unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP'de dokunulmazlık çatlağı: Devrimci Demokratlar 'Hayır' dedi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'nin bakanlarla ilgili dokunulmazlıkların kadlırılmasını kapsamayan ve tek seferlik dokunulmazlıkların kaldırılması için Anayasa değişikliği önerisine destek vereceklerini CNN Türk canlı yayınında açıklamıştı. Kılıçdaroğlu'nun 'Anayasaya aykırı olduğunu biliyoruz, ama bunu istismar edip partimizi hedef göstermemeleri için bu öneriye destek vereceğiz' sözlerine parti içinden itirazlar yükselmeye başladı.

Kendilerine 'CHP’de Devrimci Demokratlar' diyen ve gündemdeki bazı gelişmeler karşısında CHP yönetimine yönelik çağrılarla dikakt çeken grup, yayınladıkları bildiri ile AKP'nin dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliğine destek vermenin doğru olmadığı vurgulandı.

"AKP'nin dokunulmazık oyununa Hayır" diyen CHP’de Devrimci Demokratlar, AKP'nin muhalefetsiz MEclis dizayn etmeye çalıştığını ve teklifin de bu yolda bir adım olduğunu ve CHP'nin bu teklife destek vermemesi gerektiği yönünde parti yönetimine çağrıda bulundula.

İşte o bildiri:

AKP’NİN DOKUNULMAZLIK OYUNUNA “HAYIR'!

Partimiz hakkında “yalan haberler yapacaklar, istismar edecekler' diye, bu dokunulmazlık sahtekarlığına “evet' diyemeyiz, sessiz de kalamayız! CHP, kendine yakışanı yapmalı, Saray’a da, sarayın dokunulmazlık oyununa da “hayır' demelidir!

MUHALEFETSİZ BİR MECLİS İSTENİYOR!

Ülkemizi her gün biraz daha kutuplaştıran, düşmanlığı arttıran, yeni saldırılara ve ölümlere zemin hazırlayan AKP “milletvekili dokunulmazlığını' da istismar ederek gündeme taşıdı.

CHP’nin “milletvekillerin, bakanların kürsü dokunulmazlığı hariç, bütün dokunulmazlıklar kalksın' yaklaşımı prensip olarak doğru olsa da, yargının bütünüyle AKP iktidarının emrinde olduğu bir ortamda bu yaklaşımın hiçbir karşılığı yoktur. Bugün kabul edilen Avrupa Birliği 2015 İlerleme Raporu’na da yansıdığı gibi AKP iktidarı, ilerlemenin değil tam anlamıyla gerilemenin adı olmuştur. Yargıyı tam anlamıyla siyasallaştıran AKP’nin derdi, yolsuzlukla, hırsızlıkla, terörle mücadele değildir.  AKP, Saray’dan aldığı talimatla, sarayın her dediğine onay veren muhalefetsiz bir parlamento planlamaktadır.

Geçici Anayasa maddesi ile AKP’nin yapmak istediği “milletvekili dokunulmazlığını' kaldırmak değildir. AKP’nin yapmak istediği, HDP milletvekilleri başta olmak üzere, kendi kararlarına itiraz eden bütün milletvekillerini meclisten atmaktır!  AKP’nin bu yasa önerisi ile, fezlekeleri kendi siyasi amaçlarına uygun olarak kullanmak istediği açıktır. AKP’nin bu yasa önerisi ile,  hem meclis çoğunluğu ile, hem de yargı eli ile, yolsuzları, hırsızları, arsızları yargılamayacağı açıktır! 14 yıllık deneyden sonra AKP’ye güvenmek, sahte söylemelerine inanmak mümkün değildir! AKP’nin “yargısı ile yargılamadan' çıksa çıksa bir kez daha adaletsizlik çıkacaktır!


AKP’nin mevcut “Anayasa’ya bile aykırı olan, halkımızı kandırmaya yönelik' bu yeni hamlesine “evet' demek, parlamentoyu tamamen işlevsiz kılmak, meclisteki muhalefeti tümüyle tasfiye etmek anlamına gelir!

HER GERİ ADIM ÇÜRÜMÜŞ REJİMİ GÜÇLENDİRİR!

Partimiz CHP, AKP’nin bu sahte yasa önerisine asla “evet' dememelidir!

Erdoğan’ın talimatı sonucunda geçici yasa ile “fezlekeli milletvekillerinin' dokunulmazlıklarının kaldırılmasına “evet' demek, çatışmaların artmasına, daha fazla ölüme “evet' demek anlamına da gelecektir!

“CHP’yi HDP destekçisi gösterecekler' diye, yalana, dolana ortak olamayız!

Partimiz hakkında “yalan haberler yapacaklar, istismar edecekler' diye, bu dokunulmazlık sahtekarlığına “evet' de diyemeyiz, sessiz de kalamayız!

Her geri adım çürümüş olan mevcut rejimi güçlendirir, ideolojik hegemonyayı yaygınlaştırır ve diktatörlüğü meşrulaştırır!

Gün teslim olma değil, yalana, dolana, baskıya cesaretle tavır alma, sesimizi daha da yükseltme günüdür!

CHP, kendine yakışanı yapmalı, Saray’a da, sarayın dokunulmazlık oyununa da da “hayır' demelidir!

Herkes bilmeli ki, bu düzeni mutlaka değiştireceğiz ve AKP’ye yaptıklarının hesabını soracağız!

14 Nisan 2016, İstanbul

CHP’de Devrimci DemokratlarÇok Okunanlar

'Adnan Oktar'ın isteyip de elde edemediği tek kadın benim'

Sayın Başkan...

Merdan Yanardağ'dan kritik 15 Temmuz yorumu

Mehmet Akif'in torunundan İsmail Kahraman'a tepki!

Koç Üniversitesi'nden duyuru: Üç kişinin ilişiği kesildi!

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan: İdam müzakere masasında

Politika

İYİ-SEN üyesi Eren Şimşek sonsuzluğa uğurlandı

Politika

Erdoğan: Darbe defterini bir daha açılmamak üzere kapattık

Politika

Türkler Pensilvanya semalarında planör uçurdu!

Politika

Yıldırım: Parlamenter sistemin bitişinde 15 Temmuz etkili oldu

Politika

Çavuşoğlu: FBI'ın FETÖ soruşturmasını anlamlı buluyoruz

Politika

Pompalı tüfekle polisin üzerine yürüdü

Politika

'Yeni Bakan Pakdemirli'nin annesi beni aradı'

Politika

15 Temmuz'un unutulmaması için ne önerdi?

Politika

ABD Dışişlerinden 15 Temmuz açıklaması!

Politika

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: Devletin topraklarını kiralamaya açmak istiyoruz

Politika

AKP ve tarafsızlık ilkesi