşıyorsunuzdur eminiz. Kendinizi Türkiye’de sanatınızı icra ederken özgür hissediyor musunuz?

Hissetmiyorum (Kahkaha atıyor) Bunu düşünerek “Aman da susayım' demiyorum. Hatta bir konuda çağırılıp ifade verdim, haklı da bulunduğum için bunu artık paylaşabiliyorum sizlerle. “Son Bakış' şarkısında, yıllar içinde yitirdiğimiz isimlerin adını saydığımız için, birisi rahatsız olmuş ve beni şikayet etmiş. Elbette ifade vermek için karakola giderek “yahu bu bir şarkıdır, ben de bu şarkıda yitişlerine üzüldüğümüz, haksızlığa uğradığını düşündüğümüz birçok ismi anıyorum' demek ağırıma gitti. O şarkıda Neşet Ertaş’ın da Müzeyyen Senar’ın da ve doğal olarak Berkin Elvan’ın da, Özgecan’ın da, Hande Kader’in de adı geçiyor.

2010 yılında ilk albümüm çıktı. Ondan önce de Anima vardı ama solo olarak 6 yıldır şarkı söylüyorsam ilk defa böyle bir şey oluyor. Bu sanki “biraz dikkat edin' uyarısı gibi. Ben o kadar “bir şey yanlısı' olmayan bir insanım ki. Birçok şeye karşıyım ama hiçbir politik yalanın yanlısı değilim. Dahil olabileceğim bir parti veya bir politik görüş yok. Yanlısı olabileceğim şeyler ise sadece barış, kardeşlik ve hoşgörü. Hepsi bu kadar. Bunlar da suçsa hepimiz suçluyuz.

'NAZIM SANSÜRLENMEK İSTENİYOR’

“Son Bakış'ı söylediğimizde, Anadolu’nun bir şehrinde, gitar çalan arkadaşımın üzerine bira şişeleri ve benim kafama bira bardakları da atıldı. Herhalde o şarkıyı aşk şarkısı zannetmiş yıllarca, gerçeği duyunca öfkeleniyor. Halbuki ben onu da anlayacağım izin verse.

Eminim Selda abla da çok şeyler yaşadı, belki bir Kürt müzisyen olan Aynur daha beterini yaşadı veya bir hip/hop, rap müzisyeni de bunu yaşadı. Yani varlığını belli eden, başkaldıran, hepimizin kardeş olduğunu avazlayan herkes bunları yaşıyor. Ben de bir müzisyen olarak aşk acısı çekiyorum ama 24 saat o acıyı yaşamıyorum ki, hayatta başka acılar da var. Birçok şeye üzülüyorum ve bunlarla ilgili de şarkılar söyleyeceğim elbette. Mesela “Nazım’a' diye bir şarkı yazdım. Nazım Hikmet için. Video çektik. Videonun sonunda “Nazım’a, Uğur’a (Mumcu)' diye bir yazı var. Yazıyı kaldırmadığımız için hiçbir kanal yayınlamadı. Yani andığımız insanlar Nazım Hikmet ve Uğur Mumcu, düşünün ki bu bile sansürlenmek isteniyor. Yazık.

İlgili Haberler

Kültür Sanat

MFÖ sevilen şarkılarını hayranları için seslendirdi

Kültür Sanat

Kürk Mantolu Madonna'nın yönetmeni belli oldu

Kültür Sanat

Şehir Tiyatroları 3 Ekim'de perdelerini açacak

Kültür Sanat

Kadın yazarlar Çankaya'da buluşuyor

Kültür Sanat

Emmy Ödülleri sahiplerini buldu

Kültür Sanat

İstanbul Devlet Opera ve Balesi sezonu açıyor

Kültür Sanat

Malatya Film Festivali'nin jüri başkanı Nuri Bilge Ceylan

Kültür Sanat

12 Eylül ürünü bir türkü

Kültür Sanat

Haluk Levent'ten direnişteki Cargill işçilerine destek

Kültür Sanat

Tarık Akan aramızdan ayrılışının 2. yılında sevenleri tarafından anıldı

Kültür Sanat

Yeşilçam'ın unutulmazı 'Damat Ferit', ölümünün ikinci yılında anılıyor

Kültür Sanat

Tarık Akan anılıyor