darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

CHP’de Devrimci Demokratlar’dan iddialı çıkış!

Geçtiğimiz günlerde "Böyle gitmez, bu düzen değişmeli" başlıklı bir bildiri yayınlayan “CHP’de Devrimci Demokratlar', aralarında CHP PM üyelerinin, milletvekillerinin, ilçe başkanlarının ve belediye meclis üyelerinin de olduğu 200’ün üzerinde kişinin katıldığı özel bir toplantı ile süreci değerlendirdi.

İsme çağrılı olarak Taksim Hill Otel’de “CHP’de iktidar için devrimci demokrat yürüyüş' başlığı ile yapılan toplantı Ziya Disanlı’nın açış konuşmasıyla başladı. Necdet Saraç’ın divan başkanlığı yaptığı toplantıda divan, Dursun Bulut, Yıldırım Öztürk ve Tülay Ateş’den oluştu.

CHP'de Devrimci Demokratlar bildirisi: Bu düzen değişmeli

Yaklaşık 4 saat süren ve 32 kişinin konuştuğu toplantıda öne çıkan bazı başlıklar şöyleydi:

CHP DEVRİMCİLEŞMELİ
CHP içinde muhalif bir kanat değiliz. Biz yalnızca eleştiren değil, bütün çalışmalara katılan ancak partinin sola dönmesini, devrimcileşmesini isteyen bir ekibiz. Partimizin iktidara taşınması için söylemlerini netleştirmesi, söylem ve eylem birliği sağlaması ve 'bu düzeni değiştireceğiz’ iddiası ve kararlılığı ile hareket etmesi gerekir.

chp_devrimcidemokratlar_17.jpg

YENİ SİYASET TARZI GEREKİYOR
CHP Genel Merkezi 12 milyon oy almış devasa bir gücü iyi yönetemiyor, partimizi politik ve örgütsel açıdan yapısal sorunları çözerek, laik ve demokratik bir Türkiye için artan siyasi rolüne uygun davranması gerekir. CHP’nin siyasi rolü bugünlerde daha da artmıştır. Bugün ülkemizde mevcut iktidara karşı demokratik bir alternatif üretecek ve geniş kitleleri ayağa kaldıracak en önemli güç Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Partimizi CHP, Türkiye’de umutsuzluğu ve yer yer öne çıkan çaresizliği aşacak şekilde yeni bir iktidar alternatifi için hem kendi içinde, hem de Türkiye siyasetinde yeni bir siyasal kültür, yeni bir siyaset yapma tarzı geliştirmelidir. Anayasa, barış, Kürt mesesinin çözümü, Suriyeli göçmenler, laiklik, dinci örgütlenme ve eğitim, kamuculuk gibi alanlarda söylemlerimiz netleşmeli, 'bu ülkenin temel bütün sorunlarını biz çözeriz’ yaklaşımını öne çıkartmalıyız.

KİŞİLER DEĞİL POLİTİK DURUŞ
Ayrılıklarımız ve birlikteliğimiz kişilere göre değil, politik söylemlere göre olmalıdır. İdeolojiler bitti, sağ-sol bitti yaklaşımı gerçekleri yansıtmıyor. Bugün ülkemizde barışı savunmadan, laikliği savunmadan, göçmenlerden yana tavır almadan alternatif olmak mümkün değil. Sürece müdahale ve iktidar yürüyüşü için CHP’de siyasi cesaretin ve radikal söylemlerin öne çıkması gerekir. AKP tarafından tümüyle ele geçirilen ve parti devletine dönüşen Türkiye’de düzeni değiştirmeden demokratikleşme sağlanamaz.  Bu nedenle parti içi mücadele yerine, partiyi iktidara taşıyan bir perspektifi ile parlamento dışı muhalefeti de kucaklayacak ve bir 'Demokrasi Bloku’ oluşturacak şekilde mücadelenin yükseltilmesi vurguları da öne çıktı…

chp_devrimciddemokratlar_07_03_2016_02.jpg

TÜZÜK DEĞİŞMELİ
CHP tüzüğü demokratikleşmeli, örgütlenme modelimiz ve yönetim anlayışımızı değiştirilmeli. Üyelik yapısı nitelikli hale gelmeli. Tüm üyeleri sürece katmalıyız. Baskın kurultaylar yerine, katılımcı bir anlayışla hareket etmeliyiz. Kararlarda etkin olabilmesi için MYK, PM tarafından seçilmeli.

MÜCADELEYE DEVAM
Toplantı sonucunda “ortak bir sonuç bildirisinin' yayınlanması ve çalışmaların katılımı dikkate alarak “Çalışma Grupları' oluşturarak çalışmaların devam etmesi ve etkinliklerle büyütülmesi benimsendi.

chp_devrimciddemokratlar_07_03_2016_01.jpg

TOPLANTIYA KATILIM YOĞUN OLDU
200’ün üzerinde katılımın olduğu toplantıya CHP üyelerinin yanı sıra, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, CHP Parti Meclis Üyeleri Gülseren Onanç, Zeki Kılıçaslan, Yıldırım Kaya, CHP Arnavutköy İlçe Başkanı Mustafa Keskin, Bakırköy İlçe Başkan Celal Sevinç, Esenyurt İlçe Başkanı Ali Gökmen, İstanbul İl YK Üyesi Şükran Akyol, Lüleburgaz İlçe Başkanı Özgür Kaya, geçmiş dönem milletvekilleri Müslim Sarı, Süleyman Çelebi ve Rıdvan Budak ve çok sayıda IBB ve ilçe belediye meclis üyesi de katıldı. Ayrıca, meclisteki bütçe görüşmelerinden dolayı toplantıya katılamayan İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker gibi bir çok milletvekili de başarı mesajı gönderdi.

İlgili Haberler

Politika

''Kürtaj dede'' doların yükselişini böyle yorumladı: İçimizdeki hain Trump kafalılar...

Politika

Uğur Gürses, Hürriyet'ten neden ayrıldığını açıkladı

Politika

Şüphelilerin yakalanmasının ardından: ABD'den Türkiye'ye teşekkür

Politika

USA Today'e yazan Çavuşoğlu: Güney kanadının muhafızlığını yapıyoruz

Politika

Araç kiralama devinden iflas erteleme talebi

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu'dan bayram mesajı

Politika

'Bayrama da tecritte giriyorlar'

Politika

Komünist Başkan: Artık yazmaya, söylemeye utanır oldum

Politika

Özgür Özel: İsminde milliyetçilik olan parti 7 liradan dolar bozdurdu

Politika

Devlet Bahçeli'den ABD açıklaması

Politika

AKP'nin kadrolaşma sistemi: Vekil olamadıysan bürokrat ol

Politika

Tutuklu Osman Kavala'dan mektup: Dikkatimi çeken bir ifade var…