darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

CHP, gerçek işsizlik rakamını açıkladı!

Böke, yüzde 11,3’e ulaşan işsizlik oranına ilişkin yaptığı açıklamada, AKP iktidarının her alanda sorun yaratan yönetiminin vatandaşı fakirleştirdiğini ve işsizliğe mahkum ettiğini kaydetti. İşsizlikte Mayıs’tan beri yaşanan artış sürecinin, artık “korkutucu' bir noktaya geldiğini belirten Böke, “İşsizlikte yaşanan patlama, işgücüne yeni katılanların sayısındaki artıştan değil, istihdamdaki düşüşten kaynaklanıyor. Hukukun iktidar tarafından yerle bir edildiği, ekonomide güvenin tamamen zedelendiği, hükümetin istikrarsızlığın temel kaynağı haline geldiği Türkiye ekonomisi yeni iş yaratmada ciddi sorun yaşıyor' dedi.

“GERÇEK İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 19.4'

Böke, istatistiki olarak işsiz kategorisinde sayılmayan, iş bulursa çalışmaya hazır ancak umudunu kaybetmiş olanların da dahil edildiğinde “gerçek işsizlik oranı'nın yüzde 19.4’e ulaştığını belirterek, “Yani gerçekte Türkiye’de halen 6 milyon vatandaşımız işsiz, umudunu kaybettiği için iş dahi aramıyor, arıyorsa da iş bulamıyor' dedi.

“GEÇLERİN YÜZDE 27’Sİ NE İŞTE NE EĞİTİMDE'

Genç işsizliğinde de çok büyük artış yaşandığını kaydeden Böke, 15- 24 yaş arası gençlerde işsizlik oranının 1,6 puanlık artışla, yüzde 19,9’a yükseldiğini, buna göre artık Türkiye’nin her 5 gencinden birine, ne iş, ne aş, ne de gelecek vadedebildiğini belirtti. Böke, “AKP iktidarının kötü yönetimle Türkiye’nin geleceğine nasıl bir tehdit oluşturduğunun en somut göstergesi ise 'ne işte, ne eğitimde olan’ gençlerin oranı. Bu oran yüzde 27.2’ye çıktı. Yani her 3 gençten biri, ne yarın iş bulmasını kolaylaştırıcı beceriler edinebileceği bir eğitim görüyor, ne de bugün çalışıyor. Ekonomik düzenden tamamen dışlanmışlar' dedi.

“BORÇ SARMALI BÜYÜYOR'

Ekonomide her alanda deprem yaşandığını, Türk Lirasındaki değer kaybının artık rekor tanımaz hale geldiğini ifade eden Böke, şöyle devam etti:

“Sadece 2 ay içinde 37 kuruştan fazla artarak 3.30 TL’ye kadar çıktı. Son 7 yılın en yüksek üretim daralmasını yaşıyoruz. Böyle bir daralma, küresel krizin tüm şiddetiyle yaşandığı 2009’dan bu yana görülmedi. Enflasyon artıyor ve gelir dağılımı verileri, vatandaşın borç batağından çıkamadığını gösteriyor. Vatandaşımız borçlarını ancak yeni borçlarla ödeyebiliyor, borç sarmalı büyüyor. Hükümetin ahbap-çavuş ilişkileriyle yarattığı zengin bir azınlık dışında, artık Türkiye topluca ya işsiz ya da yoksulluk sınırının altında yaşıyor.'

“BAKAN ZEYBEKCİ ÖZÜR DİLEMELİ'

Böke, 4 kişilik ailenin açlık sınırının bin 405 TL’ye, yoksulluk sınırının da 4 bin 578 TL’ye ulaştığını kaydederken, “Milyonların yoksulluk sınırının altında yaşamak zorunda bırakıldığı böyle bir dönemde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 'Milli gelirine oranla, dünyada en yüksek asgari ücreti olan ülke biziz’ diyebiliyor. Bu iddia doğru olmadığı gibi, Zeybekçi, Türkiye’nin gerçek sorununun 'yüksek asgari ücret’ değil, 'düşük milli gelir’ olduğu gerçeğini de itiraf etmelidir. Zeybekçi, yoksulluk sınırının altında yaşamını zorlukla sürdüren milyonlarca asgari ücretliyi huzursuz ettiği için de özür dilemeli ve asgari ücret zammını, hiçbir biçimde geri almayacaklarına hatta değişen koşullarda çalışanları koruyacak biçimde düzeltmeler yapacaklarına dair kamuoyu önünde garanti vermelidir' dedi.

“ŞİMŞEK, KOMŞU ÜLKENİN BAKANI GİBİ KONUŞMAYI BIRAKMALI'

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e de seslenen Böke, “Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in ekonomide işlerin iyi gitmediğine ilişkin itirafı ve gelişmelerin farkında olduklarına ilişkin sözleri, hiçbir derde deva olamaz. Bakan Şimşek, komşu ülkenin bakanı gibi konuşmayı bırakmalı, bu ülkenin Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak, görevini ve sorumluluğunu yerine getirmelidir. Biz Bakan’ın sürekli parçası olduğu AKP hükümetini bize şikayet etmesinden utanıyoruz, ancak kendisi bu şikayeti yapıp görevini yerine getirmemekten utanmıyor' dedi. (ANKA)

İlgili Haberler

Ekonomi

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı görevini bıraktı

Ekonomi

Ticaret Bakanı Pekcan: ABD'yi panele davet ettik

Ekonomi

İngiltere'de enflasyonda yüzde 2.5 oranında artış

Ekonomi

Erdoğan'ın işaret etmişti... Vestel, ürünlerine zam yaptı!

Ekonomi

Türk Telekom'dan BTK'ya 'OTAŞ' için izin başvurusu

Ekonomi

Emekli maaşları ile ilgili yeni gelişme

Ekonomi

TÜSİAD ve TOBB'un 'çözümü' ne anlama geliyor?

Ekonomi

SPK'dan bayram öncesi yeni düzenleme

Ekonomi

Berat Albayrak'ın yarın gerçekleştireceği toplantıya katılımcı sayısı belli oldu

Ekonomi

Dolarda son durum

Ekonomi

Turkcell'den hükümete destek açıklaması: Sorumluluk almaya hazırız

Ekonomi

DİSK-AR: 5 milyon 700 bin insan işsiz