Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

MEB'den Hz. Ali skandalı!

10 Kasım'da 'Kemal Paşa' tatlısı paylaşarak Atatürk'e hakaret eden kişi tutuklandı

CHP İzmir'den 19 Mayıs kutlaması

İl Başkanı Alaattin Yüksel, "Bugünün iktidarı AKP, Cumhuriyet'e düşman, laikliğe düşman, sosyal demokrasiye ve özgürce serpilen, gelişen hayatlarımıza düşman. Onlar gibi yaşayalım, onlar gibi düşünelim, onlar gibi kula kulluk edelim istiyorlar" dedi.
İzmir Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk anıtı önünde düzenlenen törene, CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilçe belediye başkanları ve partililer katıldı. Atatürk anıtına çelenk konulmasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Burada bir konuşma yapan CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel, "Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir. Biliyordu ki, o gün iktidar sahibi olanların bazıları, tıpkı bugün olduğu gibi, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içindeydiler. Bugünde, ülkemiz kişisel siyasi çıkarlar uğruna bir savaş alanına çevrilmiş, kendisini halkın ve Türkiye Cumhuriyeti'nin üzerinde gören, tüm yetkileri darbeyle, hukuksuzlukla, baskıyla elinde toplamaya çalışan iktidar sahiplerinin tehdidi ve kuşatması altındadır. Hırsları, kendi ikballeri, kinleri ve kibirleri uğruna, bize Ata'mızın ve şehitlerimizin emaneti olan bu cennet vatanı, yangın yerine çevirmeyi umursamamaktadırlar" dedi.
23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos ve 29 Ekim ulusal bayramların Cumhuriyet, laiklik, sosyal hukuk devleti, adalet, eşitlik ve özgürlük demek olduğunun altını çizen Yüksel şunları söyledi:
"Bugünün iktidarı AKP, Cumhuriyete düşman, laikliğe düşman, sosyal demokrasiye ve özgürce serpilen, gelişen hayatlarımıza düşman. Onlar gibi yaşayalım, onlar gibi düşünelim, onlar gibi kula kulluk edelim istiyorlar. Bu milleti 97 yıldır gururda, onurda, coşkuda birleştiren 19 Mayıs'ı bile bugün gündemden düşürmeye, etkisini azaltmaya yönelik girişimleri devam ediyor. Ülkemizde tüm Cumhuriyet kazanımları ve gençlerimizin istikballeri büyük bir tehdit altında. Bu kabul edilemez duruma ülkeyi sürükleyen iktidar sahipleriyle, 19 Mayıs 1919'da Samsun'da başlayan, kurtuluş ve bağımsızlık sevdasıyla mücadele etmek, onları mağlup etmek boynumuzun borcudur."
KOCAOĞLU'NUN AÇIKLAMASI
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise törenin bitmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kurtuluş Savaşı İzmirli Gazeteci Hasan Tahsin'in Yunan çıkarmasına attığı ilk kurşunla başladı. Samsun'dan başlayan hareket 9 Eylül 1922'de İzmir'de Türk askerinin hükümet konağına ay yıldızlı bayrağımızı bağımsızlık sembolümüzü çekmesiyle bitti. İzmir, hem Kurtuluş Savaşı'nda ilk kurşunun atıldığı, hem son kurşunun atıldığı, kuruluşun ve kurtuluşun tespit edildiği ildir. İzmirliler, Mustafa Kemal Atatürk'e onun silah arkadaşlarına, şehitlerimize, gazilerimize minnet ve şükran duygularımızı ifade ediyorlar. Ne kadar kara bulutlar ülkemizin üzerini sarsa da biz 19 Mayıslarla, 23 Nisanlarla, 9 Eylüllerle, 26 Ağustoslarla, 29 Ekimlerle anarak, unutmayarak, yaşatarak ulusumuzun gücünü, gençlerimize çocuklarımıza, gelecek kuşaklara aktararak bağımsızlığımızı korumaya çalışıyoruz. Bağımsızlık ateşinin hatırlandığı, bize sıkıntılı günlerde moral veren, bizim göğsümüzü kabartan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, tüm ulusumuza kutlu olsun" dedi.

İlgili Haberler

Güncel

İtalya'dan Türkiye'nin Libya Konferansı'ndan çekilmesine ilişkin açıklama

Güncel

Billboardlara reklam yerine çöp astılar

Güncel

Hakkari'de füze saldırısı: 3 işçi yaralandı

Güncel

Zabıta, bir gencin sattığı pamuk şekerleri ayağıyla ezdi

Güncel

Fındık kabuğundan mangal kömürü elde edip satıyor

Güncel

Balıkesir'li İskender, 40 yıldır dağda yaşıyor

Güncel

KESK işsizlik ve yoksulluğa karşı miting hazırlığında

Güncel

Türkiye Libya Konferansı'ndan çekildi

Güncel

Bolu'da polisi dinlemeyip kırmızı ışıkta geçen yayalar ceza yedi

Güncel

Özel hastane 'ekonomik' gerekçeyle kapandı... 180 işçi hakları verilmeden işten çıkartıldı!

Güncel

Bayhan'dan İngilizce şarkı söyledi

Güncel

'Önce İnsan' çalışmaları Avcılar'a ödül getirdi