Çok Okunanlar

5 yıllık memurluğunu izinle geçirip Saray'a atandı

'Şarkıcı'dan Fatih Portakal'a tehdit: Seni elime bir verseler...

Bakan 'düzeltti': Makarna ve kömür dağıtmıyoruz, nakit dağıtıyoruz

Canan Karatay: Yüzde bin 500 kanıtlandı kanser yapıyor

İşte CHP'nin belediye başkan adayları!

CHP referandum için 81 ilde sahaya iniyor

ABC Gazetesi/ANKARA
CHP, AKP ve MHP'nin üzerinde uzlaşarak Meclis'ten geçirdikleri ve 'Partili Cumhurbaşkanı' adıyla başkanlık sistemini hayata geçirmeyi hedefleyen Anayasa değişiklik paketi için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağını açıkladı.

Yapılan değişikliğin anayasanın ilk 4 maddesine aykırı, demokratik cumhuriyeti ve hukuk devletini ortadan kaldıran bir düzenleme olduğu ve dolayısıyla Anayasanın 4. Maddesindeki değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez hükmüne aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuru için hazırlıklarını tamamlayan CHP, Anayasa değişikliğinin cumhurbaşkanı tarafından onaylanır onaylanmaz başvurusunu yapacak.

REFERANDUM İÇİN DE HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Değişikliği Anayasa Mahkemesi'ne götürecek olan CHP, Yüksek Mahkemenin vereceği 'ret' kararını da göz önünde bulundurarak referandum için de hazırlıklara başladı. Referandum kampanyası için bir komisyon oluşturan CHP, anayasa değişikliğinin yaratacağı sıkıntıları halka anlatmak için tüm teşkilatlarını harekete geçirecek. Bunun için partinin tüm milletvekilleri görevlendirilecek. Bütün milletvekilleri referandum kampanyasında kendi seçim bölgelerinde 'Hayır' kampanyasında aktif olarak görev alacak. CHP'nin milletvekili çıkarmadığı iller de milletvekilleri arasında bölüştürülecek ve 81 ilde aktif olarak kampanya yürütülecek. 

REKLAM FİLMLERİ HAZIRLANACAK

Öte yandan CHP, referandum kampanyası için çeşitli reklam filmleri ve videolarla da anayasa değişikliğini anlatmak için medyayı ve sosyal medyayı aktif olarak kullanacak.Kültür Türk'te Ümit Zileli'nin sunduğu Pusula programına telefon bağlantısı ile katılan  CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, bu konuda bir kaç reklam ajansından teklif alındığını ve önümüzdeki günlerde profesyonel bir çalışma yapılacağını açıkladı.

SLOGANLAR BELİRLENDİ

Referandum süresince kullanılacak sloganlarda pozitif mesaj vermeyi hedefleyen CHP, 'Terör istemiyorum hayır’ diyeceğiz. 'Yoksulluk istemiyorum hayır’ diyeceğiz. 'Tek adam yönetimi istemiyorum hayır’ diyeceğiz. 'Baskı ve zorbalığa hayır’ diyeceğiz." gibi sloganlara ağırlık verecek.

İlgili Haberler

Politika

TİP'li Atay'dan AKP'ye 'Hubris sendromu' uyarısı

Politika

Mansur Yavaş ve Kemal Kılıçdaroğlu görüştü

Politika

CHP'li belediye başkanı istifa etti

Politika

Anket verileri paylaşıldı: Senelerin klişesi 'Ekonomi çok iyi' sözü efsanelere karıştı

Politika

Figen Yüksekdağ'ın hapis cezası kesinleşti

Politika

Mansur Yavaş'a destek açıklaması

Politika

Erdoğan'dan itiraf: Kendimizi gecekondulara kaçak yapılara mahkum ettik

Politika

Sosyal medya paylaşımı nedeniyle 2 bin 754 kişi tutuklandı

Politika

Ergenekon mağduru subaylardan Hulusi Akar'a sert yanıt

Politika

'Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu'na operasyon' çağrısı

Politika

İyi Parti binasına silahlı saldırı

Politika

Saadet Partisi'nden İstanbul ve Ankara kararı