darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

CHP heyetinden Kilis izlenimleri

Kilis'te bulunan CHP heyetinin başkanı Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Kilis’te kent nüfusunun giderek boşaldığını belirterek, “Kentimiz sürekli vuruluyor ama bu sorun edilmiyor. Eğer böyle giderse, insanlar mecburen civar kentlere gitmek zorunda kalacak. Bu da Kilis’imizin boşalması, bir ilimizin fiilen düşmesi anlamı geliyor" dedi. 

Yılmaz, heyetin kente ilişkin gözlemlerini şöyle anlattı:

“Kilis’te büyük bir göç olmuş. 18 Ocak’tan sonra buraya atılan füzeler ve roketler nedeniyle halkın yüzde 25’i, yüzde 30’u buradan göç etmiş. Okullar kapalı. Halkın çoğu evlerinde, sokaklar boş. Dükkanların büyük bir kısmı daha yeni açılıyor. Dün ve bugün roket atılmadığı için halkın bir kısmı dükkanlarını açmış. Hala büyük bir kısmı kapalı. Halkın sorunları çok. Şehirde ekonomi durma noktasına gelmiş. İşsizlik hat safhada. Bütün bu terör olayı, atılan roketler nedeniyle ekonomi çökme noktasına gelmiş. Eğer böyle giderse, insanlar mecburen civar kentlere gitmek zorunda kalacak. Bu da Kilis’imizin boşalması, bir ilimizin fiilen düşmesi anlamı geliyor.'

“ACİLEN TEDBİR ALINMALI'

Kilis’e ilişkin duyarlılığın acilen artırılması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, “Ülkemizin bir kentine yapılan bu saldırıları gündeme getirmemiz ve hükümeti acilen tedbir almaya, bu saldırıları durduracak önlemler almaya sevk etmemiz gerekiyor. Bugün bu nedenle buradayız, geliş maksadımız budur' dedi.

Vatandaşların, “Bizim durumumuz Suriyelilerin durumundan daha kötü hale geldi. En azından Suriyeliler gıda yardımı alıyor, biz onu da alamaz hale geldik' dediğini aktaran Yılmaz, şöyle devam etti:

“HER ŞEY NORMALMİŞ TAKDİM EDİLİYOR AMA HER ŞEY ANORMAL'

“Güvenlikle ilgili, vatandaşlar, 'Evlerimizde yatamıyoruz. Ne zaman başımıza bir bomba düşecek endişesiyle uyuyamıyoruz. Çocuklarımız ciddi psikolojik sorunlar yaşıyor’ diyorlar. Eğitim yok. Bir kent düşünün, esasen sanki her şey normalmiş gibi takdim ediliyor ama her şey anormal. Kentte insan yok, her yer boş. Bu kente acilen hükümetin dönmesi gerekiyor. Sadece açıklamalarla yetinmemek lazım. Buraya gelmek ve Kilis’in derdini anlamak lazım.'

“SORUN EDİLECEK NE OLMASI LAZIM?'

Yılmaz, Güney sınırında yaşanan olayların maalesef Türkiye’yi bu noktaya getirdiğini, sınırın kevgire döndüğünü ifade ederek, “Suriye politikası batan aşağı yanlıştı ve iflas etti, çöktü. Bunu bu noktaya getirenler utansın. Bir kentimizi maalesef böyle bir tehdit altında, kentimiz sürekli vuruluyor ama bu sorun edilmiyor. Peki ne sorun edilecek ne olması lazım? 22 kişi ölmüş, 220 kişinin mi ölmesi gerekiyor sorun olması için. 70 kişi yaralanmış, 170 kişinin mi yaralanması gerekiyor. Ne olması lazım ki hükümet burayı dikkate alsın da, burayı uygun tedbirler gündeme getirsin. Bizim hakikaten artık sorgulamamız lazım' diye konuştu.

“SURİYELİLER NEREDEYSE KENTLİNİN ÜÇ KATINA ÇIKMIŞ'

Kentin girişinde nüfusunun 96 bin yazdığını ancak ne kadar insanın kentte olduğunun bilinmediğini ifade eden Yılmaz, “Kentte olan Suriyeliler neredeyse kentlinin üç katına çıkmış. Bu gerçeği görmemiz gerekiyor. Bugün buraya oluyor, yarın Gaziantep’e, başka gün başka yere olur. Bu terör tehdidini dikkate almamız, ciddiye almamız ve mücadele etmemiz gerekiyor' diye konuştu.

TÜRKİYE TARAF OLDU

Yılmaz, gazetecilerin sorusu üzerine de Kilis’in hedef alınmasının çeşitli gerekçelerini olduğunu belirterek, “Türkiye, Suriye savaşına taraf odu. Suriye savaşına taraf olmak demek, mutlaka bir zarar görmek anlamına geliyor. Türkiye olayları bir noktada kontrol edebildi ama şu anda Suriye’de kimin kimi vurduğu belli değil. Böyle bir Suriye’den bahsediyoruz. Dolayısıyla Türkiye kendi güvenliğini sağlayacak, kendi güvenliğine dönük kim varsa onu yok edecek, ancak öyle bitecek bu' dedi.

ÇİÇEK: “KİLİS’TE SİYASİ İKTİDARIN İRADESİ YOK'

Heyette yer alan İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek de siyasi iradenin, ülkenin silahlı kuvvetlerine 'Kilis’in güvenliğini sağlayın’ demesi halinde, bunun 24 saatte sağlanacağını kaydederek, “Ancak Kilis’te siyasi iktidarın bu iradesi yok. Silahlı kuvvetlere de bu emri veremiyor çünkü Suriye’de bataklığa battı, taraf oldu. Suriye’deki yanlış politikaların sonucu Kilisliler bu işkenceyi, bu tehdidi yaşıyorlar' dedi.

Yılmaz başkanlığındaki CHP heyetinde, Çiçek’le birlikte, Hatay milletvekilleri Birol Ertem ve Serkan Topal, Gaziantep milletvekilleri Akif Ekici ve Mehmet Gökdağ da yer aldı.

İlgili Haberler

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dağ: Abdullah Gül bu harekete ihanet edenlerden biridir

Politika

Açığa alınan Şırnak eski Vali Yardımcısı tutuklandı: ByLock kullandığı tespit edildi

Politika

Kılıçdaroğlu: Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor

Politika

Ümit Özdağ'dan Kılıçdaroğlu'na 'Annan' eleştirisi: CHP bu plana sert çıkmıştı

Politika

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Politika

Erdoğan'ın yeni atama kararları Resmi Gazete'de

Politika

Mehmet Ali Güller | Gemi tartışması ve karaya oturmak

Politika

'TBMM, Rus parlamenterlerle dostluk grubu kuracak'

Politika

Kılıçdaroğlu: Kofi Annan'ı saygıyla hatırlayacağız

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Politika

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Politika

AKP'de yeni MYK belli oldu... İşte isimler