darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

CHP, Hazinedar krizine neşter vurmaya hazırlanıyor

Orhan ŞAHİN/ ABC Gazetesi
CHP'de tartışmaların odağındaki Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın basına yansıyan son sözleri krizi derinleştirdi. ABC'nin edindiği bilgilere göre bazı CHP kurmayları olağanüstü PM toplantısı için harekete geçti, CHP PM üyesi Mehmet Ali Çelebi de Hazinedar'a verdiği yanıtta ateş püskürdü. 

CHP'nin tartışmalı belediye başkanlarından Murat Hazinedar'ın CHP'li bazı milletvekilleri ve parti yöneticilerini hedef alan sözlerine yanıt gecikmedi. İstanbul'un büyük ilçelerinden Beşiktaş'ın Belediye Başkanı Hazinedar'ın hedef aldığı isimlerden CHP PM üyesi Mehmet Ali Çelebi sert karşılık verdi. Öte yandan CHP Parti Meclisi'nin Hazinedar krizi nedeniyle olağanüstü toplanacağı ileri sürüldü.

ÇETE SUÇLAMASI
Beşiktaş Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Murat Hazinedar, dünkü Belediye Meclisi toplantısında, partide kendisini eleştirenleri “CHP içindeki çete' diye suçladı.

'TEĞMEN ÇELEBİ' SERT ÇIKTI
Hazinedar, CHP istanbul Milletvekilleri Aykut Erdoğdu ve İlhan Cihaner'in yanı sıra CHP Parti Meclisi üyesi Mehmet Ali Çelebi'yi de hedef aldı. Hazinedar'ın sözlerine ilk yanıt Mehmet Ali Çelebi'den geldi. Twitter'dan açıklama yapan Çelebi, "Beni çetecilikle suçlayan Murat Hazinedar'a yanıtımdır: Parti kültürüne ve disiplinine aykırı hareketlerinin hesabı er geç sorulacak!" dedi. 

KAZAN KAYNIYOR
ABC'nin edindiği bilgilere göre Hazinedar'ın son açıklamalarının 'bardağı taşıran son damla' olduğunu düşünen PM üyeleri, olağanüstü toplantı için düğmeye bastı. Genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun da kabul etmesi halinde CHP Parti Meclisi'nin olağanüstü toplanması bekleniyor. 

MYK'DA DA GÜNDEM; HAZİNEDAR
Öte yandan Çarşamba günü toplanacak olan CHP Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK)  da 'Hazinedar krizinin' görüşüleceği öğrenildi. 

TÜZÜK NE DİYOR?

CHP tüzüğünün 68. ve 70. maddeleri, disiplin kurullarının ne şekilde çalıştığını ve işlenen parti suçlar için uygulanacak cezaları içeriyor.

Madde-68 (01.07.2001 günlü Kurultay kararı ile değişik)

A. Parti Meclisi üyelerinin, Yüksek Disiplin Kurulu Başkan ve üyelerinin, TBMM üyelerinin, partili büyükşehir belediye başkanlarının parti suçu oluşturan eylemleri Parti Meclisi’nin istemi üzerine Yüksek Disiplin Kurulu’nca,

B. İl başkanları, il yönetim kurulu üyeleri ile il disiplin kurulu başkan ve üyeleri ile il ve ilçe belediye başkanlarının parti suçu oluşturan eylemleri hakkında Merkez Yönetim Kurulu’nun istemi üzerine Yüksek Disiplin Kurulu’nca,

C. Öteki üyelerin ve görevlilerin parti suçu oluşturan eylemleri hakkında il yönetim kurulunun istemi üzerine il disiplin kurulunca,

D. Partili TBMM üyelerinin grup disiplinine, iç yönetmeliğe, bağlayıcı grup kararlarına aykırı, ya da grup onuruyla bağdaşmayan eylem ve davranışlarından doğan parti suçları ile birbirleriyle olan anlaşmazlıkları Grup Yönetim Kurulu’nun istemi üzerine Grup Disiplin Kurulu’nca karara bağlanır.

E. İvedi durumlarda Merkez Yönetim Kurulu, il yönetim kurullarının önlemli olarak görevden derhal uzaklaştırma 106 yetkilerini de kullanarak bir üyeyi disiplin kuruluna sevk edebilir.

F. Kesin çıkarma ve geçici çıkarma istemi ile disiplin kuruluna gönderen organ gerekli görürse önlem niteliğinde olmak üzere üyeyi görevden uzaklaştırabilir. Bu durumda dosya beş gün içinde görevli disiplin kuruluna gönderilir ve bu süre içinde karar ilgiliye tebliğ edilir. Önlem niteliğinde görevden uzaklaştırılanlar, önlemin kaldırılması istemi ile görevli disiplin kuruluna tebliğ tarihinden itibaren üç gün içinde başvurabilir. Bu istem yedi gün içinde karara bağlanır. İl Disiplin Kurullarının tedbirle (önlemle) ilgili kararlarına karşı Yüksek Disiplin Kurulu’na üç gün içinde itiraz edilebilir. Disiplin kurulları tedbire (önleme) itirazla ilgili başvuruları kendilerine ulaştığı tarihten itibaren yedi gün içinde karara bağlarlar. Haklarında tedbir (önlem) kararı olan üyeler, parti içi seçme ve seçilme haklarını kullanamazlar.

Madde-70 Aşağıda yazılı olan tutum, davranış ve eylemler ile bunların yapılmasını desteklemek, kolaylaştırmak ve övmek parti suçudur. (19.11.2005 tarihli Kurultay kararı ile değişik)

A. Kesin Çıkarma Cezası Gerektiren Parti Suçları

a. Programa ve Tüzük kurallarına, kurultay ve yetkili organ kararlarına aykırı davranmak,

b. Partide aldıkları görev ve sorumlulukla ve üyelikle bağdaşmayan tutum ve davranışlarda bulunmak,

c. Parti kayıt ve defterlerini saklamak, görevi devir sırasında bunları teslim etmemek,

d. Parti doğrultusuna ve temel ilkelere aykırı siyasal çalışmalara ve eylemlere katkıda bulunmak, 108

e. Parti adaylarına karşı veya başka parti adaylarından yana açık veya gizli çalışmak,

f. Kurultay, kongre, grup ve meclis işlemlerinin, seçim çalışmalarının yasa, tüzük ve yönetmelik kurallarına uygun olmasını engellemek, bozmak, bozdurmak amacı ile yetkili organlara ve kişilere karşı Tüzüğe uygun itirazlar dışında her türlü engelleyici davranışta bulunmak,

g. Partiye üye yazımı ve temsille ilgili kuralları çiğnemek, parti içi seçimlere hile karıştırmak,

h. Parti çalışmalarında, özellikle kurultay ve kongrelerde üyelere ve görevlilere eylemli saldırıda bulunmak, çalışmayı engellemek veya önlemek.

B. Geçici Çıkarma Cezası Verilecek Parti Suçları

a. Gerçeğe aykırı olarak Partide kendisine belli görevler verilmiş gibi davranmak ve çalışmak,

b. Parti içinde ayrılık gözetmek ve ayrımcılık yapmak,

c. Gizli yapılması kararlaştırılan toplantılardaki konuşmaları açıklamak,

d. Parti çalışmalarında üyelere sözlü ya da eylemli saldırıda bulunmak, Parti düzenini bozmak, çalışmaları aksatmak,

e. A bendinin (e), (f), (g) ve (h) alt bendlerinde belirtilen parti suçlarının özel koşullar nedeniyle hafi f sayılacak durumlarında suç sayılan eylemi işleyenin etkin pişmanlık göstermesi halinde görevli disiplin kurulunun takdiri ile geçici çıkarma cezası verilebilir.

C. Kınama Cezası Verilecek Parti Suçları

a. Parti yararlarını zedeleyici yayın ve propaganda yapmak, 109

b. Parti görevlilerini küçültücü sözler söylemek, Parti çalışmalarını zorlaştırıcı eylem ve davranışlarda bulunmak,

c. Partili üyeler ve yöneticiler hakkında bilerek ve isteyerek aslı olmayan söylentiler çıkarmak, bunları yaymak,

d. Geçerli özrü olmaksızın seçimlerde oy kullanmamak,

e. B bendinin (a), (b), (c) alt bendlerinde belirtilen parti suçlarının özel koşullar nedeniyle hafif sayılacak durumlarında ve parti suçu sayılan eylemi işleyenin etkin pişmanlık göstermesi halinde görevli disiplin kurulunun kararı ile kınama cezası verilebilir.

D. Uyarma Cezası Verilecek Parti Suçları

a. Partililerin kişilikleri ile uğraşmak, parti üyeleri hakkında küçük düşürücü sözler söylemek, sövmek,

b. Parti binalarına ve mallarına zarar vermek,

c. C bendinin (a) ve (b) alt bendlerinde belirtilen parti suçlarının özel koşullar nedeniyle hafi f sayılacak durumlarında ve suç sayılacak eylemi işleyenin etkin pişmanlık göstermesi halinde görevli disiplin kurulunun takdiri ile uyarma cezası verilebilir. 

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan'ın yeni atama kararları Resmi Gazete'de

Politika

Mehmet Ali Güller | Gemi tartışması ve karaya oturmak

Politika

'TBMM, Rus parlamenterlerle dostluk grubu kuracak'

Politika

Kılıçdaroğlu: Kofi Annan'ı saygıyla hatırlayacağız

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Politika

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Politika

AKP'de yeni MYK belli oldu... İşte isimler

Politika

Hulusi Akar'dan Menbiç açıklaması

Politika

Beklenildiği gibi Erdoğan yeniden AKP Genel Başkanı seçildi

Politika

AKP'de 'seçim ittifakı' tüzüğe girdi

Politika

4 kişinin öldüğü olaya adı karışan vekil AKP'nin yeni MKYK'sında

Politika

Bedelli askerlikte ilk 3 döneme ait celp planlaması yapıldı