unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP: Suriyelilere vatandaşlık değil, vatanlarının verilmesini istiyoruz

CHP MYK toplantısının ardından açıklama yapan CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, toplantının ardından bir açıklama yaparak gündemdeki konuları değerlendirdi.

Tayyip Erdoğan'ın Suriyelilere vatandaşlık verilmesi önerisi hakkında konuşan Böke, "Bizim önerimiz çok açık. Biz Suriyelilere vatandaşlık verilmesini değil, Suriyelilere vatanlarının verilmesini istiyoruz" dedi.

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, partisinin MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Suriyeli'lere vatandaşlık verilmesinin "çılgınlık" olacağını öne süren Böke, "Önlenemez ekonomik sorunları olur. Sosyal yapıyı alt üst eder. TC kimsenin babasının malı değildir. Suriyelilere vatandaşlık değil vatanları verilmeli" dedi. Böke, bu konuda referandum yapılmasını önerdi.

CHP'li Böke, Başbakan Binali Yıldırım'ın bugün yaptığı konuşmada, "CHP'nin PKK ve IŞİD'le ilgili tezkerelere hayır dediği" iddiasına yanıt verdi. Böke, "Yalanla siyasete başvuruyorlar" diyen Böke şöyle konuştu:

"Genel Başkanımızın, Başbakan'a sorduğu 11 soruya yanıt almış değiliz. Yalanla siyasete başvuruyorlar. CHP'nin hangi tezkereyi evet ve hayırla reddettiğini çarpıtarak, başka bir siyaset üretemiyorlar. Acilen iktidar IŞİD tehdidine karşı adım atmalı. Bu adımların atılmadığı her gün AKP hükümeti tarafından Türkiye bir güvenlik ateşine atılıyor demektir. IŞİD'i koruyor anlamına gelir. AKP bir terör örgütüne yardım ve yataklık ediyor demektir."

'BU ÇILGINLIKTIR'

Türkiye'ye sığınan Suriyeli'lere vatandaşlık verilmesi konusuna da değinen Böke şunları söyledi:

"Bize düşen görev, onların kendi vatanlarında yaşamalarına imkan verecek düzende rol oynamaktır. Şimdi de bir siyasi hesapla, 3 milyon insanın üzerinden yeni siyaset tasarlanıyor. Önce AB ile pazarlık malzemesine dönüştü. Şimdi de onların acılarını suiistimal ederek vatandaşlık pazarlığı ortaya koyuyor. "Ensarız" diye yalan söylemlerle oyalanıyoruz. AKP bugüne de, yarına da ipotek koyuyor. Saray rejimi ne 3 milyona değer veriyor ne de Türkiye vatandaşlarına. Saray rejimi varsa yoksa kendisiyle meşgul. Önemli olan iktidarının devamı. Biz insanların siyasete alet edilmesine izin vermeyeceğiz. Bu çılgınlıktır. Önlenemez ekonomik sorunları olur. Sosyal yapıyı alt üst eder. TC kimsenin babasının malı değildir. Yapılan ihanettir."

'VATANDAŞLIK DEĞİL, VATANLARI VERİLSİN'

Saray rejiminin sorumsuz politikasının ülkede yabancı düşmanlığı da doğurduğunu öne süren Selin Sayek Böke, Suriyeli'lere vatandaşlık değil vatanlarının verilmesini istiyoruz. Kendi topraklarında yaşadıkları evlerinin inşa edilmesini istiyoruz" dedi. Böke Suriyeli'lere vatandaşlık konusunda referandum yapılmasını istedi.Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

İlgili Haberler

Politika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Kabul edilemez

Politika

CHP Sözcüsü Tezcan'dan 'imza' açıklaması

Politika

İnternet medyasının habis urları: Kipto FETÖ'cü Özışık kardeşler

Politika

Android kullanıcıları dikkat: Her an ücretli olabilir!

Politika

HDP ilçe yöneticileri tutuklandı

Politika

İçişleri Bakanı: Emniyet teşkilatımıza 25 bin 500 kişilik daha alım planlıyoruz

Politika

'Çılgın Sedat': Öncesinde herhangi bir görüntüm var ise ülkemi terk ederim

Politika

Merdan Yanardağ: Metiner'le olmuyor, Mehmet Uçum gibi isimlere ihtiyaçları var

Politika

Özgür Özel'den Mahir Ünal'a sert sözler: Sen siyasetin...

Politika

Eren Erdem'den kurultay çağrısı

Politika

HDP: Parti üyemiz gözaltında kaybedildi

Politika

Hamzaoğlu ve Çelebi için tahliye kararı