darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Akit yazarından 3. havalimanı işçilerine: Bu itler, bitlendik diyorsa...

Erdoğan'ın diplomasını sorgulayan parti liderine ölüm tehdidi

20 milyar dolar kayıp

Kırmızı etten sonra balıkta da tehlike!

Yeni parti kuruluyor

CHP İzmir'den 'Umut Nöbeti'

Silivri'ye adeta çıkarma yapan CHP İzmir İl Yönetimi, bir ilki gerçekleştirerek haftalık toplantısını 'özgürlük' konusuyla burada gerçekleştirdi. CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, PM Üyesi Mustafa Moroğlu ve İl Sekreteri Birgül Değirmenci, cezaevinde Can Dündar ve Erdem Gül'le görüştü.

CAN DÜNDAR, "AZ KALDI BULUŞACAĞIZ"

Tüm dünya'da ses getiren bir habercilik başarısına imza attıkları için, talimatla tutuklanan Can Dündar ve Erdem Gül ile ayrı ayrı görüştüklerini vurgulayan Yüksel, 'Cezaevinde tecrit koşulları devam ediyor, sadece birbirlerini görebiliyorlar. Ancak her iki gazetecimizde, "Artık bundan daha fazlasının kendilerine yapılamayacağını, ülkenin baskı ve zulümden kurtulması için bedel ödediklerini, gerekirse daha fazlasını da ödemeye hazır olduklarını" söylediler. Her ikisi de oldukça moralli ve dirençli gözüküyordu. Tüm hapishane koşullarına rağmen kendilerini oldukça iyi gördüm. Hatta biz onlara moral vermeye gittik ama, söyledikleriyle, bizler için yazdıklarıyla onlar bize daha fazla umut ve moral verdiler diyebilirim. Dündar, mektubunda "Az Kaldı Buluşacağız "diyor. Haklılıklarının bir kez daha ortaya çıkacak olmalarından, kısa zaman içinde özgürlüklerine kavuşacaklarına bizim gibi emin olmalarından dolayı, şimdi daha da dirençliler. Yaptığımız ziyaretten çok mutlu olduklarını, İzmir'in özgürlük mücadelesinin kendileri için çok anlamlı olduğunu ifade ettiler.Her ikisini de, çıkar çıkmaz İzmir'e gelmeleri için davet ettik. İkisi de İzmir için yazdıkları kısa mektuplarla İzmir'e olan sevgi ve özlemlerini dile getirdi' ifadelerini kullandı.

HUKUKİ GEREKÇE YOK, TALİMAT VAR

Tutuklu olanın aslın halkın haber alma özgürlüğü olduğunu, bu ayıbın kısa süre içinde son bulacağına inandığını da belirten Alaattin Yüksel sözlerini şöyle sürdürdü.

İki gazetecimiz de bir talimatla, hukuki hiç bir gerekçesi yokken tutuklandılar. Türkiye dışında, Dünya'nın her yerinde Can Dündar2ın haberi ödül alırdı ama Türkiye'de yaptıkları kirli işer açığa çıkanların talimatıyla, ödülleri tutuklanmak oldu. İddianame hazır. Her türlü suç üretme çabalarına rağmen hukuken tutuklama ve cezaevinde kalmalarını sağlayacak hiçbir sebep bulunamıyor. Tutuklu gazetecilerimizin de, bizimde tek amacımız ve mücadelemiz var, Türkiye'yi bu hale getiren, Özgürlükten insanlarımızı yoksun bırakan AKP iktidarından kurtulmak.

57656_720x365.jpg

DÜNDAR VE GÜL İLE 1'ER SAAT

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı bir ilki gerçekleştirerek, Cezaevi önünde Yönetim Kurulu toplantısı yapan ilk siyasi kurum oldu. CHP İzmir İl Yönetim Kurulu "Umut Nöbeti" için gittiği Silivri cezaevinin önünde, Özgürlük gündemiyle yönetim kurulu toplantısı yapıldı. Umut Nöbeti öncesinde' de CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, Can Dündar ve Erdem Gül'le ayrı ayrı, yaklaşık 1'er saatlik görüşmeler gerçekleştirdi, Yüksel, her iki gazeteciyi de cezaevinden çıkar çıkmaz İzmir'e davet etti.

İKİ İSİMDEN İZMİR'E MEKTUP VAR

Yüksel, Erdem Gül ve Can Dündar'ı özgür kalır kalmaz İzmir'e davet ettiklerini de belirterek " Her iki gazetecimiz de ziyaretlerimiz ve desteğimizle ilgili partimize ve İzmir'e teşekkürlerini ve özlemlerini ileten mektuplar yazdılar. Erdem Gül, kışın çocuklarıyla kar topu oynayamadı belki ama, ailesiyle birlikte Çeşme'nin, Seferihisar'ın, Karaburun'un sahillerinde çıplak ayaklarla özgürce dolaşarak baharı karşılayacaktır. Can Dündar çok özlediğini söylediği İzmir'de özgürlüğün tadını çıkaracaktır. Bunun için Özgürlüklerine kavuşur kavuşmaz kendilerini İzmir'e davet ettik" dedi

İlgili Haberler

Güncel

Veli Ağbaba'dan Katar uçağı sorusu

Güncel

'Ebru Gündeş, New York'a ikinci kez anne olmak için gitti'

Güncel

Kars Valisi Doğan'dan pazar gününde beri kayıp olan Sedanur hakkında açıklama

Güncel

Levent Üzümcü 'Cumhurbaşkanına hakaretten' ifade verdi

Güncel

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası: Tutuklamalar hukuki değil siyasidir!

Güncel

İş insanı Karacan hakkında sahte imza davası

Güncel

Uykusuz'dan Fatih Altaylı'ya bomba kapak

Güncel

İstanbul'da bir AVM'de korku dolu anlar!

Güncel

Dehşet çiftliği davasında flaş gelişme

Güncel

'İnsanca yaşamak istiyoruz' dediği için tutuklanan işçinin annesi böyle feryat etti!

Güncel

Deniz Yücel: Alman hükümeti Türk toplumuna ihanet etti

Güncel

Anayasa Mahkemesi'nden 'genelev' kararı