darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

'Krizden çıkış için iki seçenek var'

Erdoğan: Savaşa hazırız!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Budak: 15 yılın kazanımı 2 yılda heba oldu

ABC/Haber Merkezi
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Osman Budak, “Turist başına harcama 2001’de 777 dolar iken, 15 yılda ancak 828 dolara çıkarılabilmiş, 15 yılda elde edilen gelişmeyle varılan rakamlar 2 yılda 650 dolara kadar düşmüştür. Döviz kurlarının durumu ortadayken, 2018 yılı hedefi olan kişi başı 1000 dolara ulaşılması, ilginç istatistik güncellemeleri yapılmaz ise mümkün görünmemektedir' dedi.

Harcama potansiyeli yüksek nitelikli turisti çekmek için önce bölgesel istikrarsızlığın ve güvenlik kaygılarının giderilmesi gerektiğini vurgulayan Budak, “Demokrasi bu kadar aşındırılmış ve güvenlik ortamında belirsizlikler sürerken belirttiğiniz artışların gerçekleşmesi mümkün değildir. Doluluk oranı ve turist sayısı ancak OHAL kaldırılarak, demokratik yapı güçlendirilerek ve üst gelir grubu ülkeler ile çatışma değil, diyalog oluşturularak sürdürülebilir şekilde artırılabilir. Yoksa ne turist sayısında ne de kişi başına gelirde artış sağlanamaz, Türkiye, 2023 yılı için öngördüğü 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir hedeflerini de yakalayamaz' görüşünü vurguladı. Budak, Kurtulmuş’tan şu sorulara yanıt istedi:

OHAL TAHRİBATI NASIL GİDERİLECEK?
“Mevcut koşullar göz önüne alındığında turizmde 2018 ve 2023 hedefleri nasıl yakalanacaktır? Bir yılda turistlerin kişi başı harcamasının yaklaşık yüzde 50 artması nasıl sağlanacaktır? Her an ortaya çıkabilecek dış politika kaynaklı yeni krizlere karşı bir turizm acil eylem planınız mevcut mudur? Varsa planda ne tür tedbirler öngörülmektedir? OHAL’in turizm sektöründe yarattığı tahribatın onarılması için herhangi bir tedbir tasarlanmış mıdır? Bakanlığınızın OHAL’in kaldırılması gerektiği yönünde bildirdiği herhangi bir resmi görüşü mevcut mudur? 2018’in Çin’de Türkiye yılı olması hasebiyle 2018 yılında gelecek Çinli turist beklentiniz nedir? Ülkenin nüfus büyüklüğü ve potansiyeli göz önüne alındığında, Çin’den gelmesi muhtemel turistler için ülkemizi cazip kılacak özel bir aktivite planı veya strateji mevcut mudur? Sağlık, gastronomi ve kongre turizminde 2018 tahminleriniz nedir? 2018-2023 dönemi için Türkiye’de düzenlenmesi programa alınan uluslararası kongre var mıdır? Bunlar hangileridir, hangi tarihlerde nerede yapılacaktır? 'Kruvaziyer limanı yaparsak turist gelir’ anlayışıyla sonuç alınması mümkün müdür? Bu amaçla hangi ek önlemler alınacaktır? Sigorta şirketlerinin Türkiye’yi sigorta kapsamına alması için hangi adımlar atılacaktır?'

İlgili Haberler

Güncel

Okul servis araçları yönetmeliğinde değişiklik

Güncel

Muş'ta mobilya fabrikasında yangın

Güncel

Haseki Hastanesi ek binasında yangın!

Güncel

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Ankara'da

Güncel

Borç verdiği kişiyi yolda durdurup öldürdü

Güncel

FETÖ'den aranan emniyet eski müdürü yakalandı

Güncel

Ankara'da silahlı saldırı: Çok sayıda yaralı var

Güncel

MHP'den 'döviz hesabı' kararı

Güncel

Hakan Atilla Pensilvanya cezaevine nakledildi

Güncel

Çakıcı'nın adamlarına operasyon: Çok sayıda gözaltı var

Güncel

Benzin ve motorine büyük zam!

Güncel

Kocaeli'de, hafriyat kamyonunun çarptığı bisikletli öldü